REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se připravit na montáž stropu z vložek Miako na rodinném domě svépomocí

Stropy patří do kategorie stavebních prací hrubé stavby. Možností, jak je vytvořit je velká spousta, od lehkých dřevěných stropů z trámů či dřevěných panelů, přes skládané z prefabrikovaných betonových panelů až po kompletně monolitické vyztužené a betonem vylévané stropy. Pokud se rozhodneme pro strop tzv. prefamonolitický (částečně skládaný a částečně litý betonem) čeká vás přibližně to, co naše dva stavebníky. Podívejme se, jak se připravovali na pokládku stropu z Miako vložek.

Prefamonolitická stropní konstrukce se skládá ze stropních trámů a stropních vložek Miako. Na této stavbě byl použit systém Porotherm, ale podobný vyrábějí i jiné společnosti vyrábějící stavební materiály. Stropní trámy POT i vložky Miako se dělí dle použití do dvou základních skupin:

  1. Bez nadbetonávky, kdy trámy i vložky jsou zalité betonem, ale nad vložkami již žádný beton není.
  2. S nadbetonávkou, při které jsou trámy i vložky celé zalité v betonu s vrstvou alespoň 60 mm nad stropními vložkami. Dle normy ČSN EN 15037-1 musí být nabetonávka stropních vložek vyztužena svařovanou sítí (dle statického posudku, například KARI sítí 4/200).

Vzpěry stropní konstrukce

K montáži stropní konstrukce jsou zapotřebí vzpěry. Je možné si je vyrobit ze dřeva, ale mnohem lepší, ale zároveň dražší variantou, je pronájem stropních vzpěr, u kterých lze jednoduše regulovat výšku bez nutnosti podkládání. Tyto vzpěry jsou navíc vybaveny trojnožkou, která brání jejich vyvrácení.

Dovoz pronajatých stropních vzpěr s příslušenstvím

Zjištění velikosti a typu komínu

K předejití budoucím nepříjemnostem je nutné již v tuto chvíli vědět přesný typ spotřebiče připojeného na komín, jelikož na jakýkoliv komín nelze připojit jakákoliv kamna či krbovou vložku. Různé komíny totiž mají různé průměry a je tedy nutné připravit prostup pro přesný typ komínu dle připojených spotřebičů.

Zanedlouho se v článcích na ESTAV.cz podíváme, jak probíhala samotná montáž stropu a jeho zalití betonem. Pokud si nechcete nechat ujít nic z obsahu na ESTAV.cz, aktivujte si náš týdenní mailový zpravodaj zdarma.

Zamyšlení se nad prostupy

Dalším důležitým krokem je promyšlení prostupů vedoucích na střechu. Typicky se jedná o prostupy pro kabel k anténě, solárním panelům, klimatizaci, fotovoltaickým článkům aj., ale je nutné nezapomenout na případný prostup k odvětrávání kanalizace, větracího systému či k digestoři.

Zajištění autojeřábu

V případě kratších stropních trámů je možné ruční usazení, nicméně pro běžně používané délky na rodinných domech je vhodnější vzhledem k jejich hmotnosti (cca 25 kg/m běžný) zajistit autojeřáb. Ceny autojeřábů se pohybují obvykle do 1 000 Kč za hodinu.

Přesun stropních trámů pomocí autojeřábu

Usazení stropních trámů autojeřábem u běžných rodinných domů trvá maximálně 1 hodinu. Při této příležitosti je navíc možné autojeřáb použít i k dalším přesunům jako například umístění palet se stropními vložkami na základovou desku nebo další přesuny.

Zajištění materiálu

K urychlení stavby je nutné zajištění veškerého potřebného materiálu s dostatečným předstihem. Jedná se o asfaltové pásy, polystyren, armovací koše a spojovací materiál včetně nářadí.

Lepení věncovek

Věncovky se lepí až v době, kdy jsou všechny trámy na svém místě. Při manipulaci s trámy by totiž hrozilo uražení nebo rozbití věncovek.

Umístění asfaltového pásu

Na obvodové zdivo se pod trámy umisťuje těžký asfaltový pás s tloušťkou alespoň 4 mm. Je to z důvodu eliminace budoucího praskání fasády a omítek. Alternativou k asfaltovému pásu je betonové lože, na které se položí stropní trámy. Nicméně použití asfaltového pásu je výrazně jednodušší a rychlejší.

Asfaltový pás se pokládá po celé délce nosného zdiva. Dříve asfaltové pásy obsahovaly kaučuk a změkčovadla, která způsobovala degradaci polystyrenu. V dnešní době se již prodávají modifikované asfaltové pásy, které tento neblahý vedlejší účinek nemají.

Nejjednodušší metoda pokládky asfaltového pásu je nařezání na pruhy o potřebné šířce dle tloušťky zdiva, následné smotání zpátky do ruličky a rozmotání již na nosném zdivu.

Za technickou konzultaci článku děkujeme pracovníkům společnosti Wienerberger cihlářský průmysl.

Ing. Eva Sovová

Je marketingovou specialistkou s vášní pro architekturu a design. V roce 2014 se svým přítelem začala řešit výstavbu rodinného domu svépomocí, o které společně píší blog stavba.selfici.com, kde popisují veškeré radosti a strasti včetně nabitých zkušeností.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

REKLAMA