Hlavní výhodu akumulace energie je u domácnosti posílení energetické soběstačnosti. Majitelé domů totiž mohou hospodařit s vyrobenou nebo koupenou energií podle vlastní spotřeby – mohou tedy elektrickou energii spotřebovávat i v jiné době, než kdy byla uložena. Díky tomu zvýší energetickou bezpečnost, jelikož bateriový systém může fungovat i jako záložní zdroj v případě výpadku elektřiny v síti, a zároveň mají větší kontrolu nad svými výdaji, kdy dochází v konečném důsledku i k jejich snížení.
Nejčastější využití domácích bateriových úložišť je v kombinaci se solárními panely - nejvíce energie z fotovoltaického zdroje je vyrobeno během dne, zatímco spotřeba bývá nejvyšší v ranních a večerních hodinách. Nadbytečnou energii je tak možné přes den ukládat do akumulačního zařízení a spotřebovávat později v době potřeby. Dalším způsobem využití bateriového systému je uložení energie koupené ze sítě mimo špičku, kdy je tarif nízký a její pozdější spotřeba v době vyšších cen, uživatel uspoří nejen své náklady, ale zároveň přispívá k tzv. peak-shavingu, tedy vyrovnání energetických špiček.
Jakou baterii vybrat?
Energetické požadavky každé domácnosti se liší, proto není problém si systém přizpůsobit. Kapacita systémů se obvykle pohybuje v rozmezí 4,8 až 16 kWh a je možné ji rozšiřovat. Životnost zařízení je obvykle garantována na 10 až 20 let - tedy přibližně na 5 až 10 tisíc cyklů nabití a vybití. Běžnou součástí akumulačních zařízení bývá i inteligentní systém řízení, díky kterému získáte přehled o výrobě i spotřebě energie, často přes mobil nebo web. Uživatel tak má přehled o spotřebě elektrické energie v domácnosti, ať už se jedná o ohřev vody, klimatizaci, jednotlivé spotřebiče nebo elektromobil.
Kolik baterie stojí?
Ceny baterií klesají, nicméně celkové inteligentní řešení typu AES stojí několik set tisíc korun. Se snížením nákladů na pořízení baterie vám však může pomoci státní dotace, i když tu není možné čerpat na samostatné akumulační zařízení – jen v kombinaci s fotovoltaickým systémem. Aktuální výzva v rámci programu Nová zelená úsporám umožňuje do konce roku 2021 podat žádost o poskytnutí podpory, a to až ve výši 150 tisíc korun.
Sdílet / hodnotit tento článek