Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den první

Portály ESTAV.cz a TZB-info vysílájí živě z veletrhu For Arch přímo ze svého stánku rozhovory se zajímavými hosty na rozličná stavební témata. V prvním dnu jste tak mohli vidět rozhovory na téma zdravých budov, komentáře k situaci na realitním trhu, či technická témata o řešení větrání či požární odolnosti plochých střech. Pustit si je můžete i ze záznamu.

Barevné paneláky

Martin Veselý, urbánní antropolog a výzkumník hovořil o tématu barevnosti panelových sídlišť. Sídliště se po revitalizacích a barevném ztvárnění fasád přeměnila z betonové šedi na změť barev a tvarů. Na stejné téma navázala přednáška, která představila výsledky studie o barevnosti panelových sídlišť, která byla provedena na základě šetření na Praze 11 a v Plzni.

Po přednášce následovala diskuze architektů a projektantů z facebookové skupiny Martina Perlíka, taktéž autora článku na ESTAV.cz. V diskuzi účastníky nejvíce zajímala příprava nové stavební legislativy a problematika nejasnosti českých technických norem.

Záznam živého streamu 1. dne veletrhu

Zdravé budovy

S Pavlem Buchtou jsme se bavili o zdravých budovách z hlediska radonu, azbestu a plísní. Česká republika má území s nadprůměrným výskytem radonu a před každou stavbou je nutné provést radonový průzkum, který stanoví řešení radonové ochrany budovy. Další z nemocí staveb, kterým se projekt Zdravé budovy zabývá, je azbest. Jeho použití je již mnoho let zakázané, nicméně při rekonstrukcích budov na něj často narážíme. Dokud se s výrobky z abzestu nemanipuluje, nepředstavují prakticky žádné riziko. Pokud se s ním manipuluje například z důvodu výměny komponetů, typicky v kanalizačních okruzích, je nutné postupovat podle přísných technologických předpisů. Třetí nemocí jsou plísně, jejichž výskyt velká spousta lidí považuje za běžný, ale představují vážné zdravotní riziko. Odstranění příčin vzniku plísní často vyžaduje nemalou investici a stavební zásahy, typu zateplení budovy, eliminace tepelných mostů, výměnu oken za kvalitnější a instalaci řízeného větrání.

Ceny nemovitostí

Jakub Žižka se vyjádřil k vývoji cen nemovitostí. Trh zasáhlo určité ochlazení, ovšem Jakub Žižka nepředpokládá, že by v dohledné době nastalo razantní snížení cen nemovitostí. Ceny budou spíše stagnovat, samozřejmě v kontextu současného ekonomického vývoje. Situace kupujícího je lepší než v předchozích letech, kdy kupující prakticky neměl šanci si koupi řádně promyslet a při zájmu o nemovitost musel jednat prakticky neprodleně. Tato situace dnes téměř nenastává a prodejci se tak musí více snažit o prezentaci kvality prodávané nemovitosti, nabízená nemovitost na trhu zůstává déle a má větší konkurenci v nabídce.

Střechy s vysokou požární odolností

Pavel Rydlo, technický manažer ISOVER představil v rozhovoru dva nové střešní systémy aktuálně odzkoušené v požárních zkušebnách. Je to střecha s požární odolností REI 90 a střecha s nosnou konstrukcí z trapézového plechu s perforovanými stojnami s akustickým útlumem a s deklarovanou požární odolností. V akustické laboratoři byly zkoušeny variantní skladby na trapézovém plechu s tepelnou izolací z minerální vlny nebo z kombinací jiných tepelných izolací. Z výsledků zkoušek je zřejmé, že střešní konstrukce s perforovaným plechem s akustickou výplní dosahuje výborné hodnoty zvukové pohltivosti. Na skladbu byla vystavena požární klasifikace s požární odolností REI 45. V současnosti probíhají práce na rozšíření požární klasifikace pro celé široké spektrum skladeb. Další podrobnosti se budou moci dozvědět posluchači na konferenci požární bezpečnost staveb, která se koná zítra v 9:30 kongresovém sále výstaviště.

Od komínu k větrací jednotce – produktová novinka Schiedel

S Jiřím Vrbou ze společnosti Schiedel jsme se bavili o jejich novince, větracím systému KombiAir. Zajímavé je spojení dodavatele komínových systémů, který nyní přichází s větracím systémem. Tato neobvyklost má své opodstatnění v tom, že komínové systémy řeší přívoz vzduchu a odvod spalin a u větracího systému je to svým způsobem podobné. KombiAir vychází ze společné základny komínových systémů a krbových kamen KingFire Parat. Větrací jednotka je určena pro standardní rodinný dům s očekávaným požadavkem na větrání 200 m2 za hodinu. Specialitou tohoto řešení je vysoký útlum hluku, který je dán vestavbou do stavebnicového systému Schiedel.

Pozor na hluk z tepelného čerpadla

V rozhovoru s Miroslavem Kučerou bylo upozorněno na problém hluku speciálně u tepelných čerpadel vzduch voda. Silně narůstající zájem o tuto techniku posiluje nutnost se tomuto problému věnovat velmi podrobně již v době návrhu tepelného čerpadla. Součástí podkladů pro kolaudační řízení musí být měření, které dokáže splnění hygienických limitů. Je proto potřeba mít tuto věc na zřeteli, aby se stavebník při kolaudaci vyhnul nepříjemnému překvapení, že jim provoz tepelného čerpadla nebude povolen.

Redakce na veletrhu

Redakční stánek TZB-info a ESTAV.cz najdete v zadní části haly 1 na výstavišti PVA Letňany pod číslem F17.

Volný vstup na veletrh

Redakce TZB-info a ESTAV.cz vás zvou na veletrhu FOR ARCH 2019 a máme pro vás volnou vstupenku.

Zpravodajství

V průběhu veletrhu vám budeme přinášet rychlé textové zpravodajství na hlavní stránce TZB-info.cz. V něm se dozvíte o doprovodném programu, novinkách na veletrhu, a další bezprostřední informace o aktuálním dění na FOR ARCH 2019. V závěru každého dne pak jako vždy přineseme denní souhrn novinek z veletrhu. Všechny články z veletrhu na jednom místě naleznete v rubrice FOR ARCH 2019.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu FOR PASIV, FOR THERM, FOR WOOD

Veletrh For Pasiv - archivní snínek redakce, foto Jiří Zilvar

Přijďte na veletrh FOR PASIV 2022. ESTAV.cz nabízí volnou vstupenku zdarma!

Přijměte pozvání redakce ESTAV.cz na jarní stavební veletrhy zaměřené na úsporné bydlení, vytápění a dřevostavby FOR PASIV, FOR THERM a FOR WOOD. Na veletrhu můžete získat na našem stánku příručku Jak koupit bydlení. Navštívit můžete i odborný doprovodný program. Vstupte na veletrh zcela zdarma s naší volnou…

For Interior - ilustrační obrázek

Volná vstupenka na For Interior 2020

Téměř 120 vystavovatelů ve dvou výstavních halách přinese oblíbený veletrh nábytku FOR INTERIOR. Ve dnech 1. až 4. října představí na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA výrobce, designéry a profesionály ze světa nábytku. Letňanský areál je připraven zajistit bezpečí a komfort návštěvníků i vystavovatelů.

Brno - výstaviště, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Na brněnském výstavišti začínají stavební veletrhy

Ve třech pavilonech brněnského výstaviště dnes začínají tři stavební veletrhy. Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby a nábytkářský Mobitex potrvají až do soboty, poprvé je doprovodí Festival architektury. Jejich hlavním tématem bude letos ekologie.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA