Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Revitalizovaný park připomíná Jana Husa ve skrytých symbolech. Odhalte je s námi

Na první pohled zaujmou netradiční záhony, autorský vodní prvek s kolísající hladinou, zeď s chytrým nanonátěrem, která sama rozkládá emise a sad okrasných jabloní odkazující k památce Mistra Jana Husa.

Uprostřed parku se začíná vyprávět příběh Mistra Jana Husa

Připomíná jeho upálení na hranici dne 6. 7. 1415. Přesně šest krát sedm okrasných jabloní je totiž vysázeno za zády Mistrovy sochy, která stojí uprostřed parku. Právě takový námět zvolili architekti ze studia Land05, kteří jsou autory nového parku v Čakovicích.

Na podzim jabloně vzplanou červenými plody. Symbolický oheň je uhašen ve vodní hladině na konci parku. Zde se nachází vodní prvek, který svou tmavou barvou připomíná dno zdejšího bývalého rybníka, a je v něm také vyjeven Husův citát Pravda vítězí. Ten se zjevuje jednou za čas, když ustoupí hladina vody a návštěvník si může přečíst druhou část citátu. Finální podobu vodnímu prvky dalo studio XTOPIX.

Tmavé dlažby cest rovněž symbolizují dno bývalého rybníka. Tmavě šedé jsou i autorské sedací prvky ve tvaru bumerangů a solitérních sedáků, která nabízejí neformální posezení.

Cihlová reliéfní zeď nad hladinou vodního prvku je opatřena nanonátěrem, který je jedinečným českým patentem na čištění vzduchu pomocí fotokatalýzy. Oxid titaničitý na povrchu zdi spolu s UV zářením je schopen na ploše 1m2 zlikvidovat až několik kilogramů škodlivin ročně. Zeď proto s trochou nadsázky architekti nazývají supersoučasný prvek.  K jejímu návrhu přizvali architekti sochaře Matěje Hájka.

Víceúčelový park

Park má vše potřebné pro odpočinek i kulturu: mlatový plácek pro hry, trhy a výstavy, osvěžení u vody, dřevěné schodiště pro kulturní představení, WC, pítko a elektrobod.

„Husův park je navržen jako park pro všechny generace. Někdo zde najde odpočinek, někdo inspiraci pro historické bádání, další trochu pohybu na mlatovém plácku. Osvěžení u vody přijde navíc v létě vhod snad úplně každému. Mlatový plac jsme navrhovali tak, aby se tu mohly konat menší společenské akce jako trhy, setkání, představení a výstavy. Zdá se mi, že místo uprostřed městské části k tomu přímo vybízí" popisuje architektka Martina Forejtová ze studia Land05.

Centrální poloha parku se nabízí jako místo k setkávání, proto je zde umístěno také WC, pítko a přípojný elektrobod. Široké dřevěné schodiště nad pláckem svádí k sledování vodního prvku, stejně jako kulturního představení, které se zde v budoucnu jistě bude odehrávat.

Výrazné trvalkové záhony lemované promenádou s lavičkami jsou voleny tak, aby se proměňovaly již od jara, kdy rozkvetou první cibuloviny až do pozdního podzimu, kdy kvetou astry a okrasné trávy se barví do zlatých barev.

Land05 je ateliér zahradní a krajinářské architektury. Vytváří veřejný prostor, dotváří krajinné celky, pracuje na rezidenčních projektech a navrhuje soukromé zahrady. Ateliér Land05 přináší moderní design a propojuje svět lidí s přírodou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Tomasz Zakrzewski

Na místě trpícím důlním průmyslem vybudovali originální park pro děti

Brownfield je nemovitost, která již ztratila svoji funkci, nejčastěji po průmyslové činnosti, těžbě, vojenských posádkách. Kde někteří vidí jen problémy, jiní vidí příležitost. Co s areálem, který donedávna hyzdily důlní výsypky a torza hutní techniky? Polští architekti si věděli rady.