REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Tichá kanalizace znamená klidný spánek

Světelný smog, průmyslový smog, smog ze silniční dopravy a v neposlední řadě i akustický smog, to jsou nepříznivé dopady naší vyspělé civilizace, které nás ovlivňují zejména ve větších městech. Stále více obyvatel je ohroženo nadměrným hlukem a dokonce až 50 % populace je vystaveno tak intenzivnímu hluku, který je zdraví škodlivý.

Pokud se hluk šíří z ulic do uzavřených prostor stavebních objektů, je možné jej omezit použitím kvalitních izolací a nových materiálů. Pokud jsme obtěžování hlukem uvnitř budov, který způsobuje např. průtok odpadních vod, s řešením pomohou systémy odhlučněné kanalizace.  

V České republice nemáme žádnou normu ani předpis, které by hodnoty hluku vzniklého v souvislosti s provozem kanalizace nějakým způsobem regulovaly. Proto se v praxi používá německá směrnice VDI 4100, která konkretizuje hodnoty povolených hlučností v závislosti na typu a účelu budovy. Maximální povolená hodnota je 20 dB. Splnění tohoto kritéria nebývá v praxi jednoduchou záležitostí. Mezi důležité faktory patří podoba a materiál instalačních objímek, vlastní koncepce kotvení potrubí, daný způsob provedení instalace kanalizace, prostorově dispoziční rozvržení vedení potrubí či různé objemové průtoky odpadní vody. Klasický a běžně užívaný polypropylénový systém HT je v tomto případě dosti neúčinný, a proto je potřeba použít některý ze systémů odhlučněné vnitřní kanalizace.

Trubky třívrstvé konstrukce

Výborné akustické vlastnosti odhlučněné kanalizace způsobuje jednak materiál, ze kterého jsou vyrobeny trubky a tvarovky, podoba a materiál instalačních objímek, vlastní koncepce kotvení potrubí, způsob provedení instalace kanalizace i prostorově dispoziční rozvržení potrubí nebo objemové průtoky odpadní vody. Co se materiálu týče, tak za ideální řešení se dnes považuje polypropylen. Příkladem může být potrubí Wavin SiTech+, jehož vnější vrstva se vyznačuje obzvláště vysokou odolností proti poškození, díky speciálnímu materiálu střední vrstvy jsou spolehlivě zaručeny požadované zvukově izolační vlastnosti a vnitřní vrstva potrubí zajišťuje ochranu proti vysokým teplotám a nepříznivým hodnotám pH proudícího media. Systém si zachovává tradiční výhody plastových potrubních systémů, zejména hydraulickou hladkost, odolnost proti korozi, nízkou hmotnost, snadnou montáž a díky tomu i příznivé pořizovací náklady.

Jednoduchá instalace, trvanlivost a odolnost

Další velkou předností systému SiTech+ je jednoduchá montáž. Díky vylisovaným vodícím linkám na hrdlech tvarovek v úhlech po 15°, které umožňují správnou orientaci, lze montáž provést přesně a bez problémů. Žebrovaná hrdla tvarovek navíc umožňují lepší úchop, což zjednodušuje instalaci zejména v obtížně přístupných místech. Značky na tvarovkách umožňují kontrolovat správnou hloubku zasunutí dříku tvarovky do hrdla. O 20% vyšší hmotnost pak zaručuje lepší akustické vlastnosti. Černá barva potrubí pak zvyšuje ochranu proti UV záření, je méně citlivá na znečištění a příznivě tak ovlivňuje životnost a odolnost.

Klidný spánek v Rezidenci pri Radnici

Rezidencia pri radnici v Košicích je novým rezidenčním komplexem mezinárodní skupiny CTR. Bytový komplex vyniká moderní architekturou, funkčním a dokonale promyšleným dispozičním řešením bytů, vysokým standardem, spoustou zeleně v atriu a výhodnou polohou v blízkosti centra města. Při samotném projektování byl kladen důraz na použití vysoce kvalitních materiálů a nejnovějších ekologicky šetrných technologií. Z těchto důvodů byl vybrán systém odhlučněné kanalizace Wavin SiTech+. Pro své akustické vlastnosti, životnost, odolnost a snadnou montáž byl pro projekt výstavby 360 bytů v Rezidenci pri radnici v Košicích správnou volbou.

Wavin Czechia s.r.o.

logo
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/, www.wavin.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Bezpečné topenářské a vodovodní instalace zajistí nové „pískací“ tvarovky

Bezpečné topenářské a vodovodní instalace zajistí nové „pískací“ tvarovky

Mokrý flek na zdi těsně po nastěhovaní kvůli netěsnícím spojům na rozvodech vody? Této noční můry už není potřeba se bát. Novinka v podobě nových lisovacích tvarovek Wavin M5 a K5 přináší vysokou míru bezpečnosti a díky varovnému zvukovému signálu při tlakové zkoušce vzduchem i jistotu odhalení všech netěsných spojů…

Předcházejme škodám z přívalových dešťů

Předcházejme škodám z přívalových dešťů

V posledních letech čelíme v souvislosti s klimatickými změnami stále častějšímu suchu, které střídají intenzivní přívalové deště. Stárnoucí městská kanalizace si s nimi ovšem obvykle nedokáže poradit a vznikají škody, které dosahují až k několika stovkám milionů korun ročně. Pomoci mohou uliční vpusti s vyšším…

Tvarovka Wavin M5 umožňující Acoustic Leak Alert

Rozvody vody či topení: Jaké materiály zvolit? Dozvíte se na Aquathermu

Pro vodovodní i topenářské instalace lze použít celou řadu potrubních systémů z rozdílných materiálů, a i metody montáže a spojování jsou různé. Praxe ukazuje, že k nejpopulárnějším materiálům se dnes řadí zejména plastové materiály a v případě trubek se stále více prosazuje vícevrstvý typ konstrukce.

Zdroj: wavin.com

Kvůli suchu chtějí obce modernizovat kanalizace a vracet vodu přírodě

Škody a ztráty, které českým obcím způsobují přívalové deště, dosahují ročně několika stovek milionů korun. Obce řeší nejen nedostatečnou a poškozenou kanalizační síť, ale i nedostatek vody. Srážková voda totiž namísto zadržení v krajině obvykle odteče do kanalizace.

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Vývoj nových materiálů, moderní postupy a inovace se netýkají jen automobilového průmyslu nebo elektroniky, ale viditelné jsou i ve stavebnictví, například v oboru plastových potrubních systémů. Rostoucí ceny energií nutí investory a stavebníky hledat alternativní cesty, jak při stavbě a následném provozu budov co…

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Projektování včetně tvorby projektové dokumentace s použitím počítače je dnes již ve všech oborech běžné. Pro projektanty inženýrských sítí i projektanty technických zařízení budov existují softwarové aplikace, které dokáží ušetřit náklady nejen projektantům, ale i stavařům, správcům budov, montážníkům, elektrikářům…