Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Osm důvodů, proč je vhodný čas přejít na vytápění peletami

Jednu z moderních variant topení představují kotle na dřevěné pelety, které si v poslední době oblíbili zejména obyvatelé Rakouska i Německa. Kotlem na pelety jsou zde vybaveny už stovky tisíc domácností, v Česku je to něco přes 30 tisíc. Proč bychom měli právě peletám začít věnovat více pozornosti?
Osm důvodů, proč je vhodný čas přejít na vytápění peletami

Rostoucí ceny elektřiny, plynu a uhlí, zvětšující se ekologická stopa i nepohodlná obsluha. To vše mohou být důvody ke zvážení výměny zdroje vytápění rodinného domu, chalupy, ale třeba i kanceláří.

K jejich výrobě se využívají vedlejší produkty výroby

Snaha o energetické využití odpadu je nedílnou součástí boje s emisemi skleníkových plynů. Dřevěné pelety jsou přitom ukázkovým příkladem takového využití zbytků. Zdrojem výroby jsou totiž v podstatě pouze vedlejší produkty z jiné dřevní produkce. Pelety, malé válečky zbytkového dřeva, vznikají v peletárnách lisováním dřevního prachu, drtě a pilin. Žádný odpad tak nepřijde na zmar.

Spalování pelet neotepluje planetu

Kromě využití dřevního odpadu, který by jinak přišel vniveč, má vytápění peletami i další ekologický benefit v podobě tzv. neutrální bilance CO2. Při spalování se totiž z pelet uvolňuje stejné množství oxidu uhličitého, jaké dřevo, z něhož jsou vyrobeny, spotřebovalo pro svůj růst.

Sousedi vám poděkují

Říká se, že každý by měl topit tak, jak by chtěl, aby topil jeho soused. Spalování pelet neprodukuje téměř žádný kouř ani zápach, a tak jím nezamořujeme ani vzduch v okolí. Jednou z výhod pelet je i to, že neobsahují síru, a to znamená, že na rozdíl od uhlí při jejich spalování nevzniká oxid siřičitý, jedovatý plyn, který nepříjemně páchne a dráždí dýchací cesty.

Vytápění je v podstatě bez práce

Nezpochybnitelnou výhodou pelet je také komfort spojený s jejich obsluhou. Při nejvýhodnější kombinaci systému dopravy, skladování a dávkování lze celou sezónu pohodlně topit, aniž bychom přišli s peletami vůbec do styku. Pelety je možné nechat si k domu dopravit cisternou a nechat si je „nafoukat” přímo do skladu či kotelny. Následnou cestu paliva do kotle pak zajistí šnekový nebo sací dopravník. Automatické kotle na pelety lze navíc ovládat přes chytrý telefon, a zatopit si tak kdykoliv i na dálku. Třeba ještě před tím, než přijedete domů.

Popel můžete dále využívat

Při spalování pelet, zvláště těch opravdu kvalitních, vzniká jen velmi málo popela, a i ten lze dále využít jako velmi dobré hnojivo na zahradu. Popel, který při jejich spalování vzniká, je velmi kvalitním zásaditým hnojivem obsahujícím vápník, draslík, fosfor i hořčík. Tyto minerály prospívají zvláště některým druhům zeleniny, ovoce nebo okrasných květin.

Na rozdíl od jiných zdrojů jsou jejich ceny stabilní

Ceny pelet přímo souvisí s cenami dřeva, které však na rozdíl od elektřiny, plynu a uhlí v současnosti dokonce klesají. Jak uvádí klastr Česká peleta, cenu dřeva tlačí dolů kůrovcová kalamita. Oproti tomu ceny elektřiny, uhlí, plynu i tepla z tepláren průběžně zdražují.

Pořízení kotle je podporováno z dotací

Přechod na vytápění biomasou, tedy například i peletami, podporuje také Ministerstvo životního prostředí. Na pořízení peletového kotle a souvisejících zařízení lze momentálně čerpat tzv. kotlíkové dotace, a to až do výše 80 % celkových nákladů. Celkově tak lze za účelem výměny kotle za ten na biomasu získat dotaci ve výši až 120 000 Kč a v konkrétních ohrožených oblastech ještě speciální příspěvek 7 500 Kč. Ti, kterých se dotace týkají, si tak kotel mohou pořídit v podstatě za „hubičku“.

Pelety nemusíme dovážet

V Česku se ročně vyrobí přes 300 tisíc tun dřevěných pelet, většina z nich splňuje nejvyšší certifikaci jakosti ENplus A1. Z toho se však jen méně než třetina spotřebuje u nás, zbytek jde na vývoz. „V našem závodě ve Ždírci nad Doubravou vyprodukujeme ročně 78 tisíc tun pelet. Ty se kvalitou vyrovnají západní produkci. I proto naše pelety vyvážíme hlavně do zemí jako Rakousko nebo Německo. Zvýšení zájmu o pelety pozorujeme ale také v Česku. Podle průzkumu, který jsme si nechali udělat, o pořízení peletového kotle někdy uvažovala už téměř polovina majitelů rodinných domů a chalup,“ říká Tomáš Krčil z finské skupiny Stora Enso, která je jedním z největších výrobců pelet u nás.

STORA ENSO WOOD PRODUCTS ŽDÍREC s.r.o.

logo
Nádražní 66
582 63 Ždírec nad Doubravou

web: www.storaenso.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Měření energií, zdroj: Fotolia, andriano_cz

Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. Dnes o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější…

Elektrárna Počerady, foto: Jiří Zilvar

ČEZ: Výroba elektřiny z uhlí se stane nevýhodou na přelomu let 2027 a 2028

Produkce elektřiny z uhlí v elektrárnách společnosti ČEZ se podle současných prognóz stane ekonomicky nevýhodnou v období přelomu let 2027 a 2028. Důvodem jsou především rostoucí ceny emisních povolenek, které by v tomto termínu měly být dražší než vyrobená elektřina. Řekl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos…

Ilustrační obrázek, fotolia, photonbleu

Nové bydlení a rozvoj obce? Nechceme, rozhodli obyvatelé v referendu

Obyvatelé Běstovic na Orlickoústecku se postavili proti bytové výstavbě v obci a přejí si změnu územního plánu, která by tomu zabránila. Rozhodli o tom v nedělním referendu. Jeho výsledky jsou platné a závazné, řekla to nezávislá starostka Denisa Balášová. Hlasování se zúčastnilo téměř 67 procent oprávněných voličů.…

Stavba, zdroj: fotolia, hellen-sergeyeva

Ve výstavbě bytů je patrný pozitivní trend. Developeři varují: Je to jen dočasné

Je patrný pozitivní trend ve výstavbě nových bytů v České republice, uvedli odborníci v reakci na březnové výsledky oboru, o kterých dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K oživení rezidenčního trhu podle nich pomohlo snížení úrokových sazeb a tedy pokles nákladů na financování nové výstavby. Problematické je…

V Ostravě vznikne nový justiční areál. Foto: Lukáš Kaboň. Zdroj: Magistrát města Ostravy

V Ostravě vznikne nový justiční areál

Moderní komplex vznikne v úzké spolupráci s městem, které vyčlení dostatečně velký pozemek na umístění areálu. Ten přinese lepší zázemí pro soudy, státní zastupitelství i další instituce.

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

REKLAMA