REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vyplatí se prodej s realitním makléřem? Kolik to stojí a co má správný makléř zajistit?

Jaká je přidaná hodnota realitního makléře? Má vůbec nějakou? Co vše by měl zařídit? A co ta provize - tolik peněz za nic? Kolik vlastně služba realitního makléře stojí? Toto jsou nejčastější otázky, které se honí většině lidí hlavou, když uvažují o realitních makléřích.
Zdroj: AdobeStock-antoniodiaz

Proč nemají makléři dobrou pověst?

Není žádným tajemstvím, že tato profese v očích veřejnosti není příliš v oblibě a mnozí na ni nahlížejí shora. Ale proč je veřejné mínění takové, jaké je? Důvodů je několik. Hlavním z nich je neznalost. Jak samotných klientů, kteří vlastně nevědí, co vše by měla práce makléře zahrnovat, tak i samotných „taky-makléřů“. Realitním makléřem dnes může být v podstatě každý a chybí zde jasně nastavená pravidla. Obávám se, že ani dlouho očekávaný realitní zákon – tak, jak je navržen, příliš změn v tomto směru nepřinese.

Vidina lehkého výdělku v realitách je pro mnohé velmi lákavá, a nejen proto je v této profesi tak vysoká fluktuace. Začínající realitní makléři často mají jen základní povědomí o tom, jak celý proces prodeje nemovitosti funguje. Nemají odborné znalosti, které jsou pro bezpečný a zdárný průběh obchodu potřebné. A to nemluvím o souvisejících službách, znalostech a servisu, který by měli klientům zajistit. Často v krátkém čase zjistí, že je tato profese velmi náročná a není tak snadné se jako makléř na plný úvazek uživit. Proto buď skončí nebo si k realitám najdou jiný zdroj příjmů.

Co je výsledkem? Nekvalitní služby, na kterých bohužel v konečném důsledku tratí především klienti. Když to vše sečteme a přihlédneme k poměru těchto „taky-makléřů“ a skutečných profesionálů, nemůžeme se divit, že makléři obecně nemají u veřejnosti valnou reputaci. Je to dáno i tím, že většina lidí prodává nemovitost jen jednou za život a nemá porovnání, jaký rozdíl v kvalitě a rozsahu služeb u jednotlivých makléřů může být.

Zdroj: AdobeStock - alfa27Zdroj: AdobeStock - alfa27

Jaká je přidaná hodnota makléře pro prodávající?

Role makléře skutečně není jen o zveřejnění fotografií nemovitosti na realitních serverech, odbavení telefonů a zajištění kupních smluv, jak si mnozí myslí. To dnes zvládne každý. Na to věru makléře nepotřebujete. V čem je tedy ta přidaná hodnota? Zkušený realitní makléř vám ušetří nejen spoustu času, energie a starostí, ale v konečném důsledku i peněz. Ano, i přes to, že mu za jeho práci zaplatíte provizi. Díky svým znalostem, zkušenostem a přehledu o současném realitním trhu dobří makléři nemovitosti obchodují nejen bezpečně a v kratším čase, ale i za vyšší ceny, než jakých u srovnatelných nemovitostí dosahují samoprodejci. To vše s ohledem na individuální potřeby a priority jednotlivých prodávajících.

Jako v každém oboru, tak i mezi makléři jsou skuteční profesionálové a ti druzí. Proto je volba dobrého makléře při prodeji nemovitosti klíčová. Ti nejlepší makléři na sobě neustále pracují a vzdělávají se. Orientují se v právních předpisech jako je občanský zákoník, stavební právo, daňové předpisy a další. Nebojí se investovat vlastní peníze do kvalitního zpracování zakázky a do reklamních kampaní. K vyhledání vhodných kupujících využívají dostupné moderní technologie a promyšlený marketing. Často na sebe mají navázaný tým profesionálů z různých oborů, se kterými úzce spolupracují, aby klientům mohli poskytnout skutečně špičkový servis a zajistit bezproblémový a bezpečný prodej jejich nemovitosti. Samozřejmě jsou velmi důležité také vlastní zkušenosti z předešlých obchodů, díky nimž jsou schopni odhadnout situaci a správně ji vyhodnotit, aby se vyhnuli nebo alespoň minimalizovali nežádoucí komplikace či průtahy. Chovají se korektně ke kupujícím, ale vždy stojí na straně prodávajících a hájí jejich zájmy.  Podrobněji jsme se výběru realitního makléře věnovali v článku Podle čeho vybrat realitní kancelář.

Příště se podíváme na to, co realitní makléř má zajistit v jednotlivých fázích prodeje. 

Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka, která se na trhu nemovitostí pohybuje od roku 2010. Vedle běžné makléřské činnosti poskytuje také nezávislé konzultace při prodeji nebo koupi nemovitosti, vzdělává laickou i odbornou veřejnost, je lektorkou Cardiff Academy pro programy Real Estate a podílela se na vzniku několika realitních projektů. Informace a rady pro kupující i prodávající zveřejňuje také na svých stránkách www.lucietumova.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock-AntonioDiaz

Zákon na realitní makléře: Co se změní na trhu s nemovitostmi?

Dlouho očekávaný Zákon o realitním zprostředkování (dále jen „ZRZ“) byl konečně schválen a 8. ledna ho podepsal i pan prezident. Podle informací z Ministerstva pro místní rozvoj by měl být zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů v průběhu února. Účinný bude 15 dní od zveřejnění. Přinášíme vám přehled toho nejdůležitějšího,…