REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nábytek pro zlepšení kancelářského prostředí

Podle průzkumů člověk nasedí denně v průměru 13 hodin, což je neuvěřitelných 80 000 hodin ročně. Lidské tělo však není fyziologicky uzpůsobeno k tak dlouhému sezení, tudíž se u většiny lidí pracujících v kancelářích objevují bolesti zad a ztuhlá šíje. Řešení těchto problémů je několik. Základem je kvalitní ergonomický nábytek, správně individuálně nastavený a správně používaný.

O ergonomii nábytku a zajímavých řešení kanceláří se zajímala reportérka ESTAV.cz na workshopu firmy Capexus. Článek o nových trendech v řešeních kancelářích jsme vydávali nedávno. Dnes se podíváme na možnosti moderního kancelářského nábytku.

Kvalitní židle má synchronní mechanismus, který umožňuje nastavení sedadla v rámci několika stupňů volnosti a tím vede uživatele k dynamickému sedu, kdy opěrák přiléhá k zádům při jakémkoliv pohybu dopředu i dozadu a tím pádem jim poskytuje stálou oporu. Správně nastavenou výšku sedáku poznáte tak, že úhel pod koleny (tedy svíraný mezi stehny a lýtky) je minimálně 90° či trochu více, to samé platí o výšce opěrek a úhlu paží v lokti (90 - 100°). Výzkumy ukazují, že kvůli špatnému sezení nebo nevhodné pracovní židli se snižuje výkon zaměstnanců o 33 %.

Zdroj fotek: CAPEXUS

Pohybem ku zdraví

Důležité pro zdraví je také jít se občas projít nebo prostě změnit polohu. To nabízí právě různé zóny s jinými typy vysokého, nízkého nebo čalouněného nábytku. A není to jen zdravé, ale celkově osvěžující, prý až 79 % nápadů se zrodí z interakce s kolegy mimo pracovní místo. Čím dál oblíbenější jsou potom výškově stavitelné stoly, kdy lze u stolu pracovat i vestoje.

Standardní výška pracovního stolu je 72 – 74 cm, někteří výrobci nabízí klasické stoly i s nastavitelnou výškou v rozmezí 65 – 85 cm pro osoby menšího nebo naopak většího vzrůstu. Výškově stavitelné stoly se umí vytáhnout až do zhruba 1200 mm pomocí různých mechanismů, od manuálního po elektrický pohon. Neméně důležitým doplňkem pracovního stolu jsou nastavitelné držáky pro monitory, tak aby byly ve správné výšce očí a člověk nemusel sklánět hlavu a namáhat krční páteř. Praktickým a estetickým doplňkem jsou kabelové vany a svody pro vedení kabeláže.

Jakub Pelnář Zdroj fotek: CAPEXUS

Hluk a jeho utlumení

Dnešním velkým tématem nejen v openspace kancelářích se stává prostorová akustika, protože hluk snižuje schopnost soustředit se až o 66 %. K řešení tohoto problému pomáhají telefonní budky nebo jiné uzavřené místnosti pro jednání nebo koncentrovanou práci. Pro celkovou akustickou pohodu je třeba umístit do prostoru i akustické prvky dostupné v různých formách, například stropních, nástěnných, zavěšených či samostojných čalouněných panelů vyplněných pohltivým materiálem. Ty mívají různé tvary a barvy, takže interiér zároveň i oživí. Fakticky napomáhají snížit hluk v rozmezí 6 – 12 dB, ale jejich hlavním přínosem je zamezení ozvěny a tím pádem zvýšení srozumitelnosti. Vždy je třeba zkombinovat prvky vodorovné a horizontální pro zachycení zvuku odrážejícího se z různých směrů. Můžou to být také třeba různě perforované dřevěné panely nebo obklady, na trhu je v dnešní době velký výběr. Trikem pro řešení umístění např. relaxační zóny mezi pracovišti je odclonění pomocí stojacích panelů či použitím čalouněného nábytku s vysokými zády a boky, kdy se vytvoří vizuální bariéra zdroje hluku a tím se změní subjektivní lidské vnímání.

Zdroj fotek: CAPEXUS

Třešničkou na dortu dobrého designu je nakonec estetické doladění detailů týkajících se například korporátní identity (loga, polepy, barvy, koberce) nebo nabídnutí aktivního odpočinku třeba místy pro cvičení jógy, fitness, nafukovacími míči, houpacími sítěmi, houpačkami...

Ing. arch. Martina Dokoupilová

Vystudovala obor Architektura a stavitelství na ČVUT, nyní se věnuje psaní a návrhům interiérů. Jejím koníčkem je cestování, při kterém ráda poznává cizí kulturu, architekturu a přírodu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Ergonomie a zlatý řez

Zdroj: AdobeStock - denisismagilov

Kuchyně a jídelna do milimetru. Na jaké rozměry dát pozor při plánování srdce bytu?

Kuchyně a jídelna. Místa, které doma potřebujete, ať již v jakékoli formě. V moderních interiérech často kombinujeme kuchyni s jídelnou, popřípadě i obývacím pokojem nebo v kuchyni využíváme příležitostné barové posezení. Jak veliký má být kuchyňský ostrůvek, barový pultík, kolik lidí se vejde k jídelnímu stolu,…

Foto: Takeshi Noguchi

Bydlení jako v oříšku. Pasivní dům dle německé školy a japonské filosofie

V určitý moment možná dosáhnete poznání, že není až tak podstatná rozlehlost vašeho obydlí, jako to, co se vlastně nachází v těsném okolí vašeho domu a celoživotního prostoru k obývání. A tehdy nejspíš přijdete na chuť konceptu, za kterým už dlouho stojí japonský architekt Tono Mirai, jeden ze skalních zastánců…

Foto: Oldřich Hozman

Dům poskytuje rodině bydlení v přírodních materiálech a formách

Oldřich Hozman patří mezi architekty, kteří vnímají stavbu v souvislostech. Preferuje celostní a organickou architekturu a na projektech nízkoenergetických a ekologických budov pracuje společně se svými klienty. Dům v pražských Nebušicích plně respektuje přání svých majitelů, kteří sdílejí jeho přístup a hodnoty.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA