REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pokoj s hvězdnou oblohou, ložnice beze stěn

Je to hotel nebo umění? Je to ubytování nebo přespání „pod širákem“? Je to výsměch přírodě nebo souznění s ní? Spousta otázek napadne nejednoho pozorovatele tohoto „stavebního“ díla. Není ani moc jisté, zda se jedná o ztvárnění interiéru nebo nikoli. Ložnice uprostřed hor působí značně rozporuplným dojmem, přesto nebo snad právě proto se jedná o ojedinělé designérské dílo.

Hotel, který překoná všechny vaše představy, a kde jedinou hvězdou budete vy sami. Přesně tak pojal v roce 2009 svou kampaň konceptuální umělec Daniel Charbonnier, když otevíral svůj první „projekt“ ve švýcarském Teufenu. Pod značkou Null Stern, tedy Žádné Hvězdy, zpřístupnil zájemcům netrpícím klaustrofobií ubytování ve vysloužilém podzemním protijaderném krytu. Skutečně v něm noční oblohu neuvidíte, ale zase se nemusíte bát, že by se k vám někdo přes ocelové dveře dostal do pokoje. Městská rada v Sevelenu byla nápadem unešena, umělec totiž dal nový život objektu, který dnes neměl prakticky žádné jiné využití.

Jistou satisfakcí pro umělce bylo, že v roce 2010 byl jeho hotelový pokoj situovaný v krytu uveden mezi stovkou nejzajímavějším evropských hotelů. Charbonnier poté rozpracoval svou vizi Null Stern hotelů, které už nutně nemusely ležet pod zemí, ale pomohly by oživit další městské chátrající objekty. Očekávaný úspěch se ale nedostavoval, a Null Stern jakoby upadal v zapomnění. Loni se to ale změnilo. Jeho nový (a na dva roky dopředu vyprodaný) hotelový pokoj je přesným opakem stísněného bunkru. Žádné dveře ani okna, ba dokonce, žádné stěny. Luxusní hotelový pokoj se totiž nachází přímo pod hvězdami, ve švýcarských Alpách.

Pro vytvoření „neomezeného“ pokoje bylo zapotřebí nejprve upravit a srovnat terén, ale další stavební činnost už nečekejte.„Když se zbavíte stěn, zůstane vám jen prostor pro vnímání skutečnosti,“ říká k projektu Charbonnier. Potřebovat ale budete víc. Například vůli, vyškrábat se do nadmořské výšky 2000 metrů, kde „hotel“ stojí, a také pořádně teplé pyžamo. Vytápění totiž pokoj neobklopený stěnami nenabízí (vlastně ani toaletu, sprchu nebo skříň). K dispozici je jen královská manželská postel, dva noční stolky, lampičky a zvonek na přivolání stálé obsluhy. I proto se může cena 210 dolarů zdát poněkud přehnaná, ale přesto o zájemce nemá Charbonnier nouzi.

Výhled, který vám tu nabízí, totiž jinde jen tak neuvidíte.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jakub Hrab

Prosklená chata usazená na pastvině. Unikátní zážitek v přírodě zaručen

Jan Tyrpekl patří přesně k těm architektům, o nich často nebývá dlouho slyšet, aby se pak objevili s realizací, kolem které rozruch dlouho neutichne. Stačí si jen vzpomenout na projekt malé útulny, zatepleného posedu, usazeného na železobetonovém řopíku, příhraniční pevnůstce z II. světové války. To bylo už před…

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…