V dopise, který ČTK poskytl historik architektury a člen klubu Rostislav Švácha, se jeho autoři odvolávají na rozhodnutí magistrátního odboru památkové péče z 6. dubna povolit přestavbu Máje. Klub žádá ministerstvo, aby rozhodnutí magistrátního památkového odboru zrušilo. Radu hlavního města Prahy vyzývá, aby ředitel tohoto odboru památkové péče byl za toto rozhodnutí "odvolán ze své funkce a nahrazen kompetentnějším odborníkem".
"Tento obchodní dům, dílo proslulého libereckého ateliéru Sial z let 1972 až 1975, prohlásilo ministerstvo kultury v říjnu roku 2006 za kulturní památku. Projekt přestavby, schválený magistrátním odborem, zásadně mění tvar této budovy směrem do Spálené ulice, a tak tuto památku nepřípustně deformuje," uvádí Klub Za starou Prahu.
Výška stavby má být na straně do Spálené ulice zarovnána do jedné úrovně se sousedním obchodním centrem Quadrio, budova tak bude připravena o svou jedinečnou kaskádovitou siluetu, míní klub a pokládá takovou změnu památkově chráněné stavby za naprosto nepřijatelnou. Navýšením fasády domu Máj na úroveň výšky centra Quadrio vznikne podle klubu na této straně Spálené ulice uliční fronta monstrózních rozměrů, jaká nemá v historickém jádru Prahy žádnou obdobu a na území pražské památkové rezervace v žádném případě nepatří.
Majitelem obchodního domu se loni stala developerská firma Amádeus Real. Máj podle vlastníka nutně potřebuje hlavně výměnu zastaralých technologií. Společnost Máj Národní, která patří do skupiny Amádeus Real a projekt obchodního domu má na starosti, dnes ČTK sdělila, že s názorem klubu nesouhlasí.
"Celý proces rekonstrukce a dostavby obchodního domu Máj je veden týmem původních autorů návrhu stavby - Martinem Rajnišem a Johnny Eislerem. Žijící autoři stavby mají možnost naplnit své autorské vize bez kompromisů, které byli nuceni učinit v podmínkách minulého režimu," uvedl Karel Samec, mediální zástupce Amádeus Real.
Uvedl, že jednotlivé varianty a dílčí řešení rekonstrukce a dostavby byly opakovaně konzultovány na odboru památkové péče, s řadou odborníků na oblast památkové péče a urbanismu, věc posuzoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. "Jednotlivé podněty byly v přípravě studie zohledněny," doplnil. Závazné stanovisko Odboru památkové péče podle něj velmi precizně vymezuje, co je předmětem památkové ochrany budovy obchodního domu Máj, a rovněž stanoví řadu podmínek, které musí být při připravované rekonstrukci a dostavbě naplněny.
Ředitel pražského pracoviště Národního památkového úřadu (NPÚ) Ondřej Šefců před časem řekl, že pokud chce majitel obchodního domu Máj úspěšně projednat projekt rekonstrukce, je zcela nezbytné, aby návrh respektoval památkové hodnoty, díky nimž byl tento objekt prohlášen za památku. Podstatnou součástí těchto hodnot jsou atypická průčelí, zejména severní fasáda do Národní třídy.
Sdílet / hodnotit tento článek