REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Víte, co doma dýcháte? Znepokojující pohled do interiérů

Podle statistik nás doma mnohdy obklopuje mnohem více škodlivin než ve venkovním prostředí. Podpořte vlastním nádechem ty, kteří se sami dobře nadechnout nemohou. Cílem kampaně Na jeden nádech je zapojení veřejnosti, které se problematika bezprostředně dotýká.

Svědění očí, kýchání, únava, bolesti hlavy, kašel, alergie, respirační onemocnění a dokonce i onemocnění srdce. Dlouhý výčet zdravotních problémů, o které opravdu nikdo z nás nestojí a přitom si na ně možná právě nyní nevědomky zaděláváme. Viníkem je špatná kvalita ovzduší a to nejen venku, jak by leckdo předpokládal. Naopak koncentrace některých znečišťujících látek jsou uvnitř budov často dvakrát až pětkrát vyšší než ve venkovním prostředí.

Počítáme, kolik času spolkne všudypřítomná televize, kolik času prospíme nebo kolikrát do týdne bychom měli chodit cvičit. Ale kdo z nás se pozastavil nad tím, kolik času denně tráví zavřený uvnitř mezi čtyřmi stěnami. Podle dostupných informací je to více než dvacet hodin denně. Nejvíce času z pomyslného koláče, v průměru 10 až 12 hodin, si ukrojí místo nám nejbližší. Místo, kde bydlíme, spíme a trávíme volný čas.

Bez pochyby uděláme dobře, pokud budeme trávit více času na čerstvém vzduchu. To však nic nemění na faktu, že pobytu uvnitř budov se nevyhneme a kvalita jejich vnitřního ovzduší má přímý vliv na zdraví.

Na co si dát pozor?

Naše aktivity a životní styl jsou paradoxně hlavním znečišťovatelem, na jejichž pomyslném Olympu se nachází kouření. Ale i takové vaření, domácí mazlíčci, ranní třicetiminutová rozcvička nejsou bez viny. Jedno mají tyto aktivity společné, produkují vlhkost, která se v moderních, utěsněných domácnostech drží. Vznikají plísně. 

Vyměnili jsme okna, tepelně zaizolovali plastem stěny. Následkem toho už nedochází k přirozené obměně vzduchu, vlhkost ve stěnách nemůže odcházet ven. Žijeme v uzavřeném prostoru s neviditelnými škodlivinami, které pomalu podlamují naše zdraví a podílejí se na rozvoji alergií, respiračních onemocnění a únavě.

Na kvalitu vnitřního prostředí a neprodyšnost budov upozorňuje kampaň Na jeden nádech. Pokud chcete podpořit vlastním nádechem ty, kteří se sami dobře nadechnout nemohou, navštivte facebookový profil Na jeden nádech.

Na jeden nádech - Berenika Kohoutová

Podpořte svým nádechem nemocné

Partnerem a hlavním iniciátorem akce je společnost Knauf Insulation. Ta se zavázala odevzdat sto korun za každý video vzkaz na jeden nádech Motolské nemocnici resp. Pneumologické klinice, která výtěžek použije na vybavení plicního oddělení.

Nadechněte se i Vy! na facebookové stránce Na jeden nádech.

Na jeden nádech

Anketa: A jak vnímáte kvalitu vzduchu v interiéru Vy?

Věnujte prosím dvě minuty svého času na vyplnění krátkého dotazníku. Výsledky budou zveřejněny na stránce Na jeden nádech.  

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Foto: Ruben Beilby

Působivý vikýř s komínem do rodinného domu přivádí světlo

Když se řekne komínový efekt, nemusí být nutně řeč jen o fyzikálním jevu. Dokládá to zajímavě řešený rodinný dům, který vyrostl u našich německých sousedů. I když respektuje všechny náležitosti a přidržuje se měřítek okolní zástavby, vyniká velmi svérázným protaženým štítem. S vikýřem –…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

REKLAMA

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA