Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Designblok 2020 rozdal ceny. Prohlédnout si ho můžete i on-line do konce října

Dvaadvacátý ročník Designbloku stihl relativně bezpečnou dobu v době nákazy koronaviru a vydařil se. Přišlo více než 15 tisíc lidí, rozdány byly ceny v jedenácti kategoriích, odborná porota ocenila produktové novinky, svítidla, nábytek, bytové doplňky, nejzdařilejší módní kolekci a šperk. Absolutním vítězem se stal Jan Plecháč, který navrhl tematickou výstavu Vášeň a hlavní instalaci Designerii složenou z 222 štaflí.

Bývalou rajskou zahradu Gabriel Loci (unikátní prostor v Praze na Smíchově, v těsné blízkosti Kinského zahrady v areálu bývalého kláštera sv. Gabriela) proměnil Jan Plecháč v Designerii a nabídl návštěvníkům možnost odpočinout si na gigantické instalaci ze štaflí. Využil dle svých slov běžného všedního předmětu a hravou formou chtěl inspirovat návštěvníky k většímu nadhledu. Zároveň výstavu připravil v režimu zero waste, tedy tak, aby po ní nezbyl žádný odpad. „Po skončení výstavy se štafle prodají a výtěžek poputuje na podporu Centra Paraple,“ uvedl oceněný designér.

Druhým oceněným počinem Jana Plecháče byla výstava Vášeň, do které obtiskl svůj zápal pro motorky a vše následně komentoval slovy: „Mým cílem bylo vdechnout život morálně i technicky zastaralé věci – motorce Jawa za pomoci šikovných mistrů hned několika řemesel, kteří by se za normálních okolností u jednoho projektu asi nikdy nepotkali. Mistři svého řemesla, kteří vystupují ze své komfortní zóny, pracují na společném cíli a nechávají si nahlížet přímo pod ruce. V jedné dílně se potkává um týmu stavitelů motorek, sedláře, brusiče, ale i šperkaře a ilustrátora a společně přetvářejí nepoužitelný starý stroj ve šperk, mistrovský kousek současného designu…“

Designerie by Jan Plecháč Foto: Tomáš Hercog

Oceňování vítězů online formou

O cenách Designbloku se v letošním roce rozhodovalo online, což považuje ředitelka Designbloku Jana Zielinski za jakýsi symbolický závěr letošního ohroženého ročníku. Na úvod našeho rozhovoru uvedla: „Mohli jsme představit formou výstavy suverénní práce českých tvůrců, ale velká část jejich slávy se ponese hlavně prostřednictvím internetu. Přesto si myslím, že stálo za to letošní ročník dotáhnout do konce. Jsem hrdá na to, co český design i v době krize dokázal. Jeho poselství je jasné: pracovat musíme dál, ať se děje, co se děje! Věřím, že design činí svět lepším, a to není málo. Ekologie, sociální problematika, estetická kvalita, měřítka, ke kterým porota letos v rámci Cen Designbloku významně přihlížela. A pokud dokáže design šířit píli, zodpovědnost a cit pro krásu mezi populaci, je jeho role nezaměnitelná. Děkuji všem vystavujícím, kteří letošní ročník nevzdali, za to, že přijali přísná bezpečnostní opatření a neváhali vystavit své práce i za těchto velmi ztížených podmínek. A samozřejmě gratuluji vítězům. Fantastický výkon!“

Vášeň by Jan Plecháč Foto: Tomáš Hercog

Rozhovor se uskutečnil on-line formou

Ředitelka Designbloku Jana Zielinski zhodnotila letošní ročník Designbloku jako velmi úspěšný a symbolický pro současnou ohroženou dobu.  

ESTAV.cz se ptá...

Jaký byl zájem, kolik se účastnilo lidí?


Ředitelka Designbloku Jana Zielinski, odpovídá ...

Zájem byl neuvěřitelný. Prodali jsme přes 15 231 vstupenek, zatím nemáme sečtené partnerské a VIP vstupy. Za 5 dní navštívilo virtuální Designblok 91 000 lidí. Je to důkaz obrovského zájmu, který má česká veřejnost o design. Mám z toho obrovskou radost.

ESTAV.cz se ptá...

Byly nutné nějaké změny v dramaturgii kvůli aktuální hygienické situaci?

Jana Zielinski, odpovídá ...

Změny byly zásadní. Zrušili jsme veškeré společenské aktivity, hromadné akce jako přednášky, workshopy, prezentace, diskuse. Jediné, co jsme mohli veřejnosti představit, byly výstavy a online streamované přednášky. Nemohli bohužel přijet ani žádní zahraniční hosté. Byl to jiný Designblok, než na jaký jsme zvyklí, ale byl skvělý. Zejména kvůli neskutečné lokaci Gabriel loci a výborným instalacím českých designérů a výrobců.

ESTAV.cz se ptá...

Kteří přednášející/vystavovatelé z programu vypadli, kolik jich nakonec vystoupilo?

Jana Zielinski, odpovídá ...

Jak jsem již zmínila, vypadli všichni zahraniční hosté, z vystavovatelů odstoupili v průběhu příprav jen tři. Měla jsem velkou radost, že vůle ostatních byla vytrvat, důvěru, kterou v nás vložili, jsme se snažili nezklamat.

Designblok Foto: Lucycreative agency

ESTAV.cz se ptá...

Které profesní otázky se zde nejčastěji řešily, co byste uvedla jako událost roku v oboru?

Jana Zielinski, odpovídá ...

Ekologické projekty, Design helps, tedy jak může design pomáhat v období krizí. Nejen v období pandemie covid. To bylo zásadní téma, kterému jsme se věnovali, a které se promítlo do mnoha výstav na Designbloku.

ESTAV.cz se ptá...

Našla byste v té letošní výjimečné situaci i nějaká pozitiva/poučení pro další ročníky?

Jana Zielinski, odpovídá ...

Nevzdávat se, nepřestat pracovat, snažit se činit svět lepším. Toho se drželi tvůrci i my. Zároveň se ale chovat zodpovědně a snažit se pomoci, kde můžeme. Poděkování patří vystavovatelům, týmu Designbloku, i našim podporovatelům. Bez nich by nebyl žádný Designblok.

Designblok Foto: Lucycreative agency

ESTAV.cz se ptá...

Víme už, co bude tématem dalšího ročníku?

Jana Zielinski, odpovídá ...

Víme, ale zatím neprozradíme, protože to vždy chceme probrat v širším odborném plénu, a potom teprve komunikovat médiím a veřejnosti. Díky za pochopení…

Děkuji za rozhovor

Vášeň by Jan Plecháč Foto: Tomáš Hercog

Vítězové Ceny Designblok 2020

Nejlepší kolekce nábytku: Todus / kolekce Baza, stůl Branta (Studio Segers)

Nejlepší kolekce bytových doplňků: IHOR / kolekce doplňků

Nejlepší kolekce svítidel: Lappa studio/ akustické panely Eclipse (Anna Leschingerová, Lenka Preussová)

Nejlepší kolekce šperků: Maria Kobelova / kolekce EUPHORIA

Nejlepší novinka designéra: DECHEM / nová kolekce doplňků

Nejlepší novinka výrobce: Rudolf Kämpf / kolekce porcelánu SOLO (Antonín Tomášek, David Síla, Netoliko)

Nejlepší vystavená módní kolekce: Soolista / kolekce Together

Nejlepší instalace výrobce nebo prodejce: Vitra / Křehký

Nejlepší instalace designéra a designérského studia: Vobouch

Nejlepší školní prezentace: UMPRUM (Ateliér keramiky a porcelánu)

Mimořádný počin mimo kategorie: Moravská galerie v Brně / akvizice českého designu

Hlavní cena: Jan Plecháč / koncept Designerie, výstava Vášeň

Všechny ceny byly předány v rámci festivalu v sobotu 10. října. Poslední příležitost výstavu zhlédnout byla v neděli 11. října, kdy Designblok skončil. Virtuální podoba je na internetových stránkách k vidění ještě do konce října.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Dobrý design

Soutěž studentského designu objevila nové české talenty

Zástupci mezinárodní poroty zde objevili celou řadu nadějných talentů a společně s organizátorem probudili zájem škol všech typů. Slavnostní vyhlášení pro rok 2020 proběhlo na začátku prosince prostřednictvím streampoint studia.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA