Foto: Galerie Jaroslava Fragnera
Akce, která spojuje téma architektury s krajinou, uměním a veřejným prostorem, se koná od roku 2013 střídavě v Praze a v dalších městech republiky (Opava 2016, Plzeň 2017, Ostrava 2019, Krnov 2021). Pražský hostitel ji letos oficiálně zahájí 22. června vystoupením umělců, hudebníků a tanečníků v bývalé usedlosti Krenovka; nicméně už 21. června se na Nákladovém nádraží Žižkov uskuteční mezinárodním seminář o městské krajině a výstava. A čím se bude letošní pražské angažmá opravdu lišit? „Zatímco v jiných regionech se snaží být festival ambasadorem témat krajinářské architektury a umění ve veřejném prostoru a usiluje tím o decentralizaci dění na tomto poli, v Praze si zachovává kontinuitu v podobě zacílení na méně atraktivní, neutěšené a problematické lokality, které jsou na okraji zájmu a na své uchopení teprve čekají,“ uvádí v pozvánce organizátor Galerie Jaroslava Fragnera a představuje konkrétní program.
Co vás letos na Landscape festivalu čeká?
V hledáčku budou zejména proměny lokalit čtyř pražských dopravních a infrastrukturních uzlů: Nákladového nádraží Žižkov, Zastávky Libeň a Palmovky, území mezi Florencí, Masarykovým nádražím a Krenovkou a také Smíchovského nádraží. Na těchto místech nabídne festival desítky umělecko-architektonických intervencí a děl renomovaných tvůrců i studentů uměleckých škol a architektury. Po dobu čtyř měsíců ozvláštní tyto lokality například díla Dominika Langa, Čestmíra Sušky, Miloše Šejna, Romana Franty, Lenky Klodové, Matěje Franka, Tima, Epose 257, Benedikta Tolara nebo ateliérů Kamil Mrva architects, Prodesi/Domesi či ARCHWERK. „Základní ideou je zvýšení povědomí o rozsahu a smyslu oboru krajinářské architektury. Formou architektonických intervencí, uměleckých instalací, výstav, debat a happeningů se snažíme zdůraznit důležitost veřejného prostoru a zeleně pro město. Jde nám o mezioborový dialog nejen českých, ale také mezinárodních odborníků, umělců, politiků a široké veřejnosti,“ upřesňují pořadatelé.
Foto: Galerie Jaroslava Fragnera
Nejdříve seminář, poté až do září výstavy, koncerty a další akce
Jak již bylo řečeno, festival otevře 21. června mezinárodní seminář nazvaný Landscape – City – Public space, který bude věnován aktivitám ve veřejném prostoru, a vernisáž výstav v prostorách Nákladového nádraží Žižkov. Slavnostní zahájení proběhne 22. června, kdy na začátku cyklostezky pod Vítkovem v Příběnické ulici vystoupí kapely Nauzea Orchestra, Ty Syčáci, Koňe a prase. Připojí se také festival TANEC PRAHA s představením Focus Ukraine. Usedlost Krenovka a čtyři pražské brownfieldy Smíchovské nádraží, okolí Florence, Palmovka a Nákladové nádraží Žižkov ožijí nejenom svým běžným ruchem, ale též tím festivalovým: „Vnímáme současnou situaci prizmatem festivalové akupunktury a nabídneme návštěvníkům svůj pohled, ve spolupráci s majiteli pozemků či investory, urbanisty, architekty a umělci. A také samozřejmě i s politiky velké Prahy i městských částí, kam daná území spadají. Dodejme, že náročnému dialogu namnoze nenahrává ani postcovidový efekt, ani současná ekonomická situace…,“ dodávají organizátoři a dále zmiňují bohatý doprovodný program a konkrétní výstavy. Za všechny snad prezentace projektů s názvem Skvělé místo pro život a výstavu Polis: Sedm lekcí z Evropské ceny pro městský veřejný prostor, které si budou moci návštěvníci prohlédnout v areálu Nákladového nádraží Žižkov, dále výstava Vize Palmovka, která bude umístěna v Zenklově ulici či prezentace studie Florenc 21, která bude k vidění na prostranství před Muzeem hl. m. Prahy. V bohatém doprovodném programu najdeme také konferenci s názvem Zelené střechy a fasády – trendy a synergie nebo Procházky s Josefem Vomáčkou věnované průmyslové minulosti, současnosti a budoucnosti. Festival symbolicky uzavře po třech měsících velký koncert v prostorách Nákladového nádraží Žižkov.
Foto: Galerie Jaroslava Fragnera
Nákladové nádraží Žižkov
V širší lokalitě nádraží vznikne během dekády nová čtvrť pro více než 20 tisíc obyvatel. Centrem společenského života se stane ojedinělá funkcionalistická nádražní budova. Prozatím se v prostoru u Basilejského náměstí buduje Parková čtvrť a vedou se odborné a politické debaty o podobě podkladové studie. V čelní budově má svůj ateliér český výtvarník Petr Písařík, jehož tvorba by měla v rámci festivalu prorůst i do dalších prostor areálu. Své site-specific instalace tu představí i další autoři: například MÓD architekti nafouknou Perspektivní bublinu a Kurt Gebauer přispěje do infrastruktury svými WC CZ.
Palmovka – zastávka Libeň
Dopravně velmi komplikovaná lokalita stále čeká na transformaci v plnohodnotné území a současné aktivity všech zainteresovaných vzbuzují velkou naději. Tato městská džungle si stále drží své osobité kouzlo, i když ne takové jako za dob Hrabala, Bondyho a Boudníka… Jim vzdá svým dílem hold Čestmír Suška; v lokalitě bude dále k vidění Zpřítomnělé vědomí Aleše Hnízdila, Pavilon Nahraj! studia ARCHWERK, SUVole Benedikta Tolara anebo Místo, kde se skrývá obloha Dominika Langa.
Foto: Galerie Jaroslava Fragnera
Florenc – Masarykovo nádraží – Krenovka
Nejkomplikovanější dopravní uzel v Praze sice nabízí nostalgickou vzpomínku v kultovním filmu Florenc 13:30, jak ale vytvářet jeho tvář v 21. století? To není jednoduchý oříšek k rozlousknutí. S novým kulturně-společenským programem pod Negrelliho viaduktem se snad naplní vize Muzejní míle, která bude začínat na vrchu Vítkov, zahrne například Divadlo Ponec a Železniční muzeum a přivede návštěvníky až na Václavské náměstí. Během festivalu se zde objeví například Šance pro fantazii Lenky Klodové nebo instalace Budiž světlo skupiny Prague Idiots. Na pomezí Karlína a Florence vznikne také dřevěný Pavilon Prodesi/Domesi s názvem I´m the Future, Wooden Architecture.
Smíchovské nádraží
V této lokalitě se dialog mezi odbornou veřejností, investory a politiky vedl v podstatě tak, jak je ve vyspělé Evropě zvykem, a širší lokalita Smíchovského nádraží má šanci stát se dalším přirozeným centrem Prahy 5. Site-specific díla tu nabídnou Kamil Mrva Architects se svojí Drobnou rozhlednou, Petra Vlachynská s Vrcholovkou, Miloš Šejn se Suitou Smíchovské nádraží a k vidění bude i socha Naštvaný a překvapený Víta Čechmánka.
Sdílet / hodnotit tento článek