Tento unikátní krajinářský festival nemá určené jedno místo dění ani jednotnou formu. První indicií se staly žluté narcisy, které na jaře vykvetly jako ukazatelé míst budoucího dění. Od 7.-18. března probíhala v Galerii Jaroslava Fragnera výstava s názvem "Objevte pražskou divočinu", která měla za úkol představit letošní záměry, konkrétní projekty a koncepce pro vybrané lokality v Praze 3, Praze 7 a Praze 8, včetně veřejné diskuze. Slavnostně zahájen byl o první letní noci velkým koncertem na Vrchu Vítkov, který měl upozornit na konání festivalu širokou veřejnost. Poté se začaly v daných lokalitách objevovat site-specific instalace, které bylo možné shlédnout či využívat v průběhu celého léta až do konce září. Mimo to se konaly ještě konference, debaty a workshopy na témata týkající se udržitelnosti kvality životního prostření ve vztahu k městské krajině a veřejného prostoru a také o adaptaci na klimatické změny, což bylo letošním hlavním tématem.
Při procházce místy, která nebyla vybraná náhodou, ale při debatách s odbornou veřejností, člověka až překvapí, jakou opravdovou divočinu může hlavní město blízko svého centra skrývat. Jsou to místa, která žijí svým vlastním životem a moc lidí se tam bez nějakého konkrétního cíle nevydá. Často je to až smutný pohled, jak zanedbaně vypadají místa s velkým potenciálem v takto lukrativních lokalitách.
Toto zjištění potom v člověku přechází ve vnitřní i vnější debatu o tom, co by bylo pro tato místa do budoucna nejlepší, jak je můžeme zachránit a citlivě urbanizovat? A je možné ubránit alespoň část této divočiny před developerskými záměry? Jak se k tomu postaví městské části, bude do rozhodování moci zasahovat i široká veřejnost? A toto je přesně to, o co organizátorům festivalu především jde.
Jelikož nám šlo o autentický zážitek z výstavy ve veřejném prostoru, vydala se na ní reportérka ESTAV.cz až v poslední víkend, před koncem festivalu. Následující fotografie vznikly během dvou odpoledních procházek po Rohanském nábřeží a Štvanici. Na projití celé doporučené trasy až na Žižkov byl potřeba minimálně jeden celý den i více. Další čas si zasloužilo také shlédnutím výstavy ve Fuchsově kavárně hned na začátku trasy, která sloužila zároveň jako infocentrum. Kolem celé trasy bylo rozeseto 59 různých instalací od 80 umělců, některé však bohužel na konci festivalu z různých důvodů chyběly.
Sdílet / hodnotit tento článek