REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sklo v interiéru více o tématu

Vrstvené bezpečnostní sklo: Z čeho se skládá a jaké má vlastnosti

Vrstvené sklo (někdy nepřesně označované jako lepené či pod starým obchodním názvem Connex) se skládá ze dvou či více tabulí skla a jedné či více polyvinylbutyralových mezivrstev (PVB fólií), které se vyznačují mimořádnou pevností, pružností a přilnavostí. Tyto vlastnosti zaručí, že v případě rozbití zůstanou střepy přichyceny k fólii.

Vrstvená bezpečnostní skla jsou použita pro různé aplikace jako zábradlí, skleněné interiérové příčky, izolační skla pro otvorové výplně, ale také světlíky a markýzy. Nejběžněji používanými bezpečnostními skly pro zajištění ochrany osob a majetku jsou vrstvená bezpečnostní skla (u nás známá například pod názvem Stratobel).

Vrstvená skla s PVB fólií mají vlastní systém značení (např.: 33.2; 66.1, 88.4). První dvě číslice udávají tloušťku tabulí skla v mm, třetí číslice, oddělená tečkou, značí počet PVB folií mezi tabulemi skla. U jedné PVB folie se počítá s tloušťkou 0,38 mm.

Vrstvené bezpečnostní sklo nachází řadu využití, zdroj fotek: AGC Glass Europe

Příklad:

 • Sklo označené 66.2 je složeno ze dvou tabulí skla o tloušťce 6 mm, vrstvených pomocí dvou PVB folií o celkové tloušťce 0,76 mm; některé země označují bezpečnostní vrstvené sklo celkovou tloušťkou, která činí 12,76 mm (značka: 12.76 vs. 66.2),
 • Izolační dvojsklo označené 4–16–66.2 je složeno z jednoduchého skla o tloušťce 4 mm, distančního rámečku o šířce 16 mm a vrstveného bezpečnostního skla ve složení 66.2.

Příklady složení skla Stratobel, zdroj AGC

Hlavním principem vrstvených skel je možnost různé skladby skel a PVB fólií s cílem vyhovět veškerým požadavkům na bezpečnost.

V zásadě rozlišujeme několik základních požadavků na ochranu osob a majetku:

 1. Ochrana před úrazy a pády
  1. ochrana před řeznými ranami a poraněním - složení: 2 tabule skla a 1 PVB fólie
  2. ochrana před propadnutím sklem - složení: 2 tabule skla a nejméně 2 PVB fólie
 2. Ochrana proti ručně vedenému útoku
  1. základní stupeň ochrany - ochrana před vandalismem (např. házení kamenů) - složení: 2 tabule skla a nejméně 2 PVB fólie
  2. střední stupeň ochrany - ochrana proti vloupání - složení: 2 tabule skla a nejméně 4 PVB fólie

Vrstvené bezpečnostní sklo nachází řadu využití, zdroj fotek: AGC Glass Europe

Ochrana před propadnutím sklem se testuje dle normy ČSN EN 12 600 kyvadlovou zkouškou. Ochrana před vandalismem a vloupáním se testuje dle normy ČSN EN 356 pádovou zkouškou, resp. zkouškou sekerou.

Testování a klasifikace vrstveného skla

Obvyklé aplikace Normy a zkoušky Klasifikace dle normy
Výplně oken a dveří

Kyvadlová zkouška

Tento test simuluje náraz lidského těla do vrstveného skla. Záměrem je předejít zranění. Zkouška se provádí dle ČSN EN 12 600.

ČSN EN 12 600
Třídy:
1B1 - 33.2*), 44.2
2B2 - 33.1, 44. 1
*) Složení skla např. 33.2 znamená 2 tabule skla o tloušťce 3 mm spojené 2 PVB fóliemi (tloušťka  0,76 mm)
Celoskleněné dveře, sprchové kouty, schodiště, balustrády
Přízemní prosklené části domu, obchodní a administrativní budovy, výlohy

Pádová zkouška

Tento test simuluje náraz tvrdého předmětu do vrstveného skla a určuje odolnost skla proti rozbití. Zkouška se provádí dle ČSN EN 356.

ČSN EN 356
Třídy:
P1A - 33.2
P2A - 33.2, 44.2
P3A - 33.4
P4A - 33.4, 44.4
P5A - 44.6
Samostatně stojící domy a přízemní okna v obchodních a administrativních budovách
Obchody, sklady s cenným zbožím
Objekty na exponovaných místech, banky, galerie, klenotnictví, muzea

Zkouška sekerou

Tato zkouška určí počet identických úderů sekerou potřebných k vytvoření otvoru o rozměrech 40x40 cm.  Zkouška se provádí dle ČSN EN 356.

ČSN EN 356
Třídy:
P6B, P7B, P8B
vícevrstvá struktura - více informací  u výrobce

Vrstvená skla proti hluku

S rostoucími požadavky na další funkce skla jsou vyráběna speciální vrstvená skla s akustickou fólií pro odstínění zvuku z venkovního prostředí nebo eliminaci zvuků z vedlejší místnosti v interiéru. Jedná se o bezpečnostní vrstvená skla se speciální akustickou fólií, díky které lze kromě základní bezpečnostní dosáhnout i zvýšené protihlukové izolace.

Vrstvené bezpečnostní sklo je z hlediska bezpečnosti a odolnosti proti vloupání rozhodně efektivnějším řešením v porovnání s nákladnými, na údržbu náročnými a často neestetickými ochrannými systémy, jakými jsou různé nalepovací fólie či mříže. Důkazem je neustále a rychle rostoucí podíl vrstveného bezpečnostního skla např. v otvorových výplních (viz tabulka 1.).

2011 2012 2013 2014 2015
% podíl vrstveného skla v oknech 11,5 13,5 14,5 16,5 17

Tabulka 1.: Podíl vrstveného skla v oknech v České republice

Z uvedených čísel je patrný postupný nárůst použití vrstvených bezpečnostních skel v oknech v České republice. Je ale nutné podotknout, že trend v západní Evropě je mnohem rychlejší a podíl vrstvených bezpečnostních skel v izolačním zasklení se pohybuje na úrovni 50%.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sklo v interiéru

 1. Jak netradičně využít sklo v interiéru
 2. Vrstvené bezpečnostní sklo: Z čeho se skládá a jaké má vlastnosti
 3. Celoskleněné dveře: Jaké mohou mít rozměry a jaké sklo se na ně využívá?
 4. Správným výběrem zasklení oken ušetříte za energie. Jaké vlastnosti skla sledovat?
 5. Skleněné příčky v interiéru. Jaké jsou možnosti designu, rozměry a hmotnost

Přečtěte si více k tématu Sklo v interiéru

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

Zdroj: Gilbert McCarragher

Dům s výkladní skříní do dvora propojuje interiér s nebem

Zatímco většina vlastníků domů si přeje, aby případné rozšíření jejich nemovitosti hladce a takříkajíc bezešvě navázalo na původní stavbu, klienti z Londýna to protentokrát pojali opačně. Z nitra domu nechali směrem do dvora vybublat dočista nový a zřetelně odlišený objem přístavby, která se k existenci hlásí…

Kubismus v pražské architektuře

Kubismus v pražské architektuře

Festival Open House Praha 2020 je sice za námi a i v těchto nelehkých časech bychom vám rádi zprostředkovali kulturní zážitek prostřednictvím komentovaných procházek věnovaných poznávání kubistické architektury v Praze.

REKLAMA