REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejlevnější stavební materiál je všude kolem nás

Je to levný stavební materiál, je všude okolo nás, při stavbě domu ho hodně získáme i z vlastního pozemku. Je velmi nenáročný na zpracování, energie potřebná na zpracování je minimální, tím je velmi ekologický. O jakém materiálu mluvíme? O nepálené hlíně.

Přitom se jedná o navýsost tradiční stavební surovinu, pálené cihly nebo dokonce beton jsou proti délce užití hlíny stále ještě „juniorská kategorie“. Jistě, dnešní požadavky na kvalitu stavby plácání z hlíny (vyjma omítek) příliš neumožňují, ale pro její dostupnost bychom se k ní neměli zcela otáčet zády. Rozpaky nad „primitivním“ stavebním materiálem překonala i společnost United Earth Builders (UEB) a nyní sklízí za svůj alternativní přístup chválu.

Zcela nový způsob výstavby pro rozvojové země

Kalifornská UEB se rozhodla zareagovat na ryze moderní trend, výstavbu domů s pomocí 3D tiskáren. Tento technický přístup pak rozpracovala s využitím obyčejné hlíny, a dovedla jej do finální podoby užitného alternativního přístupu. V podání UEB se sice nejedná o pravý 3D tisk stavby, ale má s ním hodně podobného. Je tu objem a forma, která se plní a klade podle zadání. Přitom si ale celý model využití udržuje výrazný „low-tech“ standard: nepotřebujete víc než speciální pytle, plnící formu a mobilní platformu, zajišťovanou obvykle malým nakladačem.

Schopní přihazovači pak už jen průběžně sytí zásobník, a stroj poté vyrobí přibližně 120 metrů dlouhé „válce“, naplněného sypkou zeminou. Tento válec nahrazuje v tomto stavebním pojetí běžnou cihlu, a je kontinuálně kladen podle záměrů stavitele. Rychlost výstavby a dostupnost základního materiálu (včetně jeho nízké ceny, srovnatelné spíše s „odpadem“ ze skrývky svrchní vrstvy půdy) pak činí využití velmi atraktivní. Nemusí se přitom jednat jen o využití při stavbě nouzových obydlí nebo při nejrůznějších rozvojových projektech.

UEB dále popisují, že jimi dodávané vhodně stabilizované polypropylenové pytle jsou po naplnění 10x odolnější plísním a hnilobám než obyčejné dřevo. Ke konstrukci domů nepotřebujete žádný cement, stavět můžete na holé zemi stejně jako na zpevněných základech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA