Magistrát před časem vybral 12 pozemků, které jsou vhodné pro stavbu a stoprocentně vlastněné Prahou. Podle Lacka v příštím roce vzniknou první průzkumy toho, jestli je možné na pozemcích stavět a kolik bytů by tam mohlo vzniknout. Poté bude magistrát další postup konzultovat s místními radnicemi. Dalším krokem bude příprava projektů. "Když budu optimistický, tak získání stavebního povolení potrvá pět let," doplnil Lacko.
Nové byty chce město financovat z Fondu rozvoje dostupného bydlení. V něm jsou nyní zhruba tři miliardy korun, získané zejména z privatizace stávajícího fondu. Po vyčerpání peněz chce město fond doplňovat z dalších zdrojů.
V příštím roce by Praha chtěla začít stavět tři objekty, na něž byly již dříve vypracované projekty. Jde o bytové domy na Černém Mostě, v Dolních Počernicích a o přestavbu objektu bývalého hotelu Opatov na Jižním Městě. Zde magistrát má z minulosti stavební povolení. Se začátkem stavby se nyní čeká na výsledky analýzy bydlení v Praze, která doporučí, jestli má město stavět vlastní nájemní byty. S tím už počítají jiné koncepční dokumenty, například takzvaný Strategický plán. Ceny nájmů i bytů v poslední době v metropoli výrazně rostou, podle odborníků za to může slabá nabídka na trhu, daná nedostatečnou výstavbou.
Podle Lacka by se tři již připravené projekty mohly začít stavět v první polovině příštího roku a jejich výstavba potrvá zhruba dva roky. Nové projekty vyjdou na zhruba 2,2 miliardy korun. Původní plány počítaly s menšími byty, magistrát to však změnil. "Praha má převis malometrážních bytů a podle žádostí, které evidujeme, je poptávka většinově po větších bytech v kategorii 2+1, kterých máme zoufalý nedostatek," řekl radní. Byty nemají být určeny jen pro sociálně slabší obyvatele, ale i pro vybrané profese a částečně pro komerční pronájmy.
Magistrát spravuje téměř 9000 bytů, dalších zhruba 26 000 mají ve správě městské části. Na základě schválených privatizací magistrát ještě počítá s odprodejem zhruba tisícovky bytů. Další už se podle vedení města prodávat nebudou a Praha chce bytový fond rozšiřovat. Podle loňské analýzy KPMG po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 000 bytů, fond tedy od té doby klesl na zhruba 18 procent výchozího stavu.
Sdílet / hodnotit tento článek