REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

I metropole mají i svou seznamku. Jak funguje partnerství měst

Jak vznikají a zanikají vztahy mezi partnerskými, nebo také sesterskými městy? Pro někoho je to možná okrajový fenomén, ale taky praktická zajímavost. Do značné míry totiž tahle sdružení spoluvytváří charakter lidských sídel, a současně jsou tato partnerství významným nástrojem mezinárodní politiky. Třeba tím, že návrhy na sesterství metropolí by z principu neměly odrážet politickou situaci. I když tomu tak samozřejmě není.
Zdroj: Fotolia.com - horvathbotond

Naše Praha se svými jednatřiceti příbuznými je v Čechách i ve světě unikát. Do kapsy hravě strčí třeba San Francisko, které má sesterských měst jen 17. Ještě před pár týdny jich přitom měla kalifornská metropole osmnáct, ale „ve zlém“ se po více než šedesáti letech rozešlo s japonskou Ósakou. Jak to? Mohl za to relativně nevinný pomník, který město nechalo odhalit na podzim roku 2017. Zobrazoval totiž tři ženy, které eufemicky můžeme nazvat komfortní společnice. Měl by to být problém? Pro Japonce rozhodně, protože během druhé světové války zřizovali na dobytých územích nevěstince pro své vojáky, naplněné právě takovými komfortními ženami. Sexuální služby poskytovaly tyto ženy z Filipín, Číny, Barmy, Timoru, Koreje i Singapuru císařským dobyvatelům nedobrovolně. Byly to sexuální otrokyně.

Přátelé na věčné časy, nebo do rozchodu

Ósaka si se San Franciskem vyměnila řadu oficiálních listů, ale Američané se rozhodli kontroverzní pomník na veřejném prostranství ponechat. A tak se cesty dvou sesterských měst po šesti desetiletích rozešly. A kde se vlastně vzala tahle sesterství mezi americkými městy a jejich nedávnými protivníky? V USA vycházela celá idea z touhy po apolitickém sblížení. Program sesterských měst tu nepřímo podporoval i prezident Eisenhower, který ale iniciativu plně ponechával na konkrétních radnicích. Městečko St. Paul v Minnesotě tak v roce 1955 jako první navázalo sesterství s japonským Nagasaki. Důvod? Humanitární pomoc, kterou naturalizovaní Japonci ze Států posílali do své domoviny. Ostatně, přítomnost minorit byla určující v řadě podobných případů.

Hledám města ze stejného těsta

Jihokarolínský Charleston díky početné komunitě Italů spojil svůj osud s italským Spoletem, a dodnes se tu konají dny italské kultury a opery. Texaské San Antonio zase zacílilo na Japonsko z ekonomických důvodů. Napojení na Kumamoto přineslo otevření automobilky Toyota. S Prahou se zase s chutí sdružilo Chicago, které má velmi silnou českou diasporu. Vždyť i jeden ze zdejších starostů, Antonín Čermák, byl původem Čech. Sesterství měst vydatně rozšířilo původní koncept měst-dvojníků. Stačí vzpomenout třeba na Toledo v Ohiu, které si „rozumí“ s pravým Toledem španělským. Existuje dokonce i „seznamka“ nezadaných měst, tzv. databáze SCI, ve které města mohou poptávat sesterské vztahy s jinými. A jak už to tak bývá, vztahy vznikají i zanikají.

Lansing v Michiganu se před lety zřekl sesterství s Petrohradem, protože Rusko potlačovalo práva homosexuálů. A kalifornská Laguna Niguel se pohotově zřekla partnerství s iráckým Al Qa’im, poté co město dobyli militanti z Islámského státu. Jinak ale města navzájem hledají to, co mají společné: průmysl, rodáky, historii, kulturu. Důvody mohou být i kuriózní. Třeba texaské městečko Boring, pojmenované podle svého zakladatele Thomase Boringa, se dalo dohromady se skotským městečkem Dull. Důvod? Název sídla Boring totiž můžeme přeložit jako Nudný, a Dull znamená Mdlý. Mají prostě něco společného.

V Evropě je evidováno více než 14 000 různých forem partnerství, dvojic a kmotrovských měst. Asi nejstarší je přitom svazek mezi německým Paderbornem a francouzským Le Mans, který se datuje k roku 863.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Autor: Dominika Vykypělová, Josef Mikeš

Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů

Porota 4. ročníku oceňované studentské architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům 2019 vybrala nejlepší návrhy malých rodinných domů, které jsou po většinu roku nezávislé na dodávkách elektrické energie. Do letošního ročníku soutěže se přihlásily desítky studentů z celé České republiky a ze Slovenska s ...

Zdroj: Fotolia.com - roman-sigaev

Územní plán: Sledujte ho. Prozradí, co bude stát za vaším plotem

Jestliže uvažujete o stavbě rodinného domu a teprve máte vyhlédnutý pozemek, je dobré ještě před koupí věnovat velkou pozornost územnímu nebo regulačnímu plánu. Z něj se dozvíte množství užitečných informací, které vám mohou pomoci k rozhodnutí, zda pozemek skutečně koupit nebo ne. Tyto informace se mohou týkat jednak ...

Rekonstrukci staré vilky vyřešili skleněnou přístavbou

Rekonstrukci staré vilky vyřešili skleněnou přístavbou

Zámek Žabího prince je vpravdě skvostná vilka, která byla na březích Alderley vystavěna roku 1860. Generacím svých obyvatel nabízela vše, co se od hezkého sídla v hrabství Cheshire očekává. Jenže to už bylo na požadavky současného majitele trochu málo. Přál si vpustit do viktoriánského sídla trochu čerstvého vzduchu a ...

Netradiční domy na ostrově i v poušti. I tam lze bydlet

Netradiční domy na ostrově i v poušti. I tam lze bydlet

Čas dovolených je v plném proudu a řada z nás navštíví různé exotické destinace, ubytuje se na netradičních místech ať již v hotelích či soukromém ubytování, v pevných stavbách či jurtách nebo bambusových domech. Každý dle svého uvážení. Tak či onak to bude nevšední zážitek, jeden z mnoha, pro které si na dovolenou ...

REKLAMA