Výraznou změnu ve vašem interiéru může zajistit i výměna běžných plných otočných dveří za celoskleněné. Lze využít stávajících zárubní nebo kotvit přímo do stěny.
Sklo má i praktické výhody. Jednoduchá údržba a odolnost vůči běžným chemikáliím používaných v domácnosti staví sklo nad ostatní materiály. Dveře ze skla jsou bezpečným řešením, vyrábí se z tepelně tvrzeného skla tloušťky 8 mm, které splňuje bezpečnostní požadavky.
Nevyhnutelným řešením je využití celoskleněných dveří v případě skleněné stěny či příčky, v té by plné dveře nedávaly příliš smysl, i když hříčky designérů mohou být všelijaké.
Zdroj: Fotolia.com - Ekaterina
Posuvné skleněné dveře
Posuvné dveře umožňují jiné využití prostoru. Posuvné dveře nahrazují klasické otočné dveře tam, kde pro otvírání není dostatek místa nebo tam, kde se předpokládá, že dveře budou většinou otevřené. Křídlo otočných dveří by se pletlo, a proto se s výhodou využijí posuvné či zásuvné dveře.
Posuvné i zásuvné dveře však také potřebují místo – a to na stěně nebo v ní. Problémem potom je, že tuto stěnu nelze využít k zavěšení nábytku, vedení instalací atp. Posuvné dveře mají taktéž horší těsnost, tedy i tu zvukovou čili nehodí se příliš na WC, zvážit jejich užití je potřeba i mezi pokoji apod.
Dalším rizikem posuvných dveří je jejich nepříliš pohodlné ovládání. Přeci jen vzít za kliku a projít klasickými otočnými dveřmi je přirozenější pohyb než odsouvat dveře do strany.
Kování a posuvné systémy pro skleněné dveře
Akcentem celoskleněných dveří je kovaní. Z širokého výběru posuvných systémů pro celoskleněné dveře lze vybrat dvě základní skupiny: posuvné dveře na stěnu a do pouzdra. Zvolíte-li první variantu, stává se sklo plnou součástí interiéru a tvoří výrazný designový prvek i v případě, jsou-li dveře otevřené. Tento způsob technického uchycení posuvů na stěnu je vhodný pro případ, je-li šířka dveří větší, než standardní stavební pouzdra. Z posuvných systémů pak vybíráme buď viditelnou vodící tyč nebo provedení s krycí lištou.
Akustika dveří v zárubni se zlepšuje použitím různých měkčených gum, které se i tak doporučují do hliníkových profilů použít, aby se zamezilo styku skla s kovem, zde hrozí rozbití skla.
Zdroj: Fotolia.com
Pro skleněné dveře je nutné kalené sklo
Celoskleněné dveře se vždy vyrábějí z kaleného skla. Kalené sklo, neboli tepelně tvrzené sklo má mnohem větší mechanickou a tepelnou odolnost oproti standardnímu plochému sklu. Vydrží tak více nárazů a v případě, že na něj působí rozdílné teploty, samovolně nepraskne vlivem termálního šoku. Výhodou kaleného skla v celoskleněných dveří je především to, že když se kalené sklo rozbije, jeho střepy jsou malé neostré úlomky, které neporaní uživatele budovy, je tak bezpečnostním sklem. Když se používají celoskleněné dveře, je nutné vždy použít kalené sklo i z důvodu toho, že kování, které je použito na sklech se větší připevňuje do otvorů ve skle, kalené sklo má mnohem větší odolnost právě na tyto otvory a výřezy a na bodové uchycení. Norma na kalené sklo je ČSN EN 12 150.
Kalené sklo je náchylné na rozbití především z hrany nebo hodně ostrým předmětem, proto míček, hračka, sklenička, batoh apod. toto sklo nerozbije. Kalené sklo všeobecně neodolává pádu člověka skrz zasklení, když člověk ale propadne, nezraní se.
Jaké rozměry mohou mít skleněné dveře
Celoskleněné dveře začínají vždy na tloušťce 8 mm skla, ve chvíli, kdy hovoříme o větších plochách skla, může se i dle toho měnit tloušťka skla. Standardní rozměr skla je shodný se standardními dveřmi – 900x2000mm samozřejmě se dá vyrobit i použít mnohem větší celoskleněné dveře, velikost může bát třeba 1500x3000mm, ale k těmto formátům musí být vždy navrženo odpovídající vhodné kování, které celoskleněné dveře unese. Lze si jednoduše spočítat váhu skla, kdy 1m2 váží 2,5 Kg / 1mm skloviny – tj, jestli bychom měli dveře 1000x2000mm = 2m2 = 40Kg váhy celoskleněných dveří.
Sdílet / hodnotit tento článek