Sklo dodává obyvatelům pocit sounáležitosti, ale na druhou stranu dokáže zachovat i pocit komfortu tak, aby se lidé navzájem nerušili. V případě potřeby zachování určité míry intimity je možno volit i různé druhy skel.
V současné době je trendem používat skleněné příčky zejména mezi místnostmi, které nejsou přímo osvětlené a využívají tzv. světlo druhotné (prosvětlení skrze jinou místnost). Skleněné příčky jsou tvořeny soustavou jak pevných, tak i otvíravých a posuvných elementů, ukotvených minimálně na jedné straně ve stěně a pospojovaných vhodnými typy kování.
„Maximální rozměry jednoho segmentu skelněné příčky jsou odvislé od výrobního zařízení, nosnosti konstrukce kování (osazení příčky) ale je nutné i myslet na maximální manipulační prostor na stavbě nebo způsobu dopravy skleněné části a její hmotnosti. Maximální váha dílů se běžně pohybuje do 500 kg. Například naše firma dokáže zpracovat sklo v rozměru 6 x 3,2 metru,“ říká Michal Ouhrabka.
Akustika skleněných příček
Jedním z hlavních požadavků kladených na moderní skleněné příčky je dosažení vysoké akustické izolace, a to zejména v interiérech moderních kancelářských budov, kde právě skleněné příčky hrají jednu z klíčových designových rolí. V minulosti byl požadavek na neprůzvučnost jedním z hlavních problémů, jenž neumožňoval nahradit stávající zděné předěly moderním řešením s použitím skla.
Pro podobné aplikace se nabízí několik druhů řešení. Tím základním je použití bezpečnostního vrstveného skla, tedy skla lepeného pomocí PVB folie. Toto zasklení umožňuje dosáhnout hodnoty Rw až 40 dB. V případě, že takováto neprůzvučnost není dostačující, je možno volit zasklení s akustickou PVB folií, pomocí níž lze dosáhnout hodnot Rw až 42 dB. Pro vyšší hodnoty zvukové neprůzvučnosti se již doporučuje použití akustického dvojskla, ve kterém lze kombinovat dvě jednoduchá zasklení Stratophone. Takovéto dvojsklo dosahuje útlumu hluku až 51 dB.
Rozmanitost designu
Vrstvené sklo splňuje všechny současné požadavky na bezpečnost a akustiku. Výrobci skla však navíc nabízí novou cestu ve světě plochého skla, a to propojením skla a elektroniky. Tento nový produkt, kombinující LED diody a sklo, lze využít zejména pro interiérové aplikace.
Princip tohoto inovativního produktu je jednoduchý: LED diody (jako zdroj světla) jsou zavrstveny mezi dvě tabule skla bez jakéhokoliv viditelného vedení proudu (bez drátků). Barva, počet LED diod a základní použité sklo mohou být různorodé, což dává každému možnost produkt přizpůsobit vlastním vizím. V případě použití do interiérové příčky může plnit, kromě funkce dekorativní a estetické, i roli komunikativní. Navíc je možné vytvořit statickou zprávu přímo v ploše skla, navigační osvětlení, nebo různé varovné signály. K tomu rovněž pomohou až tři nezávislé okruhy na jednom skle, které například povolí rozsvícení směrové šipky na jednu nebo na druhou stranu chodby.
Další moderní možností úpravy skla je digitální potisk. Technologie tohoto produktu je však založena na použití digitálně potištěné fólie, pomocí níž je možné do plochy skla zakomponovat například zvětšenou fotografii, případně téměř jakýkoliv vzor, který lze na sklo standardní cestou problematicky natisknout. Pomocí této technologie se nám také znovu otevírají dveře v použití problematických barev, jako byly metalické barvy či zlatá a stříbrná.
Sdílet / hodnotit tento článek