REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak ušetřit v domácnosti: Porovnejte ceny dodavatelů elektřiny a plynu

Platby za dodávku energií v domácnostech patří k nejvýznamnějším položkám rodinného rozpočtu. Vhodnou dobou pro kontrolu plateb je roční vyúčtování. Dostali jste již vyúčtování? Zdá se vám, že platíte hodně nebo málo? Kde získat nezávislé informace? Jak si ceny energií zkontrolovat a na co si dát pozor u porovnávačů na internetu?

Platby za dodávku elektřiny a plynu bývají v mnoha domácnostech jednou z nejvýznamnějších položek rozpočtu. Proto se vyplatí alespoň jednou za rok prověřit, jak moc platíte a zda byste mohli něco ušetřit. Nejlepší příležitostí k tomu je přelom roku a první měsíce následujícího roku, kdy většina domácností obdrží roční vyúčtování. Kontrola se vyplatí také v průběhu roku, když dostanete od dodavatele zprávu, že cena energie se mění nebo když obdržíte nabídku na „super výhodnou“ dodávku elektřiny nebo plynu, třeba po telefonu.

Je to velmi jednoduché. Ve vyúčtování naleznete všechny požadované údaje, které jsou nutné pro srovnání. Pomocí vhodného srovnávače, jejichž seznam naleznete stránkách Energetického regulačního úřadu to lze jednoduše provést. Na rozdíl od minulých let nemusíte ani sčítat jednotlivé spotřeby po obdobích se stejnými cenami nebo hledat údaje s celkovou spotřebou, ale díky zjednodušené podobě vyúčtování můžete celkovou spotřebu snadno najít. 

Pozor na komerční srovnávače, ověřujte spolehlivě

Zájemce o srovnání by neměl srovnávat ceny pomocí komerčních srovnávačů, které po něm požadují před srovnáním kontaktní údaje. Zákazník potom místo, aby si sám vybral, je agresivními praktikami takzvaných poradců dotlačen do uzavření ne tolik výhodné smlouvy. Kalkulátory vyžadující kontaktní údaje však nejsou v seznamu regulátora.

Mnoho zákazníků, kteří si chtějí porovnat nabídky, svůj stávající ceník ve srovnávači nenalezne. Dodavatelé ve snaze vyhnout se změně cen u stávajících zákazníků vydali spoustu ceníků, které jsou sice platné, ale již se nenabízejí. Takže v kalkulátorech chybí. Také zákazníci dostávají individuální ceny, které rovněž nejsou předmětem nabídky obchodníků.

Kalkulátor TZB-info.cz

Kalkulátor cen energií TZB-info jako jediný nabízí k tomu účelu funkci „Individuální cenová nabídka“.  Funkci najdete v editoru pro zadávání údajů v políčku pro výběr dodavatele a produktu. Potom stačí zadat z faktury cenu elektřiny nebo plynu a výši stálé platby (měsíčního paušálu), vše bez DPH.

Vyplatí se měnit dodavatele?

Otázka, zda se změna vyplatí zrovna vám záleží na více kritériích. Nemusíte nutně změnit dodavatele. Můžete se svým obchodníkem o ceně jednat. Musíte ale znát v jakých cenových rozmezích se cena elektřiny a plynu pohybuje, jakou cenu od dodavatele chtít. K tomu také slouží Kalkulátor cen energií TZB-info. 

Rozhodně se vyplatí kontrolovat účty za topení, ať už vytápíte proudem nebo plynem. Tam můžete dosáhnout snadno úspory několika tisíc korun za rok. Nejmenší úspory jsou naopak u elektřiny, pokud ji v domácnostech používáte pouze na běžné spotřebiče, ne na topení, či ohřev vody. Tam jsou úspory v řádu několika stovek ročně.

Rozhodujte se sami a v klidu

Především byste se měli rozhodovat sami a na základě nevyžádané nabídky, hlavně po telefonu. Metody operátorů jsou však tak propracované, že když potenciální zákazník důrazně nabídku neodmítne je vhodně formulovanými otázkami dotlačen k souhlasu s novou smlouvou. Tato smlouva nemusí být uzavřena podpisem v tištěné podobě. Zákazník se nechtěnou změnu dozví až při oznámení rozpisu záloh novému dodavateli. V tu chvíli má ještě možnost odstoupit od smlouvy do patnácti dnů od začátku dodávek podle energetického zákona. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na vytápění v bytovém domě? Je rozúčtování tepla spravedlivé?

Jak je to s možností individuální úpravy vnitřní teploty místností v bytovém domě? A je vůbec správně otopná tělesa v bytě úplně zavírat? Odpoví Vám Honza Blažíček, spolupracovník redakce TZB-info v dalším díle ČEZ Akademie, na kterém jsme spolupracovali.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA