"Zhruba tři čtvrtiny žádostí byly doručeny osobně. Největší zájem byl o úvěry na výstavbu rodinného domu v maximální výšce dva miliony korun. Příjem žádostí se obešel bez jakýchkoli komplikací," řekla mluvčí.
Někteří lidé čekali kvůli podání žádosti o půjčku už od úterního večera před pobočkami fondu v Praze a Olomouci. Smetanová ráno uvedla, že v 06:30, tedy zhruba 90 minut před spuštěním programu, čekalo na obou místech shodně něco přes sto zájemců. Po spuštění programu se ale podle ní podařilo zaměstnancům fondu lidi poměrně rychle odbavit a po 08:30 se už delší fronty netvořily.
"Fond se rozhodl, že bude přijímat žádosti až do výše jedné miliardy korun. Očekáváme, že ne všichni, kteří tu žádost podají, nakonec podepíšou úvěrovou smlouvu. Protože předběžný zájem byl opravdu velmi vysoký, tak budeme žádat Poslaneckou sněmovnu o navýšení rozpočtu, a to ještě letošního," dodala během dne Smetanová.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) dnes během jednání vlády řekla novinářům, že je zřejmé, že zájem o státní půjčky je enormní. "Počítáme s tím, že ještě v letošním roce to (peníze v programu) navýšíme až na tu jednu miliardu korun," uvedla ministryně. "Program není časově omezen a v případě velkého zájmu může Státní fond rozvoje bydlení navýšit rozpočet přesunem peněz z jiných programů," dodala v tiskové zprávě resortu.
V dalších letech se počítá s tím, že ve fondu bude zájemcům k dispozici právě miliarda korun ročně. Podle některých realitních makléřů a developerů však budou vynaložené peníze nedostatečné. Při současných cenách nemovitostí je třeba v Praze prakticky nepoužitelný, shodli se analytici. Někteří experti půjčku hodnotí jako populistický krok politiků.
"Pokud politici chtěli pomoci řešit bytovou krizi ve velkých městech a zhoršující se přístup k financování vlastního bydlení, plivli do moře. Program s alokací 650 milionů korun může pomoci maximálně stovkám lidí na venkově nebo ve městech, kde jsou nízké ceny nemovitostí, jako je třeba Ústí nad Labem," uvedlo dnes Sdružení pro architekturu a rozvoj.
Jaké jsou podmínky půjčky
„Fond bude zpracovávat žádosti podle času doručení, takže je opravdu důležité, v kolik hodin fond tu žádost převezme. Podle toho se sestaví pořadí,“ říká ředitelka komunikace SFRB Karolína Smetanová.
Podávat žádosti mohou zájemci také přes datovou schránku, ředitelka komunikace Státního fondu rozvoje bydlení Karolína Smetanová ale připustila, že s takovou variantou původně úřad nepočítal.
Čekající se také shodli na tom, že lhůta pro nashromáždění všech náležitostí byla krátká. "Někteří už měli rozjednanou hypotéku, jiní jsme začínali úplně od nuly. Ještě dnes jsem si byl dotisknout některé dokumenty," říká Luboš Kočí z Příbramska.
Na rekonstrukci bydlení mohou zájemci získat až 300 tisíc korun. Na dům půjčí stát až dva miliony a v případě koupi bytu nejvýše 1,2 milionu. Částka ale pokryje maximálně 80 procent nákladů. Do těch se v případě stavby domu počítá i cena pozemku.
Půjčku navíc nelze kombinovat s hypotékou, protože smlouva o úvěru říká, že jako první má zástavní právo na nemovitost stát. Žadatel dostane úrokovou sazbu odpovídající aktuální referenční sazbě Evropské unie pro Českou republiku v době podpisu úvěrové smlouvy. V srpnu je to 1,12 procenta.
Výhody programu:
- program platí pro celé území České republiky;
- mimořádné splátky a předčasné splacení úvěru je bez poplatků;
- správa a vedení úvěru je bez poplatků, zdarma je i odborná pomoc a konzultace s pracovníky SFRB.
- dotace 30 000 Kč při narození či osvojení dítěte (týká se pouze úvěru na pořízení obydlí).
Úvěr lze využít na:
- výstavbu novostavby rodinného domu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 140 m2;
- koupi bytu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 75 m2;
- koupi rodinného domu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 140 m2;
- modernizaci obydlí.
Výše úvěru:
- nejméně 30 000 Kč a nejvýše 300 000 Kč na modernizaci obydlí;
- nejvýše 2 000 000 Kč na pořízení rodinného domu, a to výstavbou, nejvýše však 80 % skutečných nákladů na výstavbu, nebo koupí, nejvýše však 80 % ceny sjednané, a to včetně ceny pozemku;
- nejvýše 1 200 000 Kč na pořízení obydlí koupí bytu, nejvýše však 80 % ceny sjednané.
Úroková sazba:
- podle výše základní referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku, nejméně však 1% p.a., fixní nejdéle na dobu 5 let.
Sdílet / hodnotit tento článek