Zavádějící může být především cena tepelného čerpadla. Vždy zjistěte, co je v ní zahrnuto, protože zdánlivě levné tepelné čerpadlo by se vám mohlo pořádně prodražit. Například zjistíte, že k čerpadlu levnějšímu o 100 000 Kč musíte dokoupit komponenty za více než 80 000 Kč, bez kterých by nefungovalo. Přitom „dražší“ čerpadlo má už vše uvnitř, tedy v základní ceně.
Úspora při nákupu je diskutabilní i z toho hlediska, že levnější tepelné čerpadlo spotřebuje více elektřiny a má vyšší provozní náklady (i o více než 30 %)!
Důvěřujte zkušeným
Praxe ukázala, že se vyplatí sjednat dodávku kompletního tepelného čerpadla přímo s montážní firmou, která ho na základě projektu uvede do provozu (stavební firmy bohužel často nedodrží servis a záruku). Ideální je navštívit známé, kteří už tepelné čerpadlo provozují, a mohou vám tedy poradit na základě vlastních zkušeností.
Průzkum však nekončí ani tipem na dobrého dodavatele, dovozce či výrobce tepelného čerpadla. Zkontrolujte si na internetu jeho webové stránky a ověřte, zda skutečně platí informace o parametrech a zárukách, které vám poskytl obchodník. Prohlédněte si reference na instalovaná tepelná čerpadla, případně se na některá zajeďte podívat.
Další cenné vstupní informace můžete získat díky bezplatnému online návrhu tepelného čerpadla. V poptávce uveďte tepelnou ztrátu objektu (či velikost vytápěné plochy), údaje o zateplení domu a o podlahovém vytápění. Můžete zvolit konkrétní systém tepelného čerpadla: země/voda, vzduch/voda, vzduch/vzduch, nebo i toto svěřte odborné firmě.
Sdílet / hodnotit tento článek