Při komunikaci s potenciálním zákazníkem (říkejme mu pan Novák) jsme se v diskusi o vytápění tepelným čerpadlem dostali do bodu, kdy se protistrana usmála a pravila, že má tři další nabídky na tepelné čerpadlo a že jsme (AC Heating Convert AW) suverénně nejdražší nabídka. Nabídl jsem tedy možnost srovnání technického řešení a pan Novák řekl, proč ne. V následujících řádcích vám ve zkratce představím jednotlivé návrhy, srovnám s naším technickým řešením a prozradím, jak se pan Novák nakonec rozhodl.
Na jaký dům chci tepelné čerpadlo
Zákazník má nezateplený rodinný dům z osmdesátých let 20. stol. Tepelnou ztrátu si nechal odborně odhadnout z konstrukce na cca 10–12 kW. V domě je otopná soustava s původními radiátory. Majitel chce svůj dům vytápět na komfortní teplotu 23 °C. V domě žijí 3 dospělé osoby, pro které je třeba připravit dostatek teplé užitkové vody.
Zvolené technické řešení
Náš návrh zahrnoval tepelné čerpadlo o výkonu 16 kW, zachovával stávající elektrokotel jako záložní zdroj. Stávající bojler, na hranici životnosti, nahrazoval nový o objemu 250 l pro celoroční ohřev TUV s využitím tepelného čerpadla. Cenová nabídka byla 280 tisíc Kč za kompletní realizaci tzn. včetně elektroinstalace a topenářských prací. Betonový základ pro venkovní jednotku byl zákazník ochoten připravit sám.
Nejlevnější není vždy nejlepší
Nejnižší nabídka, kterou pan Novák obdržel od jedné z firem byla za 170 tisíc Kč s DPH. Jednalo se o relativně známou značku, která vyrábí i řadu jiných elektronických produktů. Začali jsme zkoumat podrobně. V návrhu bylo tepelné čerpadlo o výkonu 11 kW. Vnitřní jednotka měla integrovaný elektrokotel o výkonu 6 kW. Zásobník měl 180 l. Výkon jednotky nenabízel rezervu výkonu pro velké mrazy (záloha) a existovala reálná možnost, že bude v průběhu roku řadu měsíců přetěžována. Firma nabízí záruku na tepelné čerpadlo 2 roky a neřeší poprodejní podporu.
Referenční kotelny byly na fotografiích provedeny v plastu, v pancéřových hadicích. U nás je standard lisovaná měď, resp. ocel. O rozdílech v životnosti takové kotelny nemá smysl diskutovat. Stejně tak i provedení propojovacího vedení. U tepelného čerpadla je správné použít silnostěnnou kaučukovou izolaci, rozdíl teplot mezi povrchem vedení a okolním vzduchem je až 100 °C. Použitím předizolovaného vedení (bílá tenká izolace – vhodná pro klimatizace, kdy je izolace namáhána teplotním rozdílem max. 30 °C) dochází k větším ztrátám.
Sleva jako argument?
Druhá nabídka byla od českého výrobce. Nabídka byla hned v úvodu jednání vylepšena o neuvěřitelnou slevu. Obsahovala tepelné čerpadlo v provedení venkovní kompakt (do venkovní jednotky jde topná voda). Zaujalo mě, že není řešena ochrana venkovní jednotky v případě výpadku napájení či poruchy oběhového čerpadla proti zamrznutí. Výrobce tepelného čerpadla neuměl doložit reálnou hodnotu SCOP (přestože to je od roku 2014 povinnost dodavatele/výrobce v EU). Parametry, uvedené v tabulce zařízení schválená pro kotlíkovou dotaci obsahovaly poznámku, že hodnoty deklaroval výrobce, nikoli akreditovaná zkušebna. Tím jsem diskusi uzavřel.
Hodnoty SCOP-tabulky vs. realita
Poslední nabídka byla na kvalitní jednotku původně švédského výrobce, dnes již patřící do německé skupiny. Výrobce má výrobky s velmi nadprůměrnými parametry, nicméně jejich výkonová řada je ohraničená. Jak sám výrobce deklaroval v dokumentaci poskytnuté zákazníkovi, maximální hodnota SCOP (za ideálních podmínek) je výrazně odlišná od té reálné. Pokud jsme porovnali konkrétní hodnoty, tak zařízení s tabulkově vyšší hodnotou SCOP má v reálných podmínkách a o 20 procent nižší parametry nežli naše tepelné čerpadlo AC Heating Convert AW.
Tepelná čerpadla AC Heating pro rodinný dům
Když chcete něco víc
Po této podrobné analýze, jsme se dostali zpátky našemu řešení. Co nikdo z konkurence neuměl nabídnout, resp. naplnit představu zákazníka, byla automatická dálková diagnostika. Pozor, dálková diagnostika je něco zcela jiného nežli dálková správa. Při správě ovládám čerpadlo na dálku (např. nastavování teploty v prostoru). Dálková diagnostika umožňuje výrobci monitorovat chod zařízení, pracovat na zlepšení parametrů a předcházet neprovozním stavům.
Naše společnost se věnuje dálkové správě a diagnostice tepelných čerpadel již od roku 2009. Tehdy jsme zahájili vývoj regulace xCC. Regulace xCC je u zákazníků nasazena od roku 2010. Od roku 2015 standardně nabízíme automatickou dálkovou diagnostiku a v případě bytových domů online dispečink.
Nyní uvádíme novinku – nadstavbu systému službu AC Connectivity. V rámci rozhraní můžete ovládat a nastavovat tepelné čerpadlo přes internet a nepotřebujete pevnou IP adresu. Získáte efektivní, rychlý a bezpečný přístup k teplu pro váš dům.
Jsme přesvědčeni, že tepelné čerpadlo, které vyvíjíme, vyrábíme a montujeme nemůžeme dělat jinak, než jako bychom si ho instalovali pro sebe. Předpoklad absolutního přístupu je tak nutný.
A jak dopadl pan Novák? Pomohli jsme mu s vyřízením dotace Nová zelená úsporám a v zimě 2018/2019 bude topit s AC Heating.
Sdílet / hodnotit tento článek