REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na místě trpícím důlním průmyslem vybudovali originální park pro děti

Brownfield je nemovitost, která již ztratila svoji funkci, nejčastěji po průmyslové činnosti, těžbě, vojenských posádkách. Kde někteří vidí jen problémy, jiní vidí příležitost. Co s areálem, který donedávna hyzdily důlní výsypky a torza hutní techniky? Polští architekti si věděli rady.

Brownfield je z definice nemovitost (pozemek, objekt, areál), která je aktuálně nedostatečně využívaná, zanedbaná. A může být i kontaminovaná v důsledku předchozí činnosti. Je pozůstatkem průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské či jiné aktivity. Jsou to často opuštěné areály s budovami a ruinami staveb anebo jen otevřené plochy bez budov. Hezky česky se jim někdy přezdívá „deprimující zóny“, což je dost výstižné. V Čechách jich máme desítky, ať už jako post-sovětské dědictví, nebo pozůstatky následného neúspěšného rozvoje. Pohled na ně ale hezký určitě není nikde na světě. Ani v sousedním Polsku. Mnohé z nich lze ale velmi zajímavě využít. Podobně jako ten co si představíme.

Dřív tu byla hlušina

Architekti ze studia RS+ Robert Skitek umně vypořádali s jednou takovou plochou. Z části nekontaminovaného (či spíše de-kontaminovaného) důlního areálu, výsypek a pásma kolových přepravníků o rozloze 6900 metrů čtverečních tu vykouzlili nevšední relaxační zónu dětského vodního hřiště. Do příměstské krajiny tím vrátili přirozenou estetiku zeleně a vodního živlu, a to vše ve smysluplném balení víceúčelového areálu, kde si každý najde to své. Kde tenhle střípek ráje hledat? V zatím ne úplně vzhledném stotisícovém městečku Jaworzno (Javořno), místě, které je proslulé hutním průmyslem.

Foto: Tomasz Zakrzewski

Historicky i geograficky patří město s javorem ve znaku do Slezského vojvodství, ale spíš nezapře svou náležitost k Hornoslezského průmyslového revíru. Přítomnost tří stanic tepelné elektrárny o souhrnném výkonu 1,345 MW to jen podtrhuje. Není třeba dodávat, že příroda tu v posledních dvou stoletích dostávala docela na frak. V poslední době se ale smýšlení obyvatel mění, a kromě jistého zaměstnání v hutním průmyslu teď začínají preferovat i jiné kvality. Třeba život v sídle, které není karikaturou Ocelového města. A tak došlo i na Jaworznickie Planty, které se dočkaly nevšední proměny.

Jak se ze skládky stane park?

Práce studia RS+ Robert Skitek byla jen částečně krajinářská, ke slovu tu přišla i architektura. Navíc byla součástí mnohem rozsáhlejšího projektu úpravy plochy brownfieldu. V rámci rozsáhlých pozemkových úprav tu vyrostly cyklostezky, fotbalové hřiště, park a nezbytné muzeum důlní železnice, na území, které bylo v přímém dotyku se sídlištěm otevřeným starým haldám a výsypkám. I když RS+ Robert Skitek zpracovávali jen fragment tohoto díla, můžeme je s klidem popsat jako třešničku na dortu. Z průměru totiž vykouzlili maximum. A paradoxně jim přitom nahrál jinak nevýhodný terén.

Foto: Tomasz Zakrzewski

Bludiště kolem brouzdaliště

Sestava dětského vodního parku se totiž opírala o členitou topografii místa realizace,“ vysvětluje Skitek, vedoucí architekt. „Důlní činností zbrázděná plocha, která by byla pro jiné formy projektů nevhodná, se tak dala zužitkovat bez dalekosáhlejších úprav.“ Sanované území tak mohlo nabídnout prostor pro vytvoření vodní kaskády, jezírek a brouzdališť, stejně jako pro vegetační zákryt. Projekt přitom prostorově navazuje na již existující fotbalové a dětské hřiště, stejně jako komplex stezek. Zachovává si od nich ale vizuální odstup. Kopce totiž vytváří příhodnou optickou bariéru.

Voda je živel, který děti rády

Plán sestává z kruhových útvarů několika plácků, propojených cestičkami,“ vykresluje projekt Skitek. „Ústředním bodem je pochopitelně vodní plocha, která je částečně zanořená pod úroveň terénu.“ Pro malé děti tak vznikla příznivější kompozice místa k hrám a dovádění. Pokud se chtějí do vodního království vydat, musí odbočit z aleje hlavní stezky. Zanořená široká pěšina s betonovým ohrazením, a také s dřevem obkládanými lavičkami, je vede až k centru vodních radovánek. Cesty uvnitř vodního parku pracují s vodním živlem častěji: jsou tu nejrůznější potůčky a tůňky, nad kterými je vysázena okrasná parková vegetace.

Foto: Tomasz Zakrzewski

Bezpečnost na prvním místě

Architekti si dali velmi záležet na tom, aby v Jaworznickie Planty vytvořili bezpečné místo. Jezírka ani bazének nejsou hluboké, mají charakter brouzdaliště. Ani večer se tu bát nemusíte. Stezky jsou velmi efektně podsvíceny světly, instalovanými do obložení cest, hladce vysypávaných jemným štěrkem. Na drobných detailech, jako například orientaci laviček, jde dobře vidět, že projekt navrhoval někdo, kdo má malé děti a občas s nimi vyráží ven. Sedící odpočívající rodiče z nich mohou bez obtíží přehlédnout vybraný plácek, a mít tak své ratolesti vždy pod dohledem. Jednotlivé plácky vytváří uzavřenější a tišší zátoky, ve kterých můžete klidně sbírat síly s kočárkem.

K zábavě tu neslouží jen hračky z masivního plastu, které jsou uchyceny v tělese brouzdaliště, ale i další prvky, vhodné k prolézání a dětským hrám.  RS+ Robert Skitek vytvořili lákavý prostor pro uplatnění dětské fantazie, ale konkrétní způsob využití ponechali na nich. Tento nedirektivní způsob vedení stylu je velmi osvěžující. Je libo závěsné sítě? Nechybí tu, a je jen na vás, jestli si v nich pohovíte, nebo jimi budete prolézat. Kompozici doplňují ještě nezbytné osvěžující sprchy, rosítka a mlžítka, které rozprašují aerosol ve sluncem exponovaných zónách. Stín tu zatím poskytuje jen pár vzrostlých stromů, ale zajímavé vegetační pergoly nad posezením to v létě vynahradí.

Foto: Tomasz Zakrzewski

Harmonické sousedství

Areál vodního parku Jaworznickie Planty pochopitelně disponuje i nezbytným provozním zázemím. Oddělené toalety, místnost s přebalovacím pultem a také místnost technická. Zajímavá je tím, že sahá dvě patra pod úroveň terénu, a kromě „proudu“ potůčků tu zajišťují i průběžnou filtraci vody. Stavba je přitom skryta v jednom z nahrnutých návrší, a tak přirozenost prostředí nic nenarušuje. Dohromady působí celá sestava vodního parku vyváženým a příjemným dojmem. Celý areál, který je charakteristický svým konzistentním obsahem, přitom harmonicky navazuje na nedaleké sídliště. Návštěvník tu nemá pocit, že se účastní atrakce, ale že si jen užívá příjemné procházky v hezkém prostředí.

Údaje o projektu

Název projektu: Jaworznickie Planty Water Playground
Zagospodarowanie części Jaworznickich Plant z wodnym placem zabaw
Typ projektu: Vytvoření vodního parku na místě brownfieldu
Architektonické studio: RS+ Robert Skitek
Lokalizace: Jaworzno, Polsko
Vedoucí projektu: arch. Robert Skitek
Spolupráce: Jakub Zygmunt, Jarosław Zieliński, Martyna Lenart, Wojciech Zientek
Osvětlení: Linea Light
Dodavatel stavby: Lechprojekt, Marta Weszke, Leszek Weszke, Piotr Weszke
Vodní technologie: RBB Baseny, Anna Terentjew
Krajinářská architektura: Ekosystem-Pracowania Architektury Krajobrazu, Łukasz Bielawski
Zahájení projektové činnosti: 2015
Rok dokončení (finalizace): 2018
Projektové území: 6900 m2
Zastavěná plocha: 114 m2
Klient: Gmina Miasta.Jaworzno

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Ing. Arch. Eva Truncová

Dejte šanci brownfieldům, říká mladá architektka

Území, kde stávala proslulá brněnská továrna Kras, by mohlo dostat novou šanci. Vítězný projekt studentky architektury Evy Truncové s názvem Dva tisíce osmdesát čtyři nabídl funkční alternativu k developerskému záměru výstavby běžného polyfunkčního bytového komplexu. Vítězku soutěže jsme požádali o rozhovor.

foto: Rasmus Hjortshøj – COAST

Kodaň vrací město zpět lidem, zeleni a hlavně cyklistům

Když z veřejného prostranství vyloučíte automobilovou přepravu, nemusí tu nutně ustat i dopravní ruch. Na důležitém kodaňském náměstí se teď prohání cyklisté, kteří si s pěšími vůbec nepřekáží. A je tu i dost místa pro zeleň.

Zdroj: Hornbach

Letní stavby v zahradě pro vás i vaše děti

Letní období je časem pro dobrodružství a pobyt v přírodě. Kouzelnou lesní krajinu či tajemnou zahradu s nejrůznějšími stavbami a herními prvky můžete vytvořit i doma. Stačí trochu fantazie a celý svět vám leží u nohou.

Zuri Zanzibar - Unikát od českých architektů

Zuri Zanzibar - Unikát od českých architektů

Nedávno otevřený hotelový resort Zuri Zanzibar navržený českými architekty z Jestico + Whiles pro investora RSJ získal jako první hotel na světě zlatou certifikaci EarthCheck oceňující trvale udržitelný design. Stylový komplex, nacházející se na třináctihektarovém pozemku přímo u pláže omývané Indickým oceánem, leží…

REKLAMA