Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se změní ceny nemovitostí? Budou zlevňovat hypotéky? Radí realitní makléř

Jak aktuální virová situace ovlivní vývoj ekonomiky v zemi, potažmo ve světě? A co se bude dít s cenami nemovitostí, až toto období pomine? Nastane recese? Klesnou úrokové sazby hypoték? Co už víme je, že začal platit zákon o realitním zprostředkování.
Zdroj: Fotolia.com

Ceny nemovitostí 

Začněme tedy tím, co v souvislosti s mou profesí zajímá většinu lidí, tedy ceny nemovitostí. Ty by, kvůli opatřením proti šíření koronaviru, v naší zemi mohly po dlouhých letech nepřetržitého růstu doopravdy klesnout, a to především v méně atraktivních lokalitách. Důvodem je hlavně očekávané snížení poptávky a jak uvádí většina analytiků, pokles bude zřejmě malý a přechodný. 

Názory jsou různé, ale v čem se vesměs všichni shodujeme je to, že cenové propady na trhu s nemovitostmi se dějí s časovým zpožděním. Je to dáno několika faktory:

  1. proces nákupu či prodeje nemovitostí není zrovna krátkodobou záležitostí
  2. množství majitelů, obchodníků s nemovitostmi a developerů bude ochotno počkat, až se současná situace uklidní
  3. ve chvíli, kdy se trh obrací do recese (neříkám s jistotou, že se to nyní děje!), tak ne každý prodávající je v nějakém rozumném čase schopen přijmout a přistoupit na snížení ceny oproti tomu, na co byl zvyklý v konjunktuře

Tyto faktory se tak mohou projevit zmražením trhu s nemovitostmi. A teprve až ve chvíli, kdy trh s nemovitostmi bude delší dobu zmrazený, budou někteří prodejci ochotni jít s cenou případně dolů. 

Pokud se však podíváme na atraktivní lokality jako Praha apod., je velmi pravděpodobné, že těch se přílišné výkyvy nedotknou. Oslabená česká koruna totiž může přilákat více zahraničních investorů, pro které bude nákup nemovitostí výhodný, a tudíž nelze čekat, že by ceny šly nějak výrazně dolů.

Hypoteční trh

Hypoteční trh se po celý loňský rok vyrovnával s přísnější regulací České národní banky, přičemž komerční banky poskytly v roce 2019 hypoteční úvěry v částce přes 175 miliard korun, což je nejhorší výsledek za posledních pět let.

I proto tuzemské banky zatím nereagují na rozhodnutí České národní banky o snížení úrokových sazeb (ČNB snížila 26.3.2020 úrokovou sazbu na 1 % p.a.) a nesnižují úroky u hypotečních úvěrů. Důvodem je i zvýšené riziko v budoucnu nesplácených úvěrů, kdy v současné situaci již banky dostávají tisíce žádostí o odklad nynějších splátek.

Pronájmy

Během epidemie citelně kleslo nájemné některých bytů v Praze, a to především díky zastavení krátkodobého pronájmu přes Airbnb. Řeč je především o malometrážních bytech poblíž nejužšího centra Prahy, kde jsou tyto byty běžně obsazeny turisty ze všech koutů světa. Avšak díky absolutnímu zastavení cestovního ruchu jsou tyto byty nyní prázdné a v nabídce ke dlouhodobému pronájmu, často za minimální ceny nebo naopak se majitelé bytů snaží o klasické pronájmy na delší dobu.

Realitní zákon

O realitním zákoně jsem psal již dříve v článku zde na estav.cz a nyní jsme se konečně dočkali jeho účinnosti. Stalo se tak 3. 3. 2020 a to po zhruba osmi letech jeho příprav. Až do této chvíle jsme jako jedna z mála zemí v Evropě neměli podnikání v oblasti realitního zprostředkování žádným způsobem regulované. Nyní musí mít realitní makléři mimo jiné odborné znalosti, profesní pojištění, ale třeba také nové smlouvy. 

Osobní pohled

Všechna opatření a aktuální průběh pandemie a opatření proti ní, mě osobně vede k názoru, že pravděpodobně opravdu můžeme očekávat jakýsi pokles cen nemovitostí. V tuto chvíli je trh samozřejmě ve velkém útlumu, který ještě ale sám o sobě nemusí znamenat nic významného. Alfou a omegou zůstává jediná neznámá, a to je čas, po který budou nadále v účinnosti aktuální opatření. Čím déle budou podniky zavřené, tím se zvyšuje možnost, že ekonomika opravdu sklouzne do recese, a to se jistě projeví i na cenách nemovitostí. Nicméně bych rád krotil paniku, protože i když by současný stav opravdu vedl k ekonomické recesi, je opravdu velmi pravděpodobné, že její nástup bude pozvolný

Ing. Jakub Žižka

Realitní makléř a manažer realitního týmu. Od roku 2013 působí pod hlavičkou realitní sítě RE/MAX, v níž patří dlouhodobě k nejúspěšnějším makléřům České republiky. Byl vyhlášen jako nejlépe klientsky hodnocený realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa a je držitelem elitního ocenění 100% club, udělovaného nejlepším realitním makléřům bez ohledu na státní příslušnost. Své poznatky uveřejňuje i na webové stránce www.jakubzizka.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Nájem v Praze: Počet dostupných bytů do dubna vzrostl o 72 %

Počet dostupných bytů pro dlouhodobé nájemní bydlení v Praze na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostl o 71,8 procenta na 12.371. To je nejvíce za poslední čtyři roky. Mezikvartálně se zvýšil o 86,1 procenta. Průměrná cena nájemného bez poplatků meziročně klesla o 0,9 procenta na 22.011 korun měsíčně. Vyplývá to z…

Zdroj: Fotolia.com - alfa27

Na kvalitu realitních makléřů má dohlédnout zákon. Co bude nařizovat?

Vláda začátkem tohoto roku schválila dávno avizovaný návrh zákona o realitním zprostředkování. Na novém realitním zákonu se přitom začalo pracovat už v roce 2014. Předlohu včera Sněmovna po dvou hodinách posuzování v prvním kole podpořila. Normu nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a ústavně právní. V případě,…