Vysoký doplatek samozřejmě nepotěší nikoho z nás. Vzniká nejčastěji kvůli větší spotřebě energií proti předchozímu období. Dle zkušeností dodavatelů si většina spotřebitelů raději po vyúčtování své zálohy o něco navyšuje. Přece jen mírně vyšší zálohy jsou příjemnější než riziko neplánovaného jednorázového doplatku.
Vysoký přeplatek však také není to pravé ořechové. Někteří dodavatelé totiž stále mají v podmínkách, že přeplatek použijí na úhradu záloh na další období. „Naši zákazníci velmi oceňují, že jim přeplatky vracíme automaticky. Bez jejich výslovného požadavku je nepoužíváme na úhradu jejich budoucích záloh,“ zmiňuje Robert Šíma, obchodní ředitel Bohemia Energy.
Kdy si zálohy upravit
Měníte způsob vytápění? Změnil se počet osob ve vaší domácnosti? Pořídili jste si nové a úspornější spotřebiče? Stejně jako se mění život v našich domácnostech, tak je dobré těmto změnám přizpůsobit i optimální výši záloh za energie.
„Zálohy se snažíme nastavovat zákazníkům co nejpřesněji, tedy podle konkrétní spotřeby odběrného místa,“ uvádí Robert Šíma. Firma navíc ty zákazníky, kterým se výše zálohy po vyúčtování výrazněji mění, sama proaktivně kontaktuje, aby si ověřila, že výše záloh je pro ně vyhovující.
Do změny výše záloh teď může promlouvat i koronavirus. Řada lidí pracuje z domova a mnozí se přestěhovali na své chaty a chalupy. „Je však třeba počítat s tím, že právě u rekreačních objektů máme zpravidla nastavené nižší zálohy. Pokud se tedy chcete vyhnout při vyúčtování energií nepříjemného překvapení, doporučuji výši záloh si v tomto případě adekvátně upravit,“ upozorňuje Robert Šíma.
Samotnou změnu záloh pak lze obvykle provést velmi jednoduše několika způsoby – třeba ve webové kanceláři, e-mailem nebo telefonicky.
Sdílet / hodnotit tento článek