REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Před 130 lety začala v Řetenicích výroba skla, před 50 lety pak jeho plavení

Před 130 lety se v Teplicích - Řetenicích, v továrně tehdejšího pokrokového podnikatele Maxe Eugena Mühliga začalo poprvé v pecích tavit sklo. O 70 let později se pak ve stejném závodě uskutečnila opravdová technologická revoluce. Jako první ve střední a východní Evropě spustili v řetenickém závodě tehdejšího Sklo Unionu revoluční technologii výroby skla pomocí plavení na cínové lázni.

Tato technologie výroby plochého skla - float se v závodě dnešní AGC Flat Glass Czech využívá i nyní, kdy je firma největším evropským výrobcem plochého skla. Tato a další kulatá výročí si dnes AGC Flat Glass Czech připomenula s obchodními partnery a zástupci města a kraje. Na sobotu pak chystá pro zaměstnance a veřejnost Den otevřených dveří. 

„Výroba skla u nás v Řetenicích má unikátní historii. Max Eugen Mühlig a jeho žena začali před 130 lety cestu, která má jedinečné parametry. Je úžasné, že Mühligovými započatá a všemi těmi, kteří prošli branami tohoto závodu, následovaná cesta, je dnes pevnější a širší než před 130 lety. Svědčí o tom nejen spuštění unikátní technologie plavení skla na cínové lázni před 50 lety, nejen založení firmy Glavunion a následná privatizace před 30 lety, nejen miliardová investice do špičkové technologie na peci R1 před pěti lety, ale i nedávná investice umožňující nám vyrábět mnohem větší formáty v závodě Processing. Toto vše, co si dnes připomínáme, je důkazem, že cestu započatou manžely Mühligovými úspěšně rozvíjíme,“ řekl Zdeněk Frelich, Country manažer společnosti AGC Flat Glass Czech.

Sklárna Retenice před rokem 1900

130 let od zahájení průmyslové výroby skla v Řetenicích

Sklárna v Řetenicích byla druhou v pořadí, kterou podnikatel a technolog Max Eugen Mühlig provozoval. Podle dostupných zdrojů měla údajně velký vliv na to, že se sklárna v Řetenicích postavila, Mühligova žena Marie pocházející z velmi bohaté podnikatelské rodiny. Ta totiž oplývala obchodním nadáním a prosadila stavbu modernější a větší sklárny v Řetenicích. Max Eugen Mühlig, coby technik schopný vyrobit kvalitní a levné sklo, jejích rad vyslyšel. I proto zřejmě sklárna nesla jméno Marie. První tovární hala měla rozpětí 17 metrů a tavící pec v ní spustila výrobu v roce 1890.

50 let od zahájení unikátního plavení skla

Před 50 lety se mohla sklárna v Řetenicích podniku Sklo Union pochlubit v tehdejší střední a východní Evropě jedinečnou technologií výroby skla. Původní výroba tažením ještě z dob Maxe Eugena Mühliga byla nahrazena revoluční technologií výroby plaveného skla na cínové lázni, tzv. float. Tu podnik získal od britské společnosti Pilkington. Technicky nesmírně náročná výstavba linky trvala pouhých dva a čtvrt roku. Zkušební provoz byl zahájen 22. října 1969 a 1. ledna 1970 zahájila výrobní linka trvalý provoz. Postupně se kapacita linky navýšila až na 325 tun plaveného skla ročně.

30 let od založení Glavunion

Před 30 lety se v obchodním rejstříku objevilo namísto státní podnik Sklo Union akciová společnost Glavunion se závody Řetenice, Chudeřice, Kryry, Duchcov, Pozorka, Sokolov, Oloví, Chodov a Hranice. Šlo o první krok na cestě směřující k privatizaci firmy belgické skupině Glaverbel. Právě tato privatizace, společně s privatizací automobilky Škoda Auto bývá odborníky považovaná za příkladnou cestu přechodu státního podniku do soukromých rukou. Dnes je firma AGC Flat Glass Czech součástí světového lídra ve výrobě plochého skla, japonské skupiny AGC.

5 let od zahájení provozu světové technologie

Před pěti lety společnost AGC Flat Glass Czech ukončila rozsáhlou rekonstrukcí linka R1 v Řetenicích. Instalace unikátní technologie na výrobu skel především pro automobilový průmysl přišla zhruba na dvě miliardy korun. Šlo o jednu z nejvýznamnějších investic skupiny AGC v Evropě za posledních několik let. Zrekonstruovaná linka je jedním z nejmodernějších zařízení svého druhu ve sklářském odvětví.

Dokončení modernizace závodu Processing

V červenci letošního roku pak AGC Flat Glass Czech dokončil v Řetenicích významnou investici do závodu Processing. Investice zlepší kvalitu a zvýší kapacitu výroby plochých skel, která nyní bude moci dodávat také ve větších formátech. „Tím se závod více vyprofiloval a zaměřil na stavební projekty,“ uvedl ředitel závodu Processing Petr Mazzolini. Firma investovala téměř 150 milionů korun především do technologií na zpracování velkoformátových skel jako jsou kalící pec nebo bruska či do linky na výrobu velkoformátových izolačních skel.  

AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

logo
Sklářská 450
416 74 Teplice, Řetenice

telefon: 417 50 11 11
e-mail: czech@eu.agc.com

web: www.agc-glass.eu/cs

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Thermalium © AGC Glass Europe

Exklusivní design v Thermaliu Teplice - podtrženo skly Lacobel a Matelac

Nové srdce Teplic – tak někteří obyvatelé nazývají nedávno otevřený komplex termálních bazénů Thermalium v lázeňském domě Beethoven v teplických lázních, největší, nejteplejší a nejmodernější termální bazén v ČR. Teplické prameny zde dostaly největší prostor za celou svou historii.

Plánujete vyměnit okna? Nedělejte si z bytu staveniště

Plánujete vyměnit okna? Nedělejte si z bytu staveniště

Pracovník firmy vyjme staré dvojsklo. Zkontroluje těsnění, případně jej zrenovuje a vloží do rámu nové speciální zasklení s vylepšenými technickými parametry. Následně okno seřídí a dotáhne kování. Společnost AGC vyvinula sklo s antikondenzačním povlakem Anti-Fog.

Nové vzorky skel Imagin navrhli studenti

Nové vzorky skel Imagin navrhli studenti

AGC se obrátilo na mladé odborníky a ve spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou v Železném Brodě vyhlásilo studentskou soutěž o nový vzor, určený pro výrobu ornamentního skla v čiré a matné verzi. Aby se zajistilo, že nové vzory budou svou podstatou vycházet ze současných bestsellerů, posloužily…

REKLAMA