REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Topíte dřevní peletou? Na co se připravit před novou topnou sezónou

Kdo je připraven, není překvapen. To platí bezesporu také pro provozovatele teplovodních kotlů na dřevní peletu. Projděme si základní informace pro ty, kteří chtějí být dobře připraveni na nadcházející topnou sezónu.
Zdroj: Fotolia.com

Výroba dřevních pelet v České republice neustále roste. V roce 2019 jich bylo vyrobeno bezmála 400 tisíc tun. Tři čtvrtiny produkce jsou exportovány, nicméně i tak je pro vytápění využívají již desetitisíce českých domácností. Dá se tak bezpochyby konstatovat, že si dřevní pelety vybudovaly pevné postavení mezi palivy určenými pro malé spalovací zdroje. Vzhledem k tomu, že se topná sezóna neúprosně blíží, pojďme si shrnout základní informace o tom, jak správně peletou topit a na co všechno musí být provozovatel peletového spalovacího zdroje připraven.

Nakupujte mimo sezónu a volte kvalitu

Ceny dřevních pelet jsou dlouhodobě stabilní a dle odborníků se v dohledné budoucnosti nepředpokládá jejich významné zvyšování. Nákladově je vytápění peletou rozhodně konkurenceschopné vytápění plynem a ještě výhodnější to může být, pokud nakupujete včas. Již delší dobu platí pravidlo, že nejlevněji lze peletu nakoupit mimo topnou sezónu, tedy v létě. Takže pokud ještě nemáte naskladněno, rozhodně neváhejte. Uprostřed topné sezóny mohou ceny krátkodobě „vyskočit“ až o 20 %.

Kvalita dřevní pelety je definována evropskou normou, takže pokud jsou pelety vyrobeny u kvalitního výrobce, neměly by se jejich základní vlastnosti (výhřevnost, vlhkost, popelnatost) významně odlišovat. Ovšem s dodržováním normy při jejich výrobě to může být zvláště u některých importovaných pelet všelijak. Proto se rozhodně vyplatí nakupovat certifikované pelety, označené ochrannou známkou ENplus. Výroba a vlastnosti takto označených pelet je průběžně kontrolována certifikačním orgánem, což zaručuje jejich konstantní vysokou kvalitu. Někteří výrobci spalovacích zdrojů dokonce vyžadují spalování pouze „ENplus pelet“.

Skladovat v suchu

Pokud je dřevní peleta správně skladována, lze ji mít naskladněnu po mnoho let bez toho, že by nějakým způsobem „degradovala“ její užitná hodnota. Základem je skladovat ji v suchu. Samotná peleta neabsorbuje vzdušnou vlhkost, ale musí se zabránit jejímu přímému kontaktu s vodou, například s vlhkou zdí. Stejně tak je vhodné zamezit kontaktu skladovaných pelet s přímým slunečním zářením. Pokud jsou pelety skladovány jako volně ložené, tedy ve velkokapacitním zásobníku, je nutné dbát na řádné větrání skladových prostor. Zvláště při doplňování zásobníku „nafukováním“ z cisterny může docházet k uvolňování jemného prachu, proto je vhodné odsávat ze skladu „přebytečný“ vzduch. Odsávací zařízení z prachovým filtrem mají zpravidla k dispozici distribuční firmy.

Kvalitní peletu do kvalitního kotle

Na trhu lze v současnosti nalézt již velké množství kvalitních peletových kotlů či kamen. Ovšem před samotnou volbou nového zdroje doporučujeme poradit se s odborníkem. Nejjistější je kupovat u obchodníka, který si zakládá na budování dlouhodobě dobré pověsti a spolehlivosti. Rozhodně je vhodné zvolit firmu, pro kterou vstřícný přístup k zákazníkovi nezačíná a nekončí jen prodejem, ale začíná odborným poradenstvím, prezentací snadno ověřitelných referencí u zákazníků, a pokračuje i v případě řešení provozních problémů a servisu. Výhodný je přímý kontakt obchodníka na výrobce (autorizovaný prodejce), který zkracuje lhůty pro získání informací, dodání výrobku. Nákup u takovéhoto prodejce může být o něco dražší jak nákup přes internet. Zvýšená jistota a garance u kotle, který je předmětem dlouhodobého využívání, se vyplácí a počáteční vícenáklady se rozhodně v budoucnu vrátí.

Nezapomenout na údržbu a kontroly zdroje i komína

Samozřejmostí by v současnosti již mělo být, že topenář provádějící instalaci zdroje je řádně zaškolen jeho výrobcem a má k tomu od výrobce uděleno „osvědčení“. Mělo by tak být zaručeno funkční zapojení, ale především splnění záručních podmínek pro případné řešení technických problémů při provozu. Pokud je nový zdroj tepla pořízen v rámci některého z dotačních programů (kotlíkové dotace, Zelená úsporám), je nutné, aby jej instaloval topenář, který je držitelem speciálního osvědčení pro instalaci obnovitelných zdrojů energie.

Ovšem i odborně nainstalovaný zdroj tepla odvádí kvalitní práci pouze v případě, že je napojen na správně navrženou a dimenzovanou spalinovou cestu, tedy komín. Aby vše fungovalo dobře i v další topné sezóně, je nutné se o kotel a komín řádně starat. Podle zákona o ochraně ovzduší musí být každý spalovací zdroj na pevná paliva od jmenovitého příkonu 10 kW do příkonu 300 kW, napojený na teplovodní otopnou soustavu (tedy každý běžný kotel či kamna s výměníkem), jednou za 36 měsíců překontrolován technikem s příslušným oprávněním. Ten by měl ověřit, zda je zdroj provozován v souladu se zákonem, ovšem jako přidaná hodnota kontroly by mělo být u solidního technika také seřízení zdroje. Ovšem pravidelná zákonná kontrola nestačí. Zdroj je nutné pravidelně čistit podle pokynů výrobce také v průběhu topné sezóny.

Také komín a kouřovod je nutné pravidelně čistit. U spalovacích zdrojů na pevná paliva do výkonu 50 kW to má být dle délky ročního provozu 2x až 3x ročně a čištění si může provést provozovatel sám. Ovšem minimálně 1x za rok by ze zákona měl komín překontrolovat také kominík.

Pokud tedy máme naskladněnu kvalitní dřevní peletu, řádně vyčištěný a seřízený zdroj a vyčištěný komín, můžeme bez obav a starostí přivítat novou topnou sezónu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Na kladenské burze roste poptávka po nákupu energií

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) výrazně stoupl počet zájemců o nákup energií. Nejde jen o firmy nebo organizace, které byly nucené odejít od svých dodavatelů. Zvýšila se zejména aktivita odběratelů, kteří na ČMKB běžně energie nakupují a vyčkávali, zda po letošním prudkém růstu cen nenastane nějaká…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergbob

Největší distributor plynu v ČR poskytne firmám více času na změnu dodavatele

Společnost GasNet, největší distributor plynu v Česku, je připravena poskytnout firmám, na které se nevztahuje institut dodavatele poslední instance (DPI) po konci Bohemia Energy, čas navíc na změnu dodavatele. Předpokladem je jejich aktivní přístup k řešení situace. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba plynu…

Elektřina - ilustrační obrázek, gina-sanders---fotolia

Bohemia Energy: Závazkům dostojíme, nezkrachovali jsme, pouze ukončili činnost

Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům, bankám i dodavatelům. Firma odmítá tvrzení, že zkrachovala. Společnost to sdělila v dnešním tiskovém prohlášení. Uvedla, že k utlumení činnosti a ukončení dodávek elektřiny a plynu přistoupila právě z důvodu, aby…

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA