REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Netradiční vánoční strom, který neexistuje

Tento víkend se na mnoha našich náměstích rozsvítí vánoční strom. Ale co kdybyste přišli na obecní slavnost a tam vám řekli, že budou rozsvěcovat strom, který neexistuje? Alternativní pojetí tohoto symbolu Vánoc představili loni v Dánsku. Umělecká struktura je ztvárnění stromu dle architekta Jørna Utzona.

Zní to trošku jako známá pasáž od Járy Cimrmana. Vánoční stromek, který existuje, ale fyzicky v místě svého výskytu přítomen není. Je pouze vykreslen obrysem okolí, je prázdným prostorem, které přesto dokáže zaplnit prostor v lidském srdci. Takové je alternativní pojetí ztvárnění vánočního stromu dánského architekta Jørna Utzona, které bylo loni k vidění v aalborgském Utzon Center.

Jørn Utzon formoval tvář dánské architektury dlouhých padesát let. Přesto jeho nejslavnější dílo stojí za hranicemi země, v Austrálii. Právě Utzon se zasadil o stávající podobu budovy státní Opery v Sydney. Není bez zajímavosti, že teprve až za dlouhá léta po dokončení celého svého fenomenálního projektu se dočkal ocenění (Pritzkerovu cenu dostal až v roce 2003, ve svých 85 letech). Utzon se také jako vůbec první architekt v dějinách dožil toho, že jeho stavba byla ještě za jeho života zapsána do seznamu UNESCO. Mezi desítkami jeho realizovaných projektů nad jiné vyniká ještě vodárenská věž ve Svaneke na dánském ostrově Bornholm, banka Melli v Teheránu nebo objekt Národního shromáždění v Kuvajtu.

Netradiční vánoční strom Foto autor: Allan Toft

Přesto však spousta jeho vynikajících prací zůstala jen „na papíře“. Jednou z takových nedokončených črt se stala i vize „neexistujícího a přesto přítomného“ vánočního stromku, jako symbolického odkazu na hřejivé místo v lidských srdcích. Vánoční stromek totiž je jen vnějším symbolem toho, co se odehrává během svátků v našem nitru (mimochodem, věděli jste například, že první vánoční stromeček se v Čechách rozzářil teprve před 205 lety?). Nejasné nákresy Utzona oslovily řadu pokračovatelů, a loni se, v rámci reminiscence na odkaz dánského mistra architektury s heslem „Jen obloha je limitem“, pokusili o dokončení jeho díla. Výsledkem byla dočasná skulpturní expozice Christmas Tree.

Na její realizaci se podílel Steensen Varming (šéfdesignér studia SOM) a Peter Lassen. Zatímco devizou prvního jmenovaného jsou spíše prvky osvětlení, Lassenovou doménou je práce se strukturou a vnějším předsazeným skeletem objektů. Oba pak dohromady vytvořili sedmimetrový kolos, obepínající neexistující strom. Ten díky síti luminovaných tub GRID dokáže zářit všemi barvami, a osvětlovat prostor kolem sebe, stejně jako svítící vánoční stromeček. 

Netradiční vánoční strom Foto autor: Allan Toft

Vstoupit dovnitř vánočního stromku dává lidem dočista jiný prožitek hloubky designu, je to něco, co jinde v Dánsku ani ve světě nezažijete,“ říká Lasse Andersson, programový ředitel Utzon Center, na jehož uzavřeném nádvoří v Aalborgu kompozice vznikla. Kus světla a symboliky Vánoc si tak mohl odnést každý.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Roberto Conte

Zhmotnil stín a postavil dům, který neexistuje

Pokud fandíte umění pod širým nebem hraničící s architekturou, jistě se na vaší mapě neztrácí italské Arte Sella. Jedna z nejpůsobivějších galerií světa. Exponáty vytvořené dílem z přírody a instalované stoprocentně v přírodě zdobí údolí Val Sella už od roku 1986.

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Žádný vánoční stromek se neobejde bez hvězdy, která září na jeho vrcholu. Je to symbol naděje, společné radosti. Hluboký význam má pro osoby věřící i nevěřící. Hvězda totiž přináší pozitivní poselství. A nejinak je tomu i u hvězdy na vánočním stromku v Rockefellerově centru, která je na jeho vrchol usazována už od…

Foto: David Cleveland

Vánoční stromek z krajky. Potřeba bylo pět kilometrů vlákna

Designéry a návrháře trápí ta otázka každý rok. Čím ještě může vánoční stromek zaujmout? Symbolika pojetí je ovlivněna tvaroslovím představeného objektu, proporce musí být zachovány. Takže co jiného? Kreativnímu zpracování se podbízí jen materiál a neotřelé provedení. A právě v téhle dimenzi se v roce 2011 prosadili…

Foto: Es Devlin

Zpívající vánoční strom se stává novou tradicí

Vánoční stromy mohou nabývat různých podob. Jako každé Vánoce, i o těch letošních vám představíme designově netradiční dílo, inspirované právě tímto tradičním symbolem Vánoc. Letos tedy zpívající strom z Londýna.

REKLAMA