REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Sprchový kout již dávno nepatří jen do malých koupelen! Jaké vám přinese výhody?

Za nadpisem si stojíme. Již dávno odzvonilo dobám, kdy byl sprchový kout jen nutným řešením v malých koupelnách. Naopak, čím dál více domácností se k němu uchyluje. Jde totiž o praktické řešení, které šetří prostor, spotřebu vody a mnohdy i čas při úklidu.

Před tím, než se pustíte do výběru designu, je nutné zvážit technickou stránku sprchového koutu. Můžete si dovolit zapuštěnou vaničku, nebo ji potřebujete mít postavenou na zemi? Jaký tvar a velikost by kout měl mít, aby vás neomezoval ve volném pohybu po koupelně? Výběr rozhodně neuspěchejte, mohli byste toho později litovat.

Jaké máte možnosti?

Tvar sprchového koutu můžete vybírat dle různých priorit. Hodí se vám designově do koupelny spíše oblý tvar? Pak vybírejte z řad čtvrtkruhových či asymetrických koutů. Pokud jsou ve vaší koupelně výrazné hrany, pak může být vhodnější čtvercový nebo obdélníkový tvar.

S tvarem sprchového koutu jde ruku v ruce také typ dveří. Starou dobrou klasikou jsou plastové shrnovací dveře, na trhu jsou však i modernější varianty. Doporučujeme vyhnout se plastům, a to jak u rámu, tak výplně. Daleko vzdušnějším dojmem působí kovový rám se skleněnou výplní. Ta bývá velmi odolná, nemusíte se tedy bát, že ji při nešikovném pohybu poškodíte nebo se o ni poraníte.

Co se týče otevírání, u prodejce Levná-koupelna.cz naleznete hned pět různých typů, a to:

  • otevírací
  • otevírací – kyvné
  • posuvné
  • shrnovací
  • zalamovací

I zde si musíte při výběru uvědomit, jak chcete prostor koupelny řešit. I když si můžete dovolit velký sprchový kout, budou vhodné dveře na panty, které se otevírají směrem ven? Nebude vám při jejich manipulaci zavazet okolní vybavení?

Pokud nemáte dostatek prostoru před koutem, díveje se spíše po zalamovacích variantách, případně, pokud máte kout dostatečně široký, nabízejí elegantní řešení posuvné dveře. Jestliže se však nechcete rozloučit s klasickou otevírací variantou, řešením pro vás může být kyvné otevírání, které umožňuje otevření dveří i dovnitř sprchového koutu.

Na velikosti záleží

Rozhodně nesmíme zapomenout na určení velikosti. Levná-koupelna.cz nabízí sprchové kouty o šířce od 70 až do 160 centimetrů. Obecně platí, že ty nejmenší kouty mívají čtvercový tvar o rozměrech 70 × 70 centimetrů, ty větší pak seženete v obdélníkovém provedení, například 150 × 90 cm.  

Pokud vašim požadavkům nevyhovuje žádná z vaniček, pak můžete situaci vyřešit pomocí odtokového žlabu nebo vpusti zabudované do podlahy. Rozměr sprchového koutu si tak určíte zcela sami pomocí sprchových dveří nebo zástěny. Mezi zajímavá řešení patří rohové žlaby, které se hodí do každé moderně řešené koupelny.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, je třeba mít ji promyšlenou ještě před položením podlahy. Pro podlahové žlaby a vpusti je třeba předem vyřešit dostatečný prostor pro zabudování, u vaniček pak potřebujete mít jasno v jejich správném ukotvení.

Spokojenost všech členů domácnosti

Velikost a typ sprchového koutu je nutné přizpůsobit všem členům domácnosti, aby se koupelna stala příjemným a praktickým prostředím skutečně pro každého.

Velké sprchové kouty nabízejí příjemné chvíle pro páry, zvážit lze i dvě sprchy v rámci jednoho koutu pro společné sprchování. Abyste se ale vyhnuli problému s tlakem vody nebo její teplotou, přemýšlejte o termostatických bateriích, se kterými tyto nepříjemnosti nehrozí.

Pokud sdílíte domácnost s osobou s omezenou mobilitou, pak je třeba vybírat bezbariérová řešení. Právě výše zmiňované odtokové žlaby a vpusti v podlaze jsou v takových případech velmi žádoucí, případně lze vybírat z vaniček s výškou okolo tří centimetrů. Ať už zvolíte kteroukoli z variant, dbejte na to, aby měla protiskluzovou úpravu.

Bydlíte s malými dětmi či se psem? Pak naopak doporučujeme vyšší vaničky, které lze napustit vodou. Díky tomu můžete svým nejmenším dopřát i koupel. V případě, že sprchujete také domácí mazlíčky, rozhodně si při výběru dejte záležet na tom, aby byla vanička z odolného materiálu, který vydrží nápor zvířecích drápků.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Zdroj: Mooden

Design koupelen s duchem římských lázní

Očista bývá v mnoha kulturách součástí těla i ducha, přičemž místo rekonvalescence nemusí být pevně určeno. Koupelna může být stejně tak očistnou svatyní, jako běžným místem denní potřeby. Koupelny se dokonce stávají součástí obývacích pokojů, běžněji ložnic.

Zdroj: Adobe Stock -  stanislawmikulski

Vysoušení rukou na záchodech v době pandemie nemoci COVID-19

Hygiena v kancelářských budovách se ještě donedávna jevila být okrajovým tématem, ale události tohoto roku to změnily. Dost výrazně. A zdá se, že udržovat dvoumetrový odstup, nosit roušky a mýt si ruce při každé příležitosti ještě chvilku budeme. Mantry o opakovaném mytí rukou si povšimli i odborníci z mezinárodní…

Tlačítko dvojitého splachování, foto © TZB-info

Úsporné splachování je dnes standardem

Sucho, nedostatek vody a její neustále rostoucí cena v posledních letech vedou ke snahám o úsporu vody. Splachování toalet je také jednou z možností, kde lze vodou šetřit, a to ve větším množství. Podle statistických údajů se nejvíce pitné vody spotřebuje při splachování toalet, na druhém místě je koupání ve vaně, na…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA