REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

I metropole mají i svou seznamku. Jak funguje partnerství měst

Jak vznikají a zanikají vztahy mezi partnerskými, nebo také sesterskými městy? Pro někoho je to možná okrajový fenomén, ale taky praktická zajímavost. Do značné míry totiž tahle sdružení spoluvytváří charakter lidských sídel, a současně jsou tato partnerství významným nástrojem mezinárodní politiky. Třeba tím, že návrhy na sesterství metropolí by z principu neměly odrážet politickou situaci. I když tomu tak samozřejmě není.
Zdroj: Fotolia.com - horvathbotond

Naše Praha se svými jednatřiceti příbuznými je v Čechách i ve světě unikát. Do kapsy hravě strčí třeba San Francisko, které má sesterských měst jen 17. Ještě před pár týdny jich přitom měla kalifornská metropole osmnáct, ale „ve zlém“ se po více než šedesáti letech rozešlo s japonskou Ósakou. Jak to? Mohl za to relativně nevinný pomník, který město nechalo odhalit na podzim roku 2017. Zobrazoval totiž tři ženy, které eufemicky můžeme nazvat komfortní společnice. Měl by to být problém? Pro Japonce rozhodně, protože během druhé světové války zřizovali na dobytých územích nevěstince pro své vojáky, naplněné právě takovými komfortními ženami. Sexuální služby poskytovaly tyto ženy z Filipín, Číny, Barmy, Timoru, Koreje i Singapuru císařským dobyvatelům nedobrovolně. Byly to sexuální otrokyně.

Přátelé na věčné časy, nebo do rozchodu

Ósaka si se San Franciskem vyměnila řadu oficiálních listů, ale Američané se rozhodli kontroverzní pomník na veřejném prostranství ponechat. A tak se cesty dvou sesterských měst po šesti desetiletích rozešly. A kde se vlastně vzala tahle sesterství mezi americkými městy a jejich nedávnými protivníky? V USA vycházela celá idea z touhy po apolitickém sblížení. Program sesterských měst tu nepřímo podporoval i prezident Eisenhower, který ale iniciativu plně ponechával na konkrétních radnicích. Městečko St. Paul v Minnesotě tak v roce 1955 jako první navázalo sesterství s japonským Nagasaki. Důvod? Humanitární pomoc, kterou naturalizovaní Japonci ze Států posílali do své domoviny. Ostatně, přítomnost minorit byla určující v řadě podobných případů.

Hledám města ze stejného těsta

Jihokarolínský Charleston díky početné komunitě Italů spojil svůj osud s italským Spoletem, a dodnes se tu konají dny italské kultury a opery. Texaské San Antonio zase zacílilo na Japonsko z ekonomických důvodů. Napojení na Kumamoto přineslo otevření automobilky Toyota. S Prahou se zase s chutí sdružilo Chicago, které má velmi silnou českou diasporu. Vždyť i jeden ze zdejších starostů, Antonín Čermák, byl původem Čech. Sesterství měst vydatně rozšířilo původní koncept měst-dvojníků. Stačí vzpomenout třeba na Toledo v Ohiu, které si „rozumí“ s pravým Toledem španělským. Existuje dokonce i „seznamka“ nezadaných měst, tzv. databáze SCI, ve které města mohou poptávat sesterské vztahy s jinými. A jak už to tak bývá, vztahy vznikají i zanikají.

Lansing v Michiganu se před lety zřekl sesterství s Petrohradem, protože Rusko potlačovalo práva homosexuálů. A kalifornská Laguna Niguel se pohotově zřekla partnerství s iráckým Al Qa’im, poté co město dobyli militanti z Islámského státu. Jinak ale města navzájem hledají to, co mají společné: průmysl, rodáky, historii, kulturu. Důvody mohou být i kuriózní. Třeba texaské městečko Boring, pojmenované podle svého zakladatele Thomase Boringa, se dalo dohromady se skotským městečkem Dull. Důvod? Název sídla Boring totiž můžeme přeložit jako Nudný, a Dull znamená Mdlý. Mají prostě něco společného.

V Evropě je evidováno více než 14 000 různých forem partnerství, dvojic a kmotrovských měst. Asi nejstarší je přitom svazek mezi německým Paderbornem a francouzským Le Mans, který se datuje k roku 863.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články