Martina Mertová ze spolku Za krásnou Olomouc dnes ČTK řekla, že investor nedávno obdržel od památkářů z magistrátu v pořadí už čtvrté kladné stanovisko k projektu Šantovka Tower. Plánovaná stavba byla mírně posunuta, avšak podle Mertové má stále stát v ochranné pásmu městské památkové rezervace. "Před pěti lety se sešla početná skupina demonstrantů v momentě, kdy odbor památkové péče magistrátu vydal pro uvažovanou stavbu kladné stanovisko. Z hlediska památkové péče a dosavadní praxe rozhodování o nemovitostech v ochranném pásmu památkové rezervace to bylo něco nehorázného," uvedla.
Mertová připomněla, že dvě předchozí souhlasná stanoviska památkářů z magistrátu k projektu Šantovka Tower dvakrát pro nezákonnost zrušil nadřízený krajský úřad. "Třetí kladné stanovisko zrušeno nebylo, protože mezitím investor, naštěstí neúspěšně, napadl samotnou existenci plošné památkové ochrany města," dodala Mertová.
O budově Šantovka Tower se v Olomouci už několik let bouřlivě diskutuje. S její stavbou nesouhlasí památkáři a někteří odborníci, podle nichž může poškodit historické panorama města. Investor má opačný názor. Dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškový limit pro stavby blízkoí historického centra, olomoucké zastupitelstvo v červnu nakonec neprojednalo. Výšková regulace by stavbě Šantovky Tower zabránila.
Organizátoři protestní akce proto požadují, aby městská rada v této části Olomouce vydala dočasnou stavební uzávěru a zastupitelstvo znovu jednalo o změně územního plánu. "Existují nástroje samosprávy, které mohou neblahý vývoj zvrátit tak, aby námi volení zástupci začali hájit veřejný zájem. Ochrana panoramatu takového významu, jakým je silueta historického jádra Olomouce, je deklarovaným veřejným zájmem," míní Mertová. K vydání dočasné stavební uzávěry radnici nedávno vyzvali i zástupci pěti politických stran a hnutí. Radní by o tom měli jednat v červenci.
Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace už dříve zakázalo ministerstvo kultury, což se pak promítlo v novém územním plánu z roku 2014. Výškovou regulaci staveb v okolí centra Olomouce ale poté zrušil soud. Radnici dal čas do konce roku 2015, aby povolenou výšku staveb v územním plánu znovu a lépe zdůvodnila. Úprava územního plánu se ovšem zpozdila, takže výškové limity od ledna 2016 přestaly platit.
Sdílet / hodnotit tento článek