REKLAMA
Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Exklusivní design v Thermaliu Teplice - podtrženo skly Lacobel a Matelac

Nové srdce Teplic – tak někteří obyvatelé nazývají nedávno otevřený komplex termálních bazénů Thermalium v lázeňském domě Beethoven v teplických lázních, největší, nejteplejší a nejmodernější termální bazén v ČR. Teplické prameny zde dostaly největší prostor za celou svou historii.

Thermalium vyrostlo v samém středu Lázeňského domu Beethoven, na místě původního bazénu. Ten po 20 letech nepřetržitého provozu dosloužil, a tak byl v listopadu 2017 Lázeňský dům Beethoven uzavřen a teplické lázně zahájily generální přestavbu termálního bazénu i celého balneoprovozu. Jednalo se o největší investiční akci lázní za poslední desítky let, vyžádala si čtvrt miliardy korun. Intenzivní práce vyústily na jaře 2018 v dílčí cíl rekonstrukce, v kompletně obnovené termální koupele. Po 13 měsících rozsáhlých stavebních prací bylo dílo architekta Petra Sedláčka dokončeno a otevřeno. Celý projekt od prvotní studie architektonického Atelieru Mise z roku 2015 až do otevření trval zhruba čtyři roky.

Zatímco do starého bazénu se vešlo 25 hostů, léčebných účinků termální vody dnes může v nových bazénech o rozloze 450 m2 využívat až 80 návštěvníků najednou. Termální pramen Pravřídlo je v obou bazénech v plné, 100% koncentraci. Teplota velkého rehabilitačního bazénu o rozměrech 24 x 14 metrů je 35 °C, druhý, určený na plavání, o rozměrech 20 x 6 m, má teplotu o něco nižší, 29 °C. Bazén, který slouží k rehabilitaci i relaxaci, zdobí sochy pasáčka vepřů a dívky nabírající vodu, které dříve stávaly před Beethovenem. Relaxační bazén je navíc vybavený masážními tryskami, perličkami a chrliči. Návštěvníci Thermalia mohou využít také Kneippův chodník i nový saunový svět se solární jeskyní a finskou, parní, tropickou a bio saunou s různou teplotou a vlhkostí vzduchu.

Thermalium © AGC Glass Europe

Rekonstrukcí prošel i celý balneoprovoz, kde teď na sebe procedury koupel, zábal a masáž lépe navazují a lázeňští hosté mají mnohem větší soukromí a komfort než dříve. Nad bazény, na střeše Thermalia, je terasa s kamennou kašnou. Vznikl tak nový prostor s lavičkami určený k odpočinku, kde si mohou hosté užívat nádherný výhled na kostel a Zámecké náměstí.

Nejstarší lázně ve střední Evropě si chtějí zachovat svoji atmosféru, pro kterou si je oblíbily slavné osobnosti z celého světa. Proto byly zvoleny historizující motivy. Motiv hlavy lvice, chrliče dělaného drážďanskými kovotepci, se stal symbolem Thermalia a návštěvníky lázní provází jako součást výzdoby interiéru v mnoha podobách.

„Postavili jsme Pravřídlu pomník. Pro vodní živel, který tu vyvěrá a je tím nejcennějším, co Teplice mají, jsme připravili důstojné prostředí. On to prostřednictvím své léčivé síly vrátí pacientům, kteří se budou do Teplic rádi vracet,“ řekl architekt celého díla Petr Sedláček z teplického ateliéru MISe. Přiznal současně, že to byl jeden z nejnáročnějších projektů, jaké si lze představit.

Thermalium © AGC Glass Europe

Jedinečnost celého prostoru podtrhuje obložení velkoformátovými skly Lacobel a Matelac ze severočeské sklárny AGC. Návrh tohoto řešení vychází z posledních trendů v oblasti využití interiérových skel. A v žádném případě se nejedná pouze o obklady za kuchyňskou linku – pro svůj luxusní vzhled, vysokou odolnost a snadnou údržbu jsou skleněné obklady vyhledávaným řešením pro povrchové úpravy také v místech se zvýšenou vlhkostí a vyššími nároky na hygienu.

„Pro nás to byl velmi zajímavý projekt - ne snad, co do množství použitého skla, ale v koncepci využití a umístění skleněných obkladů. Ty podtrhují exkluzivitu a zvýrazňují unikátnost, které tento prostor nabízí. Ve spolupráci s investorem a architektem jsme se rozhodli pro obklady stěn využít kombinaci lesklých a matných lakovaných skel Lacobel a Matelac v odstínu White Pearl. Jde o krémově bílá skla, která jsou poskládaná střídavě vedle sebe na stěnách kolem bazénu. To dodává prostoru teplou a uklidňující atmosféru, kterou je potřeba v lázeňském prostředí podpořit,“ popisuje vedoucí skupiny instalačních týmů Richard Kastl ze společnosti AGC.

Thermalium © AGC Glass Europe

Lacobel a Matelac představují škálu lakovaných skel dostupných ve 20 barvách včetně přírodních tlumených odstínů. Tato skla se vyrábějí průmyslovou technologií pomocí nanášení z jedné strany vysoce kvalitního laku na floatové sklo. Tento výrobní proces je zárukou jednotného zářivého, případně matného vzhledu a dokonalé přilnavosti laku ke sklu.

Posledním trendem v oblasti využití skel je obkládání stěn velkoformátovými skly s minimální množstvím spár. Předností lakovaných skel je snadná montáž. Instalují se stejným způsobem jako zrcadla, tedy lepením pomocí silikonu rovnou na stěnu. Jedná se o čistý a časově nenáročný postup suchou cestou. Kromě exkluzivního designu jsou tato skla také vysoce odolná proti poškození. Lakovaná skla lze vhodně kombinovat s různými materiály jako je dřevo, kámen nebo kov.

Více informací naleznete na stránkách nové sítě sklenářských firem společnosti AGC.

AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

logo
Sklářská 450
416 74 Teplice, Řetenice

telefon: 417 50 11 11
e-mail: czech@eu.agc.com

web: www.agc-glass.eu/cs

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Před 130 lety začala v Řetenicích výroba skla, před 50 lety pak jeho plavení

Před 130 lety začala v Řetenicích výroba skla, před 50 lety pak jeho plavení

Před 130 lety se v Teplicích - Řetenicích, v továrně tehdejšího pokrokového podnikatele Maxe Eugena Mühliga začalo poprvé v pecích tavit sklo. O 70 let později se pak ve stejném závodě uskutečnila opravdová technologická revoluce. Jako první ve střední a východní Evropě spustili v řetenickém závodě tehdejšího Sklo…

Plánujete vyměnit okna? Nedělejte si z bytu staveniště

Plánujete vyměnit okna? Nedělejte si z bytu staveniště

Pracovník firmy vyjme staré dvojsklo. Zkontroluje těsnění, případně jej zrenovuje a vloží do rámu nové speciální zasklení s vylepšenými technickými parametry. Následně okno seřídí a dotáhne kování. Společnost AGC vyvinula sklo s antikondenzačním povlakem Anti-Fog.

Nové vzorky skel Imagin navrhli studenti

Nové vzorky skel Imagin navrhli studenti

AGC se obrátilo na mladé odborníky a ve spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou v Železném Brodě vyhlásilo studentskou soutěž o nový vzor, určený pro výrobu ornamentního skla v čiré a matné verzi. Aby se zajistilo, že nové vzory budou svou podstatou vycházet ze současných bestsellerů, posloužily…

REKLAMA