Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zhmotnil stín a postavil dům, který neexistuje

Pokud fandíte umění pod širým nebem hraničící s architekturou, jistě se na vaší mapě neztrácí italské Arte Sella. Jedna z nejpůsobivějších galerií světa. Exponáty vytvořené dílem z přírody a instalované stoprocentně v přírodě zdobí údolí Val Sella už od roku 1986.

A je jich tu opravdu spousta. Koncept, který tu loni v září představil Edoardo Tresoldi, má však přesah daleko nad rámec umění, a může být celému lidstvu vlastně velmi prospěšný.

Katastrofa inspirací

O co jde? Na konci loňského léta se italskému Trentinu a oblasti Sella nevyhnulo bouřlivé počasí. Padající polámané stromy zdemolovaly řadu zdejších exponátů v plenéru, některé byly poškozeny zcela nenávratně. Copak o to, síla přírody nemusí být jen tvůrčí, ale i destruktivní, a k umění v otevřeném prostředí takové zásahy shůry prostě neodlučně patří. Dost poničená galerie inspirovala Eduarda Tresoldiho k nové instalaci v terénu, nazvané Simbiosi.

Foto: Roberto Conte

Můžeme se teď samozřejmě bavit o tom, že jeho Simbiosi je prvkem vzájemného vztahu v prostoru, že je analýzou krajinných prvků ve vztahu k uměle vytvořenému prostředí. Že je skulpturální a emocionální interpretací dialogu, a že vyjadřuje transparentnost Chybějící hmoty. Tím ale tomuhle kousku neodpářeme fakt, že jde o strukturu kopírující svými proporcemi chrám, a je vystavěn na gabionovém principu, tedy jako obyčejný drátokámen.

Jenže Tresoldi dokázal své pětimetrové kovové konstrukci z kamene a oceli vetknout detaily architektury, a to velmi působivým a přesvědčivým způsobem. A tím možná neúmyslně překročil hranici mezi site-specific uměním a něčím, co už hodně dlouho hledají všichni, kteří se snaží o rekonstrukci/renovaci historických památek. Jen si to představte: lázně z časů římského impéria, paláce z období antiky, stavby říše perské, křižácké hrady ve Svaté zemi...

Foto: Roberto Conte

Inspirace pro archeologii a památky

S pomocí tohoto stavebního principu je možné vyčarovat na půdorysu dávno zmizelých staveb jejich původní objem. Výhody? Nepoškodíte tím archeologické naleziště ani památné či pietní místo. Jen mu dodáte dimenzi nového rozměru, a vizualizujete jeho podobu v původním rozsahu. Instalace je snadná, stejně jako případná demontáž.

Je to z hlediska nápadů velmi levné, a coby „dočasné“ řešení má životnost v řádu desetiletí. Pracuje se tu s přírodním materiálem (nevypadá to jako nelichotivé plastové sloupy na Římském fóru).  Jinými slovy, Edoardi Tresoldi načrtl a demonstroval nový funkční přístup k obnově cenných památek. Ve válkou poničené Sýrii a Iráku jsou teď desítky takových (a po celém světě tisíce), které by si podobnou péči zasloužily.

Instalace Simbiosi se tak dostala do hledáčku těch, kterým je jinak profesí umění vzdálené. Nabízí totiž velmi praktické a užitečné řešení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - josefkubes

Znovuzrozený kostel v Neratově v Orlických horách – minidokument ESTAV.cz

Barokní kostel v Neratově byl mezi světovými válkami oblíbeným poutním místem. Na konci druhé světové války dostala jeho šindelová střecha zásah sovětským dělostřeleckým granátem. Situace v druhé polovině dvacátého století u nás opravám kostelů nepřála a ze stavby zbylo jen torzo.

Netradiční vánoční strom, který neexistuje

Netradiční vánoční strom, který neexistuje

Tento víkend se na mnoha našich náměstích rozsvítí vánoční strom. Ale co kdybyste přišli na obecní slavnost a tam vám řekli, že budou rozsvěcovat strom, který neexistuje? Alternativní pojetí tohoto symbolu Vánoc představili loni v Dánsku. Umělecká struktura je ztvárnění stromu dle architekta Jørna Utzona.

Park beze stromů: Místo, které si lidé zamilovali

Park beze stromů: Místo, které si lidé zamilovali

Dania Park je příbřežním parkem, relaxační zónou, umístěnou na samotný okraj zálivu Öresund, úžiny která odděluje Švédsko od Dánska. Prostor vznikl jako dílčí projekt transformace Západního přístavu a přilehlé industriální zóny. Park o rozloze 20 000 metrů čtvereční je v mnoha ohledech jedinečný. Jedná se například o…