REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Vývoj nových materiálů, moderní postupy a inovace se netýkají jen automobilového průmyslu nebo elektroniky, ale viditelné jsou i ve stavebnictví, například v oboru plastových potrubních systémů. Rostoucí ceny energií nutí investory a stavebníky hledat alternativní cesty, jak při stavbě a následném provozu budov co nejvíce ušetřit. A to se týká i způsobu vytápění, výběru materiálu pro systémy rozvodů vody a topení. Do popředí se tak dostávají potrubní systémy z polypropylenu nové generace.

A to hlavně pro své vynikající vlastnosti, jako je odolnost vůči tlaku a teplotě a nízká teplotní roztažnost. Plastové trubky jsou lehké a na rozdíl od kovových rozvodů se s nimi snadněji manipuluje, lehce a bezpečně se montují. Jejich cena je nižší a díky absenci koroze mají delší životnost.

Chytré plasty nové generace

V současnosti jsou hodně využívané vícevrstvé trubky složené ze síťovaného polyetylenu, hliníku a polyetylenu (PE-Xc/Al/PE-HD). Do popředí zájmu se však dostává trubka z polypropylenu nové generace, PP-RCT, typ 4. Právě v tomto materiálu leží dle výrobců plastových potrubních systémů budoucnost. Trubky z materiálu PP-RCT totiž nabízejí celou řadu výhod – vysokou teplotní a tlakovou odolnost, či vysokou průtočnost i v menších průměrech. Každý investor také bezpochyby ocení skutečnost, že rozvody z těchto trubek a tvarovek vykazují malé tlakové ztráty, což umožňuje volit méně výkonné oběhové čerpadlo. Instalace těchto systémů slibuje až 20 % úspory na materiál, montáž i následný provoz (srovnání s běžně využívaným systémem, jehož základem jsou trubky z PE-Xc/Al/PE-HD).

EVO a jeho výhody

Z polypropylenu nové generace PP-RCT je vyrobena například trubka EVO, která si za krátkou dobu získala oblibu nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích. Jedná se o jednovrstvou trubku, která díky svým parametrům šetří nejen peníze, ale i čas strávený montáží. Díky vlastnostem materiálu PP-RCT je možné vyrobit trubku s výrazně tenčí stěnou, EVO je o 28 % lehčí a nabízí o 37 % větší průtočnost ve srovnání s trubkami z PP-R PN20. To umožňuje používat potrubí menších dimenzí a tím uspořit náklady, při instalaci těchto trubek do nového domu lze ušetřit až 17 % pro rozvod teplé a studené vody a až 14 % při instalaci rozvodů topení.

Bezpečnost a trvanlivost

Materiál použitý na potrubní systémy pro instalace rozvodů vody a topení musí odpovídat bezpečnostním standardům. Díky odolnosti trubek z materiálu PP-RCT na tlak i teplotu je bezpečnost zajištěna. Trubky mají dvacetiletou záruku, výrobce tak garantuje její pevnost a odolnost i při plné zátěži.

Z materiálu PP-RCT i tvarovky

Inovace a přechod na výrobu z polypropylenu nové generace PP-RCT se týká nejen trubek, ale i tvarovek. Stejně jako v případě plastových trubek umožní materiál PP-RCT vyrábět i tvarovky s menší tloušťkou stěny, a tím nižší hmotností, což zajistí snazší manipulaci a méně robustní instalaci. Přechod výroby tvarovek z polypropylenu na nový materiál PP-RCT bude postupný a výhodou bude nejen chytrý materiál, ale i cena, která zůstane stejná.

Wavin Czechia s.r.o.

logo
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/, www.wavin.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Tvarovka Wavin M5 umožňující Acoustic Leak Alert

Rozvody vody či topení: Jaké materiály zvolit? Dozvíte se na Aquathermu

Pro vodovodní i topenářské instalace lze použít celou řadu potrubních systémů z rozdílných materiálů, a i metody montáže a spojování jsou různé. Praxe ukazuje, že k nejpopulárnějším materiálům se dnes řadí zejména plastové materiály a v případě trubek se stále více prosazuje vícevrstvý typ konstrukce.

Nová tichá vnitřní kanalizace Wavin AS+

Nová tichá vnitřní kanalizace Wavin AS+

Ticho v domě s inovativní odhlučněnou kanalizací Wavin AS+, má kompaktní design a je ideální i pro malé a úzké prostory. Jedinečné materiálové složení poskytuje systému perfektní redukci hluku a patentované předlubrikované modré těsnění zaručuje jednoduchou, těsnou a bezchybnou montáž.

Tichá kanalizace znamená klidný spánek

Tichá kanalizace znamená klidný spánek

Světelný smog, průmyslový smog, smog ze silniční dopravy a v neposlední řadě i akustický smog, to jsou nepříznivé dopady naší vyspělé civilizace, které nás ovlivňují zejména ve větších městech. Stále více obyvatel je ohroženo nadměrným hlukem a dokonce až 50 % populace je vystaveno tak intenzivnímu hluku, který je…

Zdroj: wavin.com

Kvůli suchu chtějí obce modernizovat kanalizace a vracet vodu přírodě

Škody a ztráty, které českým obcím způsobují přívalové deště, dosahují ročně několika stovek milionů korun. Obce řeší nejen nedostatečnou a poškozenou kanalizační síť, ale i nedostatek vody. Srážková voda totiž namísto zadržení v krajině obvykle odteče do kanalizace.

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Projektování včetně tvorby projektové dokumentace s použitím počítače je dnes již ve všech oborech běžné. Pro projektanty inženýrských sítí i projektanty technických zařízení budov existují softwarové aplikace, které dokáží ušetřit náklady nejen projektantům, ale i stavařům, správcům budov, montážníkům, elektrikářům…

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Teplé léto už je pomalu za námi a je potřeba začít řešit, jaké zvolit topné systémy, aby topení bylo úsporné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Zda zvolit klasické topení nebo podlahové, z jakého materiálu, a co dalšího je třeba při výběru zohlednit. Přinášíme čtyři hlavní zásady, jak na to.

KG 2000

Odpadní potrubní systémy z PVC ustupují modernějším z polypropylenu

Provoz v moderních domácnostech a velkých zařízeních, jako jsou hotely a nemocnice, klade vysoké nároky na bezpečnost, teplotní odolnost a životnost potrubních systémů. Díky myčkám a automatickým pračkám produkují totiž stále teplejší odpadní vodu. Potrubí z PVC, které je asi nejvíce v současnosti používané, dosahuje…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA