REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Open House Praha více o tématu

Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha

Festival Open House Praha 2019 nabídne o víkendu 18. – 19. května možnost si prohlédnout budovy jinak veřejnosti nepřístupné. Náš redaktor prošel již předem jednu z budov DOCK IN TWO, aby si prohlédl především technické vybavení moderní kancelářské budovy. Dnes se podíváme na způsob vytápění a přípravy teplé vody, příště si projdeme i další systémy jako je větrání či chlazení.

V rámci festivalu Open House Praha, během kterého se o víkendu 18. až 19. května otevřou dveře do jinak veřejnosti běžně nepřístupných budov, by neměla uniknout pozornosti moderní administrativní budova DOCK IN TWO. Investorem je skupina CRESTYL, která za dvacet let působení již za sebou na českém stavebním trhu zanechala velmi významnou stopu. Její vztah k ekologii, ochraně životního prostředí, je projeven i členstvím v Radě pro šetrné budovy. Projekt pochází od SCHINDLER SEKO ARCHITECTS, zhotovitelem je firma GEMO Olomouc. DOCK IN TWO je součástí nové pražské obytně komerční lokality DOCK, kterou CRESTYL staví v prostoru bývalých pražských loděnic na pomezí Holešovic a Libně v blízkosti Libeňského mostu.

A na co se v DOCK IN TWO můžete těšit? Díky laskavosti organizátorů festivalu a firmy Saint-Gobain, která má v DOCK IN TWO své nové ústředí, jsem měl možnost si značnou část objektu prohlédnout. Takže mohu zprostředkovat pár postřehů.

<p">

Vytápění

V souladu s dlouhodobým požadavkem omezovat i místní produkci emisí v hustě obydlených oblastech je objekt napojen na soustavu zásobování tepelnou energií Pražské teplárenské. Za předávací stanicí, která patří dodavateli tepla a zajišťuje tlakové oddělení od rozvodné sítě, je instalována objektová stanice, která rozvádí teplo po objektu, viz základní schéma.

Rozvody tepla mají dvě teplotně odlišné větve. Větev pro dveřní vzduchové clony a vzduchotechniku a větev pro otopná tělesa, což jsou buď desková tělesa pod vybranými okny nebo nízké a podlahové konvektory tam, kde je stěna více prosklená, případně až k podlaze.

Vysoké technické úrovni objektu odpovídá vybavení automatickou expanzní stanicí Reflex Variomat, v tomto případě i s automatickým odplyňováním.

Pro dlouhodobě spolehlivý provoz byl instalován automaticky pracující změkčovač vody pro její eventuální doplňování. Množství vody je monitorováno vodoměrem napojeným na centrální monitorující systém. Vzhledem k napojení na rozvod pitné vody je změkčovači předřazen potrubní oddělovač průtoku, dále pak i filtr. Mezi oddělovačem a filtrem je vidět (obrázek vpravo) část by-passu pro případ nutnosti eventuálního odstavení změkčovače bez přerušení provozu. Upravená voda je využita jak pro vytápění, ale i okruhy chlazení.

Příprava teplé vody

Zde je plně uplatněn princip decentralizace, který nevyžaduje řešit dlouhé rozvody teplé vody včetně cirkulačních okruhů. Navíc zásadně zjednodušuje vyúčtování za spotřebu vody a energie na její ohřev. Každý prostor má své řešení. V kuchyňkách jsou malé elektrické zásobníky, v případě větších potřeb jde o elektrické zásobníky 30 litrů integrované do stropních podhledů.

Své elektrické bojlery má i koupelnové zázemí se sprchami pro cyklisty, tedy zaměstnance dojíždějící do práce na kole a údržbu. Je umístěno v suterénu v sousedství garáží, poblíž stojanů na kola. Spodní část bojlerů, pochopitelně většího objemu vzhledem ke sprchám, je vidět na obrázku u změkčovače vody.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Open House Praha

 1. Otevřená Praha 2024 - fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha: Úplná pravidla soutěže
 2. Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2020
 3. Otevřeně o Praze: Zahušťování zástavby. Respektuje stávající území a obyvatele?
 4. Budova Elektrických podniků – funkcionalistická stavba byla rekonstruována od základů
 5. Budova Českého Rozhlasu v Karlíně má bohatou historii. Z původního obecního domu vysílal i Říšský vysílač, v pivnici založili KSČ
 6. Laichterův dům: nenápadná realizace Jana Kotěry. Sloužil jako nakladatelství, zabavili ho komunisté. Dnes je zpět v rodině
 7. Nákladové nádraží Žižkov se přemění ve čtvrť plnou bytů s industriální stopou
 8. Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji
 9. Dům plný paradoxů. Ateliér Jana Laudy vznikl kvůli jedné soše a měl být zbourán kvůli olympiádě v Praze
 10. Palác Ara: klenot československého funkcionalismu s prvky amerických mrakodrapů
 11. Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality
 12. Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře
 13. Kancelářská budova v Holešovicích má školku a běžeckou dráhu na střeše
 14. Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty
 15. Redakční návštěva Open house Praha: Restaurace EXPO 58
 16. Budova plná zeleně na Národní třídě klame tělem. Její interiéry vás překvapí
 17. Open House Praha, Filadelfie a BB centrum: Podívejte se na redakční návštěvu již dnes!
 18. V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel
 19. Projděte se s námi po Ďáblicích - čtvrti, která ožívá novou architekturou
 20. Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha
 21. Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Mohlo by vás zajímat

Nový pražský park u slepých ramen Vltavy Foto: Crestyl

Nový pražský park u slepých ramen Vltavy

Čtvrť s názvem DOCK se staví v atraktivní lokalitě na rozhraní Libně, Karlína a Holešovic okolo dvou slepých ramen Vltavy. Kompletní dokončení je naplánováno na druhou polovinu roku 2022. Otevření přilehlého parku označují realizátoři jako důležitý mezník ve vývoji tohoto ojedinělého projektu.

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Bohatý program pro odborníky i širokou veřejnost slibuje 5. ročník festivalu Open House Praha 2019. Zahájen bude o víkendu 18. a 19. května a zájemci mohou navštívit celkem 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Tím ale program zdaleka nekončí. Organizátoři připravili celou řadu tematických akcí a debat, které se…

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Festival Open House Praha 2019 nabídne o víkendu 18. až 19. května možnost si prohlédnout budovy jinak veřejnosti nepřístupné. Pozornosti fanoušků moderních technologií budov by neměla uniknout administrativní budova DOCK IN TWO v Praze - Holešovicích.

Open House Praha není jen jeden víkend v roce

Open House Praha není jen jeden víkend v roce

O víkendu 18. a 19. května se uskuteční jubilejní 5. ročník festivalu Open House Praha 2019, který otevře celkem 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Festival zve k návštěvě architektonicky zajímavých domů i památek z různých historických období a představí v programu celkem 38 novinek.

REKLAMA