Ředitelé stavebních společností očekávají v roce 2019 mírný růst výkonu stavebního sektoru na úrovni 2,6 procenta, což je však o 0,6 procentního bodu méně než byly jejich predikce v Kvartální analýze českého stavebnictví Q3/2018. O poznání optimističtější pohled mají na budoucí vývoj společnosti zaměřené na inženýrské stavby a velké firmy (růst 5,4, respektive 4,4 procenta). Velmi opatrné jsou naopak v predikcích pozemní stavitelé, kteří hovoří o zvýšení jen o 1,5 procenta.
„Českému stavebnictví se daří. Aktuálně je zakázek tolik, že je již stavební firmy nestíhají realizovat. Problémem je citelný nedostatek pracovníků. V příštím roce uvidíme zpomalení aktuálního rychlého růstu sektoru, protože zakázky již nemá kdo realizovat a vzhledem k převisu poptávky nad nabídkou rovněž další růst cen stavebních prací,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel CEEC Research.
Zdražování práce, materiálů a stavebních zakázek
Stavebnictví v současné době významně ovlivňuje zdražování stavebních materiálů a nákladů na práci. O zvyšování těchto cen hovoří devět z deseti ředitelů stavebních firem, přičemž meziročně v průměru náklady vzrostly o 14 procent na práci stejně jako na materiál. V reakci na tento vývoj budou zvyšovat ceny realizací také stavební společnosti. V roce 2019 v průměru jejich ceny vzrostou o 6,5 procenta a zdražování bude pokračovat i v roce 2020, a to o 4,7 procenta.
„Řada stavebních komodit zdražila skokově, například některé typy tepelných izolací jsou dražší až o 35 procent, betonové výrobky zdražily o 15 až 20 procent a ceny zdícího a hutního materiál se zvedly cca o 20 procent, a navíc výrobní kapacity některých výrobců jsou dočasně vyčerpány. Stavební práce na to návazně reagují a ceny rostou zejména u odborných subdodavatelů,“ vysvětluje Tomáš Koranda, předseda představenstva, HOCHTIEF CZ a. s.
Doplňuje ho Josef Netík, ředitel společnosti, S.O.K. stavební, s.r.o. „Navzdory rychlému růstu finančního objemu našeho sektoru hodnotím vývoj ve stavebnictví pro příští rok spíše negativně. Hlavní problém spočívá v prohlubování nedostatku řemeslníků i techniků, který poměrně ostře limituje disponibilní kapacity stavebnictví. S tím úzce souvisí dlouhodobý rychlý růst mezd pracovníků, který však, bohužel, není nijak tažen růstem produktivity. Tak rychle inovace v našem oboru zase nepostupují a naši stárnoucí dělníci to nedoženou.“
Sdílet / hodnotit tento článek