Ve městech dnes žije již více než polovina světové populace, což s sebou nese celou řadu problémů: znečištěné ovzduší, prach, hluk, v létě vlny veder. Stromy s těmito neduhy civilizace dokáží velmi úspěšně bojovat. Například v Londýně spočítali, že stromy jim v boji se znečištěným ovzduším a se zbytečným odváděním vody do kanalizace každý rok přinášejí úsporu nejméně 133 milionů liber. Stromy a jejich ochrana proto patří k prioritám většiny obcí. Má to ale malý háček. Vzrostlé stromy a zejména jejich kořeny, mohou totiž způsobit nemalé škody podzemním sítím, ať už jde o rozvody vody, plynu či kanalizace. Kromě toho často zasahují do silnic a jejich kořeny prorůstají chodníky i silnice a vytvářejí nerovnosti, které komunikace ničí.
Tyto problémy mohou vyřešit speciální konstrukce, které lze osadit kolem nově vysazovaných stromů, a které prorůstání kořenů brání. Funkční, ovšem poměrně nákladné a náročné řešení bohužel nenašlo v praxi širší využití. I proto výrobce plastových potrubních systémů Wavin přišel s inovativním nápadem, jak prorůstání kořenů a způsobování škod na komunikacích snadno, rychle a nákladově efektivně zamezit – s pomocí akumulačních boxů Q-Bic Plus.
Řešení Wavin Q-Bic Plus pro ochranu kořenů stromů
Plastové akumulační boxy Wavin Q-Bic Plus se standardně využívají pro zadržování dešťové vody pod zemí. Tým Wavin v Belgii však přišel s nápadem obrátit boxy vzhůru nohama a použít je jako úkryt kořenů stromu. Boxy Q-Bic Plus jsou odolné, účinné a levnější než standardní jámy a konstrukce pro výsadbu stromů. A jejich instalace je jednodušší a až 6krát rychlejší než řešení pro klasické hloubení jam pro výsadbu stromů. Poprvé byl tento nápad využit v belgickém městě Hasselt. Jedinečný projekt se osvědčil a tento systém výsadby a pěstování stromů ve městech bude určitě podporován v celé Evropě. Dnes Belgie a zítra.....? Možná i Česko.
Sdílet / hodnotit tento článek