REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Ceny nemovitostí z pohledu realitní makléřky

Cenu nemovitostí ovlivní více faktorů – technický stav, právní poměry, ale zcela zásadní vliv má lokalita. „Lokalita, lokalita, lokalita je základní poučka na trhu s realitami, vše ostatní jsou spíše cenové korekce.“ zahajuje rozhovor Lucie Tůmová.
Zdroj: Fotolia.com - thodonal

Každý segment realitního trhu má svá specifika. Jiná situace bude u zemědělských pozemků kdy se hlídá například přístupnost a bonita půdy či lesních pozemků kde samozřejmě záleží na stavu porostu a jeho hospodářském využití.

Lokalita má velký vliv na rezidenční projekty. Přitom nemusí jít o rozdíly mezi regiony, ale velký vliv bude mít i samotné umístění parcely. „Pokud bychom vzali teoretický příklad dvou stejných rodinných domů, jeden v klidné části obce, druhý u sjezdu na dálnici bude cena pravděpodobně odlišná. Jenže co je u jednoho typu nemovitosti nevýhodou, může být u jiného výhodou. Třeba mít průmyslový objekt napojený na dálnici je samozřejmě výhodné a jeho cenu to zvyšuje,“ komentuje těžko zobecnitelnou cenotvorbu Lucie Tůmová.

Na první pohled je situace hůře rozlišitelná u pozemků. U těch je nutné ohlídat si územní plán, podzemní i nadzemní vedení sítí, popřípadě jejich dostupnost. To všechno jsou věci, které nejsou vidět na první pohled a je potřeba se o ně blíže zajímat z dostupných zdrojů na úřadech či u správců sítí. Málo kdo si uvědomuje, že až tak důležité, co je zapsáno v katastru nemovitostí, zásadnější dokument je územní plán.

O cenách nemovitostí a co všechno cenu pozemku určuje, zda mají nějaký vliv například vlastnické poměry a další faktory si poslechněte celý rozhovor z živého vysílání ve studiu ESTAV.cz a TZB-info.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - martin_lang

Jak se skutečně hýbaly ceny nemovitostí v druhém čtvrtletí 2020

Čím dál častěji se potýkáme s dotazy ohledně nemovitostního trhu ve spojitosti s koronavirem. Jak ovlivnila pandemie nabídku a ceny bytů? Budou ceny nadále růst? Praskne nemovitostní bublina? Ze všech stran se ozývají profesionálové z trhu, kteří mají kompletně protichůdné názory. Někdo tvrdí, že covid-19 na trhu…

Zdroj: Fotolia.com - roman-sigaev

Územní plán: Sledujte ho. Prozradí, co bude stát za vaším plotem

Jestliže uvažujete o stavbě rodinného domu a teprve máte vyhlédnutý pozemek, je dobré ještě před koupí věnovat velkou pozornost územnímu nebo regulačnímu plánu. Z něj se dozvíte množství užitečných informací, které vám mohou pomoci k rozhodnutí, zda pozemek skutečně koupit nebo ne. Tyto informace se mohou týkat…

© Fotolia.com - ThomBal

Jaké jsou druhy pozemků? Jak způsob využití ovlivňuje cenu pozemku?

Pozemek, parcela, stavební pozemek, trvalý travní porost, orná půda, zastavěná plocha, zahrada… zaklínadla která se dočtete v katastru nemovitostí nebo územním plánu mají přímý vliv na cenu pozemku. Jeden může vypadat na první pohled stejně jako druhý, přesto pokud mají jinou klasifikaci, jejich cena je rozdílná.…

REKLAMA
REKLAMA