Vyberte si: mosaz nebo plast?
Tvarovky Wavin M5 a K5 mají mnoho společného, liší se však materiálem, z něhož jsou vyrobeny.
Wavin M5 je řada lisovacích tvarovek jejichž tělo je vyrobeno z kvalitní mosazi. Tvarovky jsou opatřeny nerezovým lisovacím límcem, který je vybaven kontrolním otvorem, pomocí něhož lze před zalisováním bezpečně zkontrolovat zásuvnou hloubku trubky. Těsnění je zajištěno pomocí dvou speciálních O-kroužků. Těla tvarovek mají inovovaný šestihranný průřez, který kladně ovlivňuje nasouvací síly, což usnadňuje práci instalatéra. Všechny tvarovky systému Wavin M5 mají také větší vnitřní průměr, což výrazně snižuje tlakovou ztrátu, a tím příznivě ovlivňuje hydraulické vlastnosti celého systému. Nové tvarovky M5 jsou kompatibilní s potrubními lisovanými systémy Wavin (vícevrstvé trubky PE-Xc/Al/PE-HD) a tvarovkami Wavin M1 (M-press) a Wavin K1 (K-press)).
Wavin K5 jsou tvarovky vyrobené z vysoce odolného plastu polyfenylsulfonu (PPSU). K základním vlastnostem tohoto plastu patří vysoká odolnost a pevnost i při vysokých teplotách a odolnost vůči čistidlům a jiným chemikáliím. Používá se například v leteckém nebo automobilovém průmyslu. Tvarovky z PPSU jsou odolné proti nárazu a vyznačují se vysokou tuhostí v širokém rozsahu teplot. Vykazují také vysokou rozměrovou stabilitu. Stejně jako tvarovky M5 mají také větší vnitřní průměr, což snižuje tlakové ztráty. K zalisování tvarovek Wavin K5 i M5 je možné použít všechny nejběžnější profily čelistí, protože jsou kompatibilní s profily U, Up, H, TH a B (Multi Jaw).
Zvukový signál varuje
Oba typy tvarovek, Wavin K5 i M5, disponují jedinečnou funkcí “acoustic leak alert”. Ta zaručí, že nezalisované anebo špatně provedené spoje budou bezpečně odhaleny při tlakové zkoušce vzduchem, kdy vydají akustický signál o síle až 80 dBA. Díky tomu lze snadno závadu lokalizovat, spoj opravit a předejít tím budoucím problémům a závadám. Jedná se o vůbec první tvarovky s akustickou výstrahou na světě.
Bezpečné testování vzduchem
K výhodám tvarovek K5 a M5 patří i zmíněná možnost testovat těsnost spojů potrubí vzduchem. Test vodou, který dosud patří k nejrozšířenějším, totiž s sebou může nést zdravotní riziko, o kterém se příliš nehovoří. Jde o šíření bakterie Legionella, která způsobuje tzv. legionářskou chorobu. Tato bakterie se může usadit v potrubí testovaném tlakem vody v případě, že po testu nedojde k úplnému vypuštění vody a vysušení potrubí. Bakterie se pak totiž v potrubí množí a člověka může infikovat například během pouhého sprchování. Že jde o poměrně častý jev svědčí i to, že v roce 2016 tato nemoc postihla 1,4 z každých 100 000 občanů EU, což je nejvyšší údaj, jaký kdy byl dosud v EU pozorován.
Při tlakové zkoušce vzduchem je možné přeskočit časově náročnou fázi vysoušení potrubního systému a také je jisté, že během výstavby do potrubí žádné bakterie nemohly být zavlečeny.
Testování tlakem vzduchu je navíc rychlé, čisté a bezpečné, protože akustický signál je vydáván již při tlaku 0,15 baru. Tlakovou zkoušku lze provést i v zimním období bez rizika zamrznutí potrubí. Kromě toho již neexistuje závislost na včasných dodávkách vody na staveniště, testování spojů totiž provede jednoduchý vzduchový kompresor.
Sdílet / hodnotit tento článek