REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ceny nemovitostí z pohledu realitní makléřky

Cenu nemovitostí ovlivní více faktorů – technický stav, právní poměry, ale zcela zásadní vliv má lokalita. „Lokalita, lokalita, lokalita je základní poučka na trhu s realitami, vše ostatní jsou spíše cenové korekce.“ zahajuje rozhovor Lucie Tůmová.
Zdroj: Fotolia.com - thodonal

Každý segment realitního trhu má svá specifika. Jiná situace bude u zemědělských pozemků kdy se hlídá například přístupnost a bonita půdy či lesních pozemků kde samozřejmě záleží na stavu porostu a jeho hospodářském využití.

Lokalita má velký vliv na rezidenční projekty. Přitom nemusí jít o rozdíly mezi regiony, ale velký vliv bude mít i samotné umístění parcely. „Pokud bychom vzali teoretický příklad dvou stejných rodinných domů, jeden v klidné části obce, druhý u sjezdu na dálnici bude cena pravděpodobně odlišná. Jenže co je u jednoho typu nemovitosti nevýhodou, může být u jiného výhodou. Třeba mít průmyslový objekt napojený na dálnici je samozřejmě výhodné a jeho cenu to zvyšuje,“ komentuje těžko zobecnitelnou cenotvorbu Lucie Tůmová.

Na první pohled je situace hůře rozlišitelná u pozemků. U těch je nutné ohlídat si územní plán, podzemní i nadzemní vedení sítí, popřípadě jejich dostupnost. To všechno jsou věci, které nejsou vidět na první pohled a je potřeba se o ně blíže zajímat z dostupných zdrojů na úřadech či u správců sítí. Málo kdo si uvědomuje, že až tak důležité, co je zapsáno v katastru nemovitostí, zásadnější dokument je územní plán.

O cenách nemovitostí a co všechno cenu pozemku určuje, zda mají nějaký vliv například vlastnické poměry a další faktory si poslechněte celý rozhovor z živého vysílání ve studiu ESTAV.cz a TZB-info.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - martin_lang

Jak se skutečně hýbaly ceny nemovitostí v druhém čtvrtletí 2020

Čím dál častěji se potýkáme s dotazy ohledně nemovitostního trhu ve spojitosti s koronavirem. Jak ovlivnila pandemie nabídku a ceny bytů? Budou ceny nadále růst? Praskne nemovitostní bublina? Ze všech stran se ozývají profesionálové z trhu, kteří mají kompletně protichůdné názory. Někdo tvrdí, že covid-19 na trhu…

Zdroj: Fotolia.com - roman-sigaev

Územní plán: Sledujte ho. Prozradí, co bude stát za vaším plotem

Jestliže uvažujete o stavbě rodinného domu a teprve máte vyhlédnutý pozemek, je dobré ještě před koupí věnovat velkou pozornost územnímu nebo regulačnímu plánu. Z něj se dozvíte množství užitečných informací, které vám mohou pomoci k rozhodnutí, zda pozemek skutečně koupit nebo ne. Tyto informace se mohou týkat…

© Fotolia.com - ThomBal

Jaké jsou druhy pozemků? Jak způsob využití ovlivňuje cenu pozemku?

Pozemek, parcela, stavební pozemek, trvalý travní porost, orná půda, zastavěná plocha, zahrada… zaklínadla která se dočtete v katastru nemovitostí nebo územním plánu mají přímý vliv na cenu pozemku. Jeden může vypadat na první pohled stejně jako druhý, přesto pokud mají jinou klasifikaci, jejich cena je rozdílná.…