REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zpívající vánoční strom se stává novou tradicí

Vánoční stromy mohou nabývat různých podob. Jako každé Vánoce, i o těch letošních vám představíme designově netradiční dílo, inspirované právě tímto tradičním symbolem Vánoc. Letos tedy zpívající strom z Londýna.

Interaktivní vánoční kompozice Zpívajícího stromu, navržená Es Devlinovou, není novinkou. Poprvé ji totiž instalovalo Victoria & Albert Museum, specializované na tzv. aplikované dekorativní umění, u svého vchodu loni. Instalace ale měla takový úspěch, že si ji Londýňané vyžádali i letos. Čím je tak mimořádná?

Myšlenkou, v zásadě nenáročným fyzickým provedením, ale také důmyslem, který propojuje moderní techniku s vánočními tradicemi. Že to zní trochu komplikovaně? Však ona také Es Devlin snadné věci nedělá. Kreativní návrhářka, která zajišťuje scénografickou produkci pro hvězdy hudebního průmyslu, Beyoncé, Kanye Westa nebo Adele, si na svém The Singing Tree dala opravdu záležet. Připomínal jí totiž její vlastní dětství a Vánoce.

Zdroj: Victoria and Albert Museum

Když zazní koledy a zavoní jehličí

Přesněji: „Ten magický moment, kdy scházíte dolů ze schodů, a v pokoji svítí stromeček, kolem kterého už stojí rodiče a zpívají koledy,“ prozrazuje Devlinová. Není to krása a kouzlo v Vánoc v nejryzejší podobě? Jak ale tenhle okamžik zprostředkovat lidem, kteří loni po stovkách navštěvovali Victoria & Albert Museum, a letos se po tisících chystají na Knightsbridge, kde je Zpívající strom vystaven nyní?

Základem umělecké kompozice se stalo 600 dřevěných dílků, zavěšených na drátcích do konstrukce. Jejich uspořádání přitom evokuje tvar vánočního stromu. Záleží, z jak velké dálky se díváte. Na každý obdélníček je zamířeno mikro-promítací zařízení, které jej osvětluje. Po stránce světelné hry je tedy dílko připraveno, ale tím zdaleka nekončí. Je tu totiž ta podstatnější, interaktivní část.

Strom, který šeptá vánoční slova

Diváci totiž mohou u operátora instalace podávat návrhy na slova, která se jim ve vztahu k Vánocům zdají blízká. Tato ručně psaná slovíčka jsou pak promítána na dřevěné destičky. Je to tedy Strom slov, napsaný šesti stovkami rukou. A čím více lidí k nasvícenému stromku přichází, tím častěji se slova mohou obměňovat. Ani tady ještě nekončíme.

Je tu totiž počítačový algoritmus, který vytrvale prohledává textovou databázi. Analyzuje náhodný soubor slov zvěčněných světlem na stromku, a vyhledává jejich optimální kombinaci ve vánočních koledách a básních, sahajících až do 18. století. Celkem se jedná o přibližně 14 milionů úryvků textu. Část z něj je obsažena v audio-archivu Královské opery nebo londýnského Národního divadla, a zbytek předčítá tichý syntetický hlas.

Lidé - diváci, tak sami rozhodují o tom, jaká slova bude tato kouzelná vánoční instalace šeptat nebo hrát, a v barevném světle rozzářeného stromku mohou všichni prožít okamžik společného štěstí.

A nejen těm čtenářům, kteří dočetli až sem, přejeme vám krásný Štědrý den a klidné svátky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Andy Singleton

Křehký papírový vánoční strom. Připomíná stuhu zamrzlou v čase a prostoru

Nespoutaná fantazie, exkluzivita a přepestré tvary, inspirace. Jestli něco z toho oslovuje, určitě byste před Vánoci neměli vynechat návštěvu v anglickém Harewoodu. Nejen proto, že tu stojí architektonicky pozoruhodné šlechtické sídlo, otevřené veřejnosti. Když se nachýlí ten správný čas, lidé se…

foto: estudio BD

Digitální vánoční strom předvedl, že barvy nemají hranice

Naprosto imerzní, pohlcující zážitek, nabídla v roce 2019 vánoční světelná instalace v Denveru. Město ve spolupráci s mezinárodně uznávanými mistry ve hře světel, designéry studia BrutDeluxe, nabídli vpravdě brutální orgie světel. A také podívanou, jež můžete vnímat i dalšími smysly.

Foto: Jim Stephenson

Nekonvenční vánoční strom z Londýna. Připomíná druidský hvozd, ale tak trochu jinak

Atmosféru vánočních svátků u londýnského King´s Cross naleznete vždy, ale klasické vánoční stromky v ulicích byste tu hledali marně. Tradicí se tu už dávno staly stromky řekněme netradiční, nejrůznější skulptury, stylizované instalace a odvážné vizuální projekty, které sice nesou svátečního ducha, ale vyjadřují ho…

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Žádný vánoční stromek se neobejde bez hvězdy, která září na jeho vrcholu. Je to symbol naděje, společné radosti. Hluboký význam má pro osoby věřící i nevěřící. Hvězda totiž přináší pozitivní poselství. A nejinak je tomu i u hvězdy na vánočním stromku v Rockefellerově centru, která je na jeho vrchol usazována už od…

Foto: David Cleveland

Vánoční stromek z krajky. Potřeba bylo pět kilometrů vlákna

Designéry a návrháře trápí ta otázka každý rok. Čím ještě může vánoční stromek zaujmout? Symbolika pojetí je ovlivněna tvaroslovím představeného objektu, proporce musí být zachovány. Takže co jiného? Kreativnímu zpracování se podbízí jen materiál a neotřelé provedení. A právě v téhle dimenzi se v roce 2011 prosadili…

Vianočný EKO stromček: Skrýva sa v každej domácnosti

Vianočný EKO stromček: Skrýva sa v každej domácnosti

Ekologický prístup k vianočným stromčekom môže mať viacero podôb. Malý ihličnan v kvetináči alebo stromček umelý. Ľudia, ktorí nechcú každý rok vyhadzovať živý strom ku kontajnerom sú otvorenejší myšlienke, že vianočným stromčekom nemusí byť len ten skutočný, vyrúbaný v lese. A že tento tradičný symbol Vianoc môže…