REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kutil Junior zvyšuje zručnost dětí, vytváří vztah k řemeslu a hodnotě lidské práce

Projekt Kutil Junior - Šikovné děti vznikl s cílem organizovat kroužky kutilství pro děti přímo v jejich škole z důvodu absolutního nedostatku technicky zaměřených kroužků ve školách. Dítě má možnost naučit se manuálním dovednostem a rodičům odpadá povinnost přesunu dítěte na kroužek jinam. A nejen to, součástí projektu jsou i volnočasové kroužky pro rodiny, seniory nebo polytechnické příměstské tábory.

Děti mají dnes velmi omezenou možnost, setkat se s technickými pracemi ve svém běžném životě či v rodině. „Dříve se děti učily řemeslným znalostem od dědy či táty, se kterým byly v dílně a postupně poznávaly nářadí a učily se pracovním postupům. To se dnes již neděje,“ zmiňuje Šárka Poláčková.

Proto je pro ně možnost naučit se pracovat s nářadím a materiály velmi atraktivní. „Pracujeme nejen s dětmi školními, naše kroužky se zaměřují i na děti předškolní. Jsou to velcí nadšenci. Zároveň na dětech rychle poznáte, zda jste je dokázali zaujmout a zda je to baví,“ pokračuje Šárka Poláčková. Pro některé děti může kroužek znamenat hravou formu přípravy na budoucí technické povolání, ale pro všechny určitě přínos v podobě zručnosti, kterou využijí v dospělosti bez ohledu na povolání.

Kroužek má děti naučit, že mnoho věcí si člověk může vyrobit sám a že mu to dokonce přináší větší uspokojení, než když si koupí vše už hotové. Děti poznají cenu lidské práce, zkusí si, jak je důležitá trpělivost a pečlivost a jaká je radost z dosaženého výsledku.

Řemeslo dětem – malí kutilové na velkém veletrhu

Od úterního zahájení až do pátku na veletrhu FOR ARCH Praha 2018 probíhala oblíbená Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO, kdy se se soutěžními úkoly poprali ti nejlepší učni z republiky.

Ovšem v sobotu se hala změnila a přestavěla na akci Řemeslo dětem. Jednalo se o první ročník. Návštěvníkům z řad široké veřejnosti organizátoři blíže představili a také nabídli k vyzkoušení stavební řemesla rodinám s dětmi, kutilům a nadšencům díky projektu Kutil Junior – šikovné děti.

Více o akcích pořádaných sdružením vyprávěla v rozhovoru Bc. Šárka Poláčková, zakladatelka projektu Kutil Junior.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Zdroj: AdobeStock – Asd

Nový stavební zákon: Kdo může provádět stavbu a jak na kolaudaci stavby?

Stavbu vám stavební úřad povolil a čeká vás samotné provedení stavby a její kolaudace. Čtěte, jak celý proces probíhá podle zákona č. 283/2021 Sb. Stavbu zpravidla může provádět jen stavební podnikatel, tj. osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací podle živnostenského…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.