REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Využití dešťové vody a akustická pohoda v moderní kancelářské budově

Pozornosti fanoušků moderního TZB neunikla administrativní budova DOCK IN TWO v Praze – Holešovicích. Dnes se podíváme například na to, jak v této budově využívají dešťovou vodu nebo jak pracují s akustikou kanceláří.

Redaktor TZB-info a ESTAV.cz zaměřil svoji pozornost na moderní administrativní budovu DOCK IN TWO. V této části je stručně řečeno něco o řízení, ale především o akustice, která si zaslouží zvláštní pozornost.

Monitoring a řízení

Většina zařízení, pasivních a akčních prvků zařízení TZB je napojena na centrální dispečink. Zajímavé je například i sledování čtvrthodinového odběrového maxima na teplo. Odběrové tarify dodavatele tepla počítají se zpoplatněním překročení maxima, a tak je tato funkce žádoucí včetně plánu případného dočasného odpojení některých spotřebičů tepla.

Centrální řízení vytápění prostorů umožňuje částečné individuální nastavení v jednotlivých kancelářských prostorech. Jeden z mnoha ovladačů pro individuální nastavení parametrů. Budova byla jako kancelářská projektována na teplotu 21 °C. Individuálně lze teplotu upravit v malém rozpětí max. 20 až 24 °C. Symboly pod zobrazenou teplotou ukazují, mj. na právě probíhají přípravu na vytápění nebo chlazení, případně již probíhající procesy vytápění nebo chlazení.

V objektu je mimo kancelářských prostorů i fitness centrum a kavárna.

Bez vody není života

Toto rčení platí pro DOCK IN TWO zásadně. Z jedné strany pyramidální charakter objektu je poset terasami, spoustou rostlin a k objektu patří i velká travnatá plocha. A ty se bez vody neobjedou. Současné klima přináší spíše nárazové deště než časté a drobné. Přestože je DOCK IN TWO jen kousek od Vltavy, tak investor CRESTYL nechal v objektu zřídit vodní hospodářství shromažďující dešťovou vodu, která je pouze v případě nedostatku doplňována vodou ze studny.

Základem využití dešťové vody je velká sběrná nádrž o objemu 28 m3. Její naplnění je sledováno a pokud by mělo dojít k přeplnění, přebytečná voda přetéká do kanalizační stoky.

Účelem instalace dvojice čerpadel KSB vpravo je odčerpávat vodu, která by do nádrže natékala při povodňovém stavu.

Levé samostatné čerpadlo KSB přečerpává zachycenou dešťovou vodu přes hrubý filtr a následně jemný pískový do navazující menší nádrže o objemu 8 m3, viz obrázek níže. Pokud je dešťové vody dostatek, je do menší nádrže přečerpávána jen voda dešťová. Pokud jí není dostatek a hladina v menší nádrži poklesne pod 30 %, doplní se na 65 % vodou ze studny, která se do malé nádrže přivádí rovněž přes pískový filtr.

Voda z tohoto vodního hospodářství však není využívána jen k zalévání rostlin, ale i ke splachování na toaletách oddílným vodovodem pouze pro užitkovou vodu. I to je svědectvím odpovědného přístupu k zacházení s pitnou vodou, které navíc přináší provozní úsporu.

Akustika - příjemné ticho

Prakticky hned po vstupu do kancelářských prostorů SAINT-GOBAIN v objektu DOCK IN TWO mne zaujalo nezvyklé ticho. Nikoliv absolutní, ale velmi příjemné, s velmi příjemně krátkou dobou dozvuku a vynikající srozumitelností řeči bez potřeby zvyšovat hlas. A tento pocit mne doprovázel prakticky ve všech místech, včetně chodeb, kudy jsme šli. Je to díky širokému uplatnění akustických stavebních materiálů. Takové řešení bohužel není standardem, jak by mělo být. A navíc, jak dokumentují obrázky, tak nejde o řešení nehezké, unifikované, ale které dává architektovi příležitost vytvářet individualitu prostoru i v tak standardním prostředí, jako jsou kanceláře. Například v kancelářích řešených formou open space si dost často lidé stěžují na rušení při práci hlasitějším hovorem při telefonování druhými atp. Tyto negativní vlivy zde tlumí použití hluk tlumících stropních podhledů v kombinaci se zavěšenými panely, které mohou být i různě tvarovány. Designově se jinak uniformě vypadající open space rozdělí na více segmentů.

Problém vylepšení nevhodné akustiky základního prostoru s výškou stropu, který již neumožňuje snížení, případně další nadstandardní vylepšení akustiky, jak ukazuje jedna z místností SAINT-GOBAIN, lze řešit zavěšenými akustickými prvky. Jak hezké to může být v kombinaci se světly, ji vidět na dalším obrázku. Jde o kombinaci zavěšených akusticky tlumících desek s různými průměry a akusticky účinného podhledu.

Na konstrukci objektu je i zajímavé to, že dopředu nebylo známo rozložení jednotlivých kanceláří. To znamená, že návrh musel respektovat možnost následně navrhnout rozčlenění plochy podle požadavků konkrétního nájemce. A současně i to, že každý nový zájemce může mít požadavky jiné a dispozici bude nutné předělat. Proto jsou dělicí stěny řešeny formou konstrukčně tzv. lehkých montovaných příček, ale s nadstandardním akustickým útlumem hluku. Na velmi velkém útlumu hluku, větším, než mají i silnější zděné příčky, se podílí použití speciálních materiálů. Mimo jiné byla použita vysokopevnostní, sádrokartonová deska vyztužené vlákny Rigips Habito® H. Této vlastnosti příček mezi kancelářemi si povšimne i návštěvník, neboť ze sousední kanceláře není slyšet ani velmi hlasitá debata.

Závěr

Festival Open House Praha je příležitostí vidět jinak uzavřené prostory historických objektů, ale i těch moderních. Návštěva DOCK IN TWO, kanceláří SAINT-GOBAIN, každému návštěvníku zásadně zdvihne představu o tom, jaké může být pracovní prostředí. A to je dobře, neboť současná doba vyžaduje vysoké pracovní výkony. Jejich dosažení není motivováno jen mzdou, ale i kvalitou pracovního prostředí. A pro zaměstnavatele je výzvou skutečnost, že není málo těch zaměstnanců, kteří mění zaměstnavatele i kvůli nevyhovujícímu pracovnímu prostředí.

 

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Open House Praha

Zdroj: Open House Praha

HLASUJTE: Fotosoutěž Otevřená Praha 2023 zná finalisty. Rozhodněte o vítězi

Druhý ročník fotosoutěže Otevřená Praha zná své finalisty. Nyní je to na vás, vážení čtenáři portálu ESTAV.cz a návštěvníci festivalu Open House Praha. Hlasovat můžete pro jeden záběr z každé kategorie: Prostor, Detail, Lidé. Do soutěže dorazilo přes 270 snímků, ze kterých porota anonymně vybrala ty nejlepší. O…

Zdroj: Petra Gutterová

Na Open House Praha jsme šli za zábavou, architekturou i historií

V rámci festivalu Open House Praha jsme navštívili několik budov a prostorů po celé Praze. V tomto článku se s vámi podělíme o naše zážitky z redakční návštěvy. Dnes se podíváme na prohlídku třech budov. Novou scénu národního divadla, Černínský palác, Kramářovu vilu a Desfourský palác. Festival Open House Praha…

Zdroj: Open House Praha

Vyfoťte Otevřenou Prahu – fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha 2023

Chystáte se na festival Open House Praha? Rádi fotíte ať již na mobil nebo zrcadlovku? Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavé odměny, kurzy fotografie, slevy na nákup fotoaparátů nebo lístky do divadla. Soutěžit můžete ve třech kategoriích. Foťte to, co vás zajímá – krásné prostory, jemné detaily nebo momentky z…

Dům Autoklubu ČR Foto: Autoklub ČR

Dům Autoklubu ČR stál dříve na okraji Prahy. Navrhl jej slavný architekt Pavel Janák. Prvky interiéru jsou moderní i dnes

Dům přestavený v letech 1926-1929 architektem Pavlem Janákem slouží dodnes Autoklubu ČR, naší nejstarší organizaci sdružující motoristy. Budova před třemi lety oslavila jubilejních 90 let, historie Autoklubu, který se významně podílel na rozvoji motorismu v Československu, sahá ale ještě o něco dále. Dnes si tento…

REKLAMA