REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Rozvody vody či topení: Jaké materiály zvolit? Dozvíte se na Aquathermu

Pro vodovodní i topenářské instalace lze použít celou řadu potrubních systémů z rozdílných materiálů, a i metody montáže a spojování jsou různé. Praxe ukazuje, že k nejpopulárnějším materiálům se dnes řadí zejména plastové materiály a v případě trubek se stále více prosazuje vícevrstvý typ konstrukce.
Tvarovka Wavin M5 umožňující Acoustic Leak Alert

Kvalitní pitná voda se stala pro mnoho z nás samozřejmostí. Zvykli jsme si otočit vodovodním kohoutkem a nabrat si do sklenice zdravotně nezávadnou pitnou vodu. To samé platí i o topení, stačí nastavit požadovanou teplotu na termostatu a za chvíli je doma příjemně teplo. Velkou zásluhu na této „samozřejmosti“ nesou mimo jiné i správně vybrané rozvody vody či topení. Jaké materiály vás nezklamou?

Pro vodovodní i topenářské instalace lze použít celou řadu potrubních systémů z rozdílných materiálů, a i metody montáže a spojování jsou různé. Praxe ukazuje, že k nejpopulárnějším materiálům se dnes řadí zejména plastové materiály a v případě trubek se stále více prosazuje vícevrstvý typ konstrukce.

Důvodem jsou vynikající vlastnosti, jako je odolnost vůči tlaku a teplotě a nízká teplotní roztažnost. Plastové trubky jsou lehké a na rozdíl od těch kovových se s nimi snadněji manipuluje, lehce a bezpečně se montují. Jejich cena je nižší a díky absenci koroze mají velmi dlouhou životnost.

Vícevrstvé potrubní systémy

V současnosti jsou hodně využívané vícevrstvé trubky složené ze síťovaného polyetylenu, hliníku a polyetylenu (PE-Xc/Al/PE-HD). Hliníková vrstva ve vícevrstvém potrubí snižuje teplotní roztažnost, která je srovnatelná s potrubím z mědi. Vnitřní vrstva ze síťovaného polyetylenu PE-Xc poskytuje potrubí pružnost a ohebnost. Tato vlastnost podstatně zjednodušuje instalaci a snižuje náklady. Potrubí lze kombinovat s novými lisovacími tvarovkami Wavin M5, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitní mosazi. Součástí tvarovek je lisovací límec z ušlechtilé oceli, jenž je vybaven kontrolním otvorem, pomocí kterého lze před zalisováním zkontrolovat správné zasunutí trubky do tvarovky. Těla tvarovek mají inovovaný šestihranný průřez, který kladně ovlivňuje nasouvací síly, což ulehčuje práci instalatéra. Nová generace kovových lisovacích tvarovek Wavin M5 zaručí, že nezalisované anebo nekvalitně zalisované spoje budou netěsné a budou bezpečně odhaleny při tlakové zkoušce vzduchem, kdy vydají akustický signál.

Potrubí i tvarovky z materiálu PP-RCT

Do popředí zájmu se ovšem dostává i potrubí z polypropylenu nové generace, PP-RCT, typ 4. Právě v tomto materiálu leží dle výrobců plastových potrubních systémů budoucnost polypropylenových trubek, neboť trubky z materiálu PP-RCT s menší tloušťkou stěny oproti trubkách z materiálu PP-R vykazují nejen lepší provozní parametry, ale i větší průtočný profil, což umožňuje použít menší průměry v instalaci a tím ji zrychlit a zlevnit. Jako vhodný příklad může sloužit trubka Wavin EVO, kterou bylo možné díky vlastnostem materiálu PP-RCT vyrobit s výrazně tenčí stěnou, a tak je EVO o 28 % lehčí a nabízí o 37 % větší průtočnost než dříve hojně využívané trubky z PP-R PN20. Z materiálu PP-RCT jsou v nabídce Wavin k dispozici i tvarovky. Stejně jako v případě plastových trubek je materiál PP-RCT umožňuje vyrábět s menší tloušťkou stěny, a tím nižší hmotností, což zajistí snazší manipulaci a méně robustní instalaci.

Co vše tedy může ovlivnit materiál rozvodů vody či topení?

  • Kvalitu pitné vody – moderní plastové materiály splňují ty nejpřísnější hygienické normy a přispívají k vysoké kvalitě pitné vody. Svou roli v tom má také hladký vnitřní povrch trubek i tvarovek, který nedovoluje usazovaní nečistot v potrubí.
  • Dlouhou životnost instalace – pro nové plastové materiály je deklarovaná životnost vyšší než 50 let.
  • Bezproblémový provoz bez havárií – díky odolnosti vůči tlaku a teplotě, nízké teplotní roztažnosti a zejména bezpečné a těsné montáži jsou havárie prakticky vyloučené.

S inovativními produkty Wavin z oblasti TZB se můžete seznámit i osobně, a sice od 3. do 6. března 2020 na odborném veletrhu technického zařízení, techniky prostředí a technologií pro energeticky efektivní budovy Aquatherm Praha, v hale 5, na stánku č. 514.

Prezentována budou mimo jiné nová řešení pro vnitřní instalace, jako jsou regulace Sentio, tichá kanalizace Wavin AS+, lisované tvarovky Wavin M5, tvarovky PP-RCT ze Systému Ekoplastik a aktuality ve Wavin knihovnách pro program Revit.

Wavin Czechia s.r.o.

logo
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/, www.wavin.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Nová tichá vnitřní kanalizace Wavin AS+

Nová tichá vnitřní kanalizace Wavin AS+

Ticho v domě s inovativní odhlučněnou kanalizací Wavin AS+, má kompaktní design a je ideální i pro malé a úzké prostory. Jedinečné materiálové složení poskytuje systému perfektní redukci hluku a patentované předlubrikované modré těsnění zaručuje jednoduchou, těsnou a bezchybnou montáž.

Tichá kanalizace znamená klidný spánek

Tichá kanalizace znamená klidný spánek

Světelný smog, průmyslový smog, smog ze silniční dopravy a v neposlední řadě i akustický smog, to jsou nepříznivé dopady naší vyspělé civilizace, které nás ovlivňují zejména ve větších městech. Stále více obyvatel je ohroženo nadměrným hlukem a dokonce až 50 % populace je vystaveno tak intenzivnímu hluku, který je…

Zdroj: wavin.com

Kvůli suchu chtějí obce modernizovat kanalizace a vracet vodu přírodě

Škody a ztráty, které českým obcím způsobují přívalové deště, dosahují ročně několika stovek milionů korun. Obce řeší nejen nedostatečnou a poškozenou kanalizační síť, ale i nedostatek vody. Srážková voda totiž namísto zadržení v krajině obvykle odteče do kanalizace.

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Vývoj nových materiálů, moderní postupy a inovace se netýkají jen automobilového průmyslu nebo elektroniky, ale viditelné jsou i ve stavebnictví, například v oboru plastových potrubních systémů. Rostoucí ceny energií nutí investory a stavebníky hledat alternativní cesty, jak při stavbě a následném provozu budov co…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Hansgrohe

Soutěžte o atraktivní výhry od hansgrohe!

Atraktivní výhry od hansgrohe!

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA