Pitek náměstkovi vyčetl, že se za poslední léta odvodňovacími systémy stát nezabýval. Náměstek uvedl, že ministerstvo na toto téma dokončuje analýzu. Podle něj bude řešit také závlahové systémy, kterých je v ČR málo, a potřebují je ovocnáři a zelináři.
O tom, že stát chce co nejdříve sepsat všechny meliorační systémy, hovořil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) v létě před dvěma lety. Podle náměstka není vše stoprocentně zmapováno, některé informace ale stát má přes dálkový průzkum země družicemi. Pitek dodal, že ve vodním zákoně jsou navíc ustanovení, podle kterých se musí meliorace udržovat v provozuschopném stavu. V Poslanecké sněmovně je novela, která obsahuje část věnovanou právě boji proti suchu.
Ministerstvo minulý týden oznámilo, že bude letos chtít zvýšit rozpočet o dvě až 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. Úřad loni podle Tomana dal na opatření proti suchu 13,7 miliardy korun. Podpořil například obnovu 387 rybníků za 1,25 miliardy korun, vznikl tak zásobní prostor na 2,5 milionu metrů krychlových vody.
Podle odborníků z projektu InterSucho je nedostatek vody, který v Česku trvá od roku 2015 a stále nekončí, nejhorší za posledních 500 let.
Sdílet / hodnotit tento článek