REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Bohatý program pro odborníky i širokou veřejnost slibuje 5. ročník festivalu Open House Praha 2019. Zahájen bude o víkendu 18. a 19. května a zájemci mohou navštívit celkem 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Tím ale program zdaleka nekončí. Organizátoři připravili celou řadu tematických akcí a debat, které se věnují nejenom památkám, ale také moderním budovám na území deseti městských částí.
Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Festival patří mezi největší architektonické události na světě a za dobu svého trvání si také v České republice získal patřičné renomé. Zapojení do mezinárodní sítě Open House Worldwide nabízí zprostředkování setkání se světovými i domácími architekty, projektanty a realizátory. Organizátoři festivalu zpřístupnili v uplynulých čtyřech letech celkem 192 budov s návštěvností přes 185 000 zájemců. Festival láká každým rokem desítky tisíc návštěvníků nejenom z řad obyvatel hlavního města, ale také lidí z celé České republiky a zahraničí. Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace.

Toulky architektonickou Prahou

Zájemci mají k dispozici festivalové infocentrum, kde si mohou naplánovat svoji trasu a setkání se zajímavými lidmi. Nachází se v jedné z festivalových budov, v prostorách bývalých radničních domů na Malém náměstí 7 v Praze 1. Zde je také připravena celá řada novinek a překvapení pro letošní ročník Open House Praha.

„Oslavit páté výročí festivalu jsme se rozhodli tím, že jsme již v týdnu před festivalem připravili bohatý program pro širokou veřejnost,“ podotýká na tiskové konferenci v areálu Velkého strahovského stadionu ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. „Praha není pouze historické centrum s památkami, ale v posledních letech zde vyrostla celá řada architektonicky hodnotných objektů i v jejích okrajových částech. Chtěla bych proto návštěvníky vyzvat, aby se nebáli objevovat i tyto vzdálenější oblasti jako Suchdol, Strašnice a Staré Ďáblice, nebo vyrazili za poznáváním budov přímo v městských částech, kde bydlí. Možná budou překvapeni, jaké poklady ukrývají,“ doplňuje Andrea Šenkyříková.,

Z programu je patrné, že pražská čtvrť Ďáblice se může pyšnit vysokou koncentrací moderních staveb či přestaveb, které vznikly v posledních letech – například obecní dům, komunitní centrum nebo základní škola. V Suchdole pak vyrostlo nové Mezifakultní centrum environmentálních věd II a ve Strašnicích se kromě funerálních staveb krematoria a hřbitovních kaplí mohou návštěvníci podívat i do některých rezidenčních objektů. Poprvé se do akce zapojila i nová budova ČVUT, Fakulta architektury v Dejvicích. Za zmínku jistě stojí i moderní budova Business Link Visionary, která na začátku dubna získala jako první budova v ČR certifikaci WELL GOLD zohledňující zdravé pracovní prostředí, a především naprostý světový unikát Velký strahovský stadion, který svým příběhem připomíná české turbulentní události 20. století a zároveň vzbuzuje otázky nad budoucím rozvojem celé oblasti Strahova.

Program pro celou rodinu

Festival Open House Praha je kromě jiného koncipován i jako akce pro celou rodinu. V programu najdeme celou řadu interaktivních her a prohlídek, kde mohou společně objevovat město. Novinkou letošního ročníku je zážitková hra ArchitektuHra, díky níž mohou děti s rodiči nahlédnout do vybraných otevřených festivalových budov, a přitom vyluštit nejrůznější hádanky. Rodiče s dětmi mohou přijít také do CAMPu, kde bude po celý festivalový víkend připravena otevřená Lego dílna a výstava obřích architektonických modelů z kostek lega. V šesti vybraných budovách proběhnou speciální komentované prohlídky pro děti s listy pro malé architekty, kde se zábavnou formou dozvědí zajímavé informace o konkrétní stavbě a její architektuře.

„V letošním roce jsou v budovách k dispozici i česko-anglické dobrovolnické průvodcovské týmy a také tým studentů z Filozofické fakulty UK Praha, kteří tlumočí vybrané prohlídky do českého znakového jazyka. Novinkou je simultánní přepis komentovaných prohlídek pro neslyšící na vybraných festivalových budovách. Kromě toho organizátoři nezapomínají ani na návštěvníky s fyzickým hendikepem či na rodiny s kočárky, pro které poskytují informace o bezbariérovém přístupu u všech budov,“ doplňuje informace k programu Andrea Šenkyříková a zve všechny k návštěvě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Open House Praha

Zdroj: Tomáš Kovařík

OBRAZEM: Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2021

Další ročník, letos sedmý, festivalu Open House Praha je za námi. Hlavní víkendový program nabídl k návštěvě nakonec celkem 79 objektů či prostorů, které nejsou obvykle přístupné. Festival otevřel letos celkem 26 novinek a již v sobotu se u několika z nich tvořily ráno fronty zájemců, takže není překvapením, že letos…

Zdroj: Tomáš Kovařík

Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji

Sedmý ročník festivalu Open House Praha 2021 otevřel návštěvníkům 79 běžné nepřístupných prostorů, kterými je provedlo na 350 dobrovolníků. Během festivalového víkendu 7. 8. – 8. 8. 2021 bylo možné navštívit mimo jiné i nově vznikající centrum umění Kunsthalle na Klárově v budově bývalé trafostanice. Nahlédněte s…

Foto: Tomáš Sysel

Open House Praha. Festival začíná 2. srpna. Přijďte se podívat

Festival Open House Praha není pouze jeden víkend v roce, jeho organizátoři zvou na celou řadu doprovodných programů, které se uskuteční v týdnu od 2. srpna 2021. Komentované procházky městem, plavba na historickém parníku, debaty, projížďky Kotěrovou tramvají i tanec v netradičních prostorách – to je jen výběr z…

REKLAMA