REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak vyřešit vlhkost a vznik plísní v bytě?

Velmi suchý vzduch vás může dráždit v krku, zatímco přílišná vlhkost se líbí především plísním. Standardně se má vlhkost v bytě pohybovat v rozmezí 40–55 %, v zimě 45–60 % při pokojové teplotě nejméně kolem 20–21 °C.

Pozor na riziková místa

Pokud má dům špatně provedenou izolaci, na studených místech stěn v kontaktu s vnitřním teplem plísně. Můžete je tak nejčastěji najít v rozích, kolem oken, balkonů apod. Stejně tak mohou vzniknout plísně v místech, kde je nábytek těsně přiražen ke zdi.

Varovným signálem jsou orosená okna a zatuchající bytové textilie. V domě je potřeba sledovat správný odvod dešťové vody okapem, stav střechy, rozvody vody a topení, voda nesmí prosakovat zdí. Vlhkost se snadno zvýší v koupelně při sprchování, při praní či sušení velkého množství prádla najednou.

Pomocníci pro boj s vlhkostí

Správnou vlhkost si snadno naměříte pomocí digitálního vlhkoměru. Vlhkost v domácnosti lze ovlivnit s pomocí digestoře, která ji odtáhne do komína. Stejně tak ji můžete regulovat otevřením okna na cykloventilaci. Občas je vhodné vytvořit průvan, který můžete provést i pomocí lopatkového ventilátoru.

Noaton DF 4123 HEPA, odvlhčovač a čistička vzduchu s ionizátorem.

Snížit vlhkost pomohou také odvlhčovače vzduchu. Pro malou domácnost můžete zvolit model s absorpčními tabletami, pro větší místnosti zvolte elektrické odvlhčovače neboli vysoušeče. Ty nasají vlhký vzduch, který v chladiči zkondenzuje a odkape do sběrné nádoby.

Při plísňové alergii nestačí jen hlídat vlhkost v místnostech. Spory plísní se běžně objevují ve vzduchu a během větrání proniknou i do domu. Zbavit vzduch sporů plísní v interiérech pomohou čističky vzduchu. Díky silnému ventilátoru a účinnému filtru, kdy se nejčastěji používá hepa filtr, si čistička poradí s těmito nepřáteli snadno. Ideální model je takový, který zvládne přefiltrovat vzduch čtyřikrát za hodinu.

 

 

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Palisandrové dřevo - Zdroj: Luxorio.cz

Dřevěný nábytek: klasický a moderní dřevěný nábytek do obývacího pokoje

Dřevěný nábytek potěší svou pevností, univerzálností a přirozeností. Není divu, že se v interiérech používá po staletí. V dnešní době prochází dřevěný nábytek do obývacího pokoje a dalších místností jakousi renesancí. Komody, skříňky, police, postele, jídelní stoly, stále je z čeho vybírat. Podívejte se, jak úspěšně…

REKLAMA