REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

V listopadu se otevřou desítky pasivních domů

Ve dnech 7. – 9. listopadu 2014 se konají již jedenácté Dny otevřených pasivních domů, největší celosvětová akce o životě v energeticky šetrných domech. Od pátku do neděle se tak může kdokoli zeptat majitelů pasivních domů na to, jak se jim v jejich úsporném domě žije a jak takový dům vlastně funguje. V Čechách bude otevřeno hned několik desítek pasivních domů. V plánu jsou i speciální exkurze v okolí Brna a Prahy.
V listopadu se otevřou desítky pasivních domů

V roce 2013 jsme byli na redakční návštěvě v pasivním domě v Třebechovicích pod Orebem.
Na TZB-info.cz jsme z návštěvy zpracovali obsáhlou reportáž.

Stavba či rekonstrukce domu je nákladnou investicí, o které se vyplatí si dopředu získat co nejvíce informací. Dvojnásob to platí pro pasivní a nulové domy, kolem kterých mezi lidmi stále koluje celá řada mýtů a pověr.

„Během Dnů pasivních domů mají zájemci o energeticky úsporné a zdravé bydlení možnost si přímo pohovořit s majiteli či staviteli těchto staveb, zeptat se na cokoli je zajímá a zjistit, jak budovy s nízkou spotřebou energie fungují v praxi. Právě tyto informace z první ruky jsou to nejjednodušší a nejpřímější cestou zjistit, jak to s pasivními domy skutečně je. Mnozí návštěvníci jsou překvapeni, když jim majitelé řeknou, že během roku větrají okny, díky rekuperaci vzduchu jsou méně nemocní a vytápění celého domu je vyjde jen na pár tisíc ročně,“ vysvětluje Iva Černá z Centra pasivního domu.

Do akce je zatím přihlášeno více jak 50 pasivních domů po celé České republice. Nejvíce pasivních domů je aktuálně přihlášeno ze Středočeského, Jihomoravského a Plzeňského kraje. Pořadatelé z Centra pasivního domu, které akci v Česku každoročně koordinuje, očekávají, že aktuální počet se ještě během října zvýší o dalších deset až dvacet domů. Aktuální mapa s otevřenými objekty je na webu pasivnidomy.cz.

Návštěvníci, kteří budou chtít v jeden den objet hned několik pasivních domů, budou moci navíc využít nabídky speciální exkurze a nasednout v Praze nebo Brně do připraveného autobusu. Exkurze se budou konat v sobotu 8. 11. a je nutné se na ně přihlásit na webových stránkách pasivnidomy.cz.

Na dalších místech v Čechách i na Moravě budou probíhat přednášky a poradenství. Podrobné informace o doprovodných akcích se objeví během druhé poloviny října na stránkách Centra pasivního domu.

V loňském roce se v Česku otevřel rekordní počet pasivních domů. Majitelé tehdy přihlásili celkem 75 otevřených pasivních domů a nechyběla mezi nimi administrativní budova, vzdělávací centrum a mateřská školka. Během prodloužené víkendu se do pasivních domů přišlo podívat kolem 1 400 návštěvníků.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

REKLAMA