REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Střecha Ruukki v Acrobat parku vypadá po 10 letech jako nová

Aleše Valentu není třeba dlouze představovat. Od jeho legendárního skoku na olympijských hrách v Salt Lake City uplynulo 12 let, během kterých nikdo nedokázal jeho kombinaci salt a vrutů zopakovat. Povídali jsme si s ním o akrobatickém lyžování a také o jeho současném životě a podnikání v Acrobat Parku.

Vrcholoví sportovci pokračují často po ukončení profesionální kariéry jako trenéři, rozhodčí nebo se vrhnou na podnikání. Kam vedly cesty Aleše Valenty?

Do podnikání jako u některých sportovních kolegů a asi trochu nezvykle do showbyznysu. Byl jsem chvíli i rozhodčí, ale moderování mě začalo neskutečně bavit, už když jsem si ho poprvé zkusil. Po ukončení profesionální dráhy je ze mě tedy hlavně moderátor. Připravuji a moderuji dětský sportovní týdeník Lvíčata pro ČT Déčko, nově jsme spustili Auto Moto Revue na ČT2 a máme za sebou sportovní pořad S ČT Sport na vrchol. K tomu moderace různých společenských a sportovních akcí a moderuji v rádiu.

Do toho povinnosti manžela, otce, a pokud to jde, snažím se věnovat našemu Acrobat Parku ve Štítech.

Jaké předpoklady potřebuje dobrý akrobat a co vaši následovníci. Dočkáme se jich?

Začínal jsem s gymnastikou. Akrobatický lyžař je všestranný sportovec a gymnasta vlastně také. Maratonci nemusí být všestranní, ale třeba sprinteři ano a stejně tak hráči míčových her. Akrobatický lyžař musím mít nadmíru vlastností, jakými jsou dynamika, síla, smysl pro orientaci a nakonec potřebuje i vytrvalost maratonce. Samotný skok trvá sice jen tři vteřiny, ale je zatím hodně cvičení. Naběhal jsem desítky, stovky, tisíce kilometrů, abych vytrvalost získal.

Co se týká následovníků, tak máme v Česku jeden velký talent z Ostravy. S prstem v nose boří všechny mé mládežnické rekordy. Bohužel se momentálně zotavuje po zranění, jinak bychom ho určitě viděli na olympiádě v Soči.

Stává se, že rodiče vedou děti ve svých šlépějích. Připravují se vaše děti na kariéru akrobatických lyžařů?

Děti začínaly s gymnastikou, ale manželka miluje krasobruslení a já v poslední době propadl hokeji. A tak dcera dělá krasobruslení a syn hokej. Vyrostl jsem z toho, že by se děti měly věnovat profesionálně jednomu sportu celý život. Myslím si, že je dobré v dětech pěstovat všestrannost a pak v pozdějším věku nechat na nich, čemu se chtějí věnovat. Sport by je měl hlavně bavit, zocelit, naučit vytrvalosti a lépe připravit na kvalitní a zodpovědný život.

Kdy a jak vlastně vznikla myšlenka Acrobat Parku, jedinečného akrobatického tréninkového areálu v Evropě, který jste postavil?

První nápad vystavět Acrobat Park vznikl někdy kolem roku 2000. Ve střední a východní Evropě vůbec chybělo místo, kde by mohli skokani trénovat téměř po celý rok a nemuseli kvůli tomu jezdit třeba do Skandinávie. To jsem chtěl změnit.

V roce 2002 jsme otevřeli jen pro nadšence a skokany. Dnes máme ubytovací i sportovní zázemí jak pro širokou veřejnost a rodiny s dětmi, tak i pro profesionály včetně wellness vyžití.

Říká se, že je lépe bourat a stavět znovu, než rekonstruovat. Vy jste vystavěl Acrobat Park z opuštěného podhorského koupaliště. Co bylo na rekonstrukci nejvíce náročné?

Pustit se do stavby zbrusu nového areálu by bylo v nadlidských silách. Potřebujete bazény, skokanské můstky, ubytovací kapacity, technické a sanitární stavby, sklad sportovního vybavení, půjčovnu a mnoho dalších budov. Areál bývalého koupaliště ve Štítech u Šumperka pro nás byl ideálním prostorem, který nám poskytl alespoň základní zázemí.

Náročná byla hlavně rekonstrukce hlavní budovy, kde vznikly ubytovací kapacity pro sportovce a návštěvníky. Areál i hlavní budova potřebovaly nutně nové střechy a s tím nám pomohla Ruukki. Nedávno jsme přistavěli další blok ubytování a Ruukki byla opět jasná volba.

Jaké jste měl na střechu požadavky a kam až sahá Vaše spolupráce s Ruukki?

Začali jsme vyhlášením výběrového řízení na střechu. Nabídka Ruukki jasně převážila v trojkombinaci kvalita – výkon – cena. U Ruukki se mi také líbilo, že je to finská značka a její materiály jsou ověřeny drsnou severskou přírodou, kterou mám rád.

Hlavními požadavky na střechu byla funkčnost, dlouhá životnost a nenáročnost na údržbu. Chtěl jsem na střeše sice finskou kvalitu, ale taky design ladící s českým prostředím. Zvolili jsme proto tmavohnědý odstín střešní krytiny Ruukki Monterrey, která imituje běžnou taškovou krytinu. Je to už deset let a střecha vypadá pořád jako nová bez velké údržby a věřím, že tam bude i za sto let.

Společnost Ruukki zastává ideu trvale udržitelného rozvoje, které odpovídá její firemní politika, inovace produktů a jejich samotné výroby. Ke konci července 2014 se Ruukki stala součástí společnosti SSAB a vznikla tak nová stavební divize Ruukki Construction. Více na ruukkistrechy.cz nebo ruukki.cz.

Ruukki CZ s.r.o.

logo
Pekařská 695/10a
155 00 Praha 5

telefon: +420 2 5731 1040

web: www.ruukki.com/cze

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Organizátor soutěže Česká cena za architekturu (ČKA)

Skončil nominační večer soutěže Česká cena za architekturu. Představil porotu a pětadvacet realizací, které postupují do užšího výběru

Tradiční architektonické klání pokračuje 10. ročníkem. Na nominačním večeru byla kromě zveřejnění postupujících staveb udělena Pocta ČKA, předána Cena za výjimečný počin v oblasti architektury a poprvé v historii bylo spuštěno hlasování veřejnosti. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny během…

Foto: Matej Hakár

Plynoucí prostor s markantním stíněním přesahy střechy

Paralela se žábrami ryby je vcelku přiléhavá, stěny, které cloní jednotlivé části od sousedů i od vstupu, umožňují zároveň zdařile otevřenost dispozice ve směru zahrady, kterou si dům jednoznačně žádá. Takto použité šikminy se promítají do více částí domu včetně mobiliáře, kupříkladu kuchyňského pultu.

Stálým hostem Desigbloku je oceněná designérka Lucie Koldová. Foto: Head of Marketing & Communication, Designblok

Čím bude letošní Designblok? Především oslavou žen v designu a architektuře

Každý ročník populární říjnové akce Designblok má své stěžejní téma. V minulosti to bylo například Štěstí, poté Les, Cesta, Mládí… Letos to bude Odvaha – přesněji řečeno odvaha svobodně tvořit a oslava odvážných žen v designu a architektuře. Sedmadvacátý ročník letos obsadí Výstaviště Praha,…