Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Světlý byt pro pana doktora v Opavě. Majitel i byt jsou připraveni na budoucnost

Jak asi vypadá bydlení snů? I když se tohle slovní spojení vcelku zažilo, nepopisuje konkrétní představu. Zhusta je to jen váš soukromý ideál, a v zásadě pokaždé je to stav, ke kterému teprve budoucnost povede. Není to něco, co máte, ale o co se snažíte zasadit. A přesně touto cestou se ubíral i projekt rekonstrukce bytu v Opavě.
Zdroj: BoysPlayNice

Pokud byste se jím dříve a dnes procházeli, měli možnost porovnání, nejspíš byste ani nepoznali, že se jedná o to samé bydlení. Cestou z minulosti do přítomnosti totiž poztrácel zmíněný byt všechny své neduhy stáří, a ponechal si z jen původní podlahu a výhled do ulice. Kvality, které jsou věčně mladé. Historie tohoto konkrétního bytu je přitom vztažena k celému čtyřpodlažnímu domu (s osmi byty), vystavěném ve 20. letech minulého století. Opava není Praha, ale i tak zdejší vysoké stropy představovaly vcelku příjemné překvapení. Bohužel, jedno z posledních. Celkový stav bytu v 2. NP byl totiž žalostný. Přesto se kupec našel.

Udělat si to hezké. Pro sebe, i pro ostatní

Mladý muž, lékař, se spoustou profesních i volnočasových zájmů, si po poradě s architekty tohle bydlení přeci jen vyhlédl. S dost jasným záměrem totální rekonstrukce, přestavby. Víceméně svépomocné v rámci které se 3+1 s klasickým řazením místností změnil na 4+kk, v lehce atypickém formátu. Hodí se zmínit, že vazba mezi klientem a architekty měla osobní rovinu, zástupce týmu architektů ze studia Henkai byl totiž na základní škole spolužákem klienta. A toto spojení ze školy se ukázalo být prospěšné. Napomohlo lepší artikulaci celého záměru, tvorbě onoho bydlení snů. Klient totiž nebudoval bydlení jen pro sebe, ale s výhledem na budoucnost. Možnou partnerku, děti, rodinu.

Zdroj: BoysPlayNice

A právě tato myšlenková osa – aby byl byt příhodný a stavěný na míru majiteli, ale aby obstál v obsažených možnostech i za pár let – se stala ústředním bodem veškerých úprav. Ne jako 91 metrů čtverečních velký staromládenecký byt, ale bydlení pro až čtyřčlennou rodinu. A do té doby, než se tento sen naplní? To klient ocení dostatek prostoru na své osobní zájmy: přírodovědu, sběr motýlů, literaturu. Povšechně shrnuto, jestli něco aktuálně potřeboval, tak velkou knihovnu a světlý prostor ke čtení. Ten se příhodně nabízel v místech, které se z nehezkého pokoje proměnily na působivý táhlý „salón“, volně navazující na kuchyň.

Knihovna udává tón

Délka vestavěné knihovny činí sympatických 6 metrů, a vytváří esteticky přiměřený předěl vedení místností. Sama si může dovolit být vedena v neutrálních barvách a nenápadném provedení, protože na jasu podkreslujícím místnost zapracují hřbety knih. A také obrazy, květiny a živí lidé. Než ale dospěla rekonstrukce do tohoto bodu, bylo zapotřebí odstranit břemeno svazujících zdí, a stará kamna. Jestli si tu ale něco navzdory hlodajícímu zubu času uchovalo svou hodnotu, tak pod nánosem mouru a prachu skrytá dubová podlaha.

Po vybroušení a opravách, naolejování, dodala místu vřelou a hřejivou atmosféru. V místech, kde je třeba více dbát na čistotu, v zádveří a hygienických místnostech (toalety jsou tu dvě) je podlaha litá, v šedé barvě. Omyvatelné povrchy stěn jsou i v kuchyni, což je praktické, v koupelně a na WC. Tam se prosadilo řešení s pomocí šedé lakované cementové stěrky. Byt je jinak veden v převážně bílé, která násobí potenciál světla pronikajícího okny. Vestavěný nábytek z matně lakované MDF desky, zatímco stěny tvoří neutrální bílé pozadí.

Nábytek je originální

Osobitost celého bydlení, pokud přehlédneme nepřehlédnutelnou knihovnu, pak zajišťuje nábytek na míru. V kuchyni je stůl i židle z dubového dřeva vyrobený na zakázku, a ze stejného přírodního materiálu vychází i postel a noční stolky. Orientace uvnitř prostor bytu je velmi intuitivní, přirozená. Směrem do ulice je velkorysá společenská část – „salón“ s kuchyní, a dál, směrem do vnitrobloku, k jihu, jsou potom situovány tři pokoje – ložnice. Každý si tu tak může najít svůj prostor. Jedna z ložnic disponuje i prostorným balkónem, který prozatím slouží jako kreativní městská zahrádka. O dodatečné osvětlení se starají v podhledu zapuštěné LED bodovky a závěsná svítidla.

Nemusíte bourat, když umíte rekonstruovat

Konzultační i hloubková práce rožnovských architektů ze studia Henkai (Daniel Baroš, Michal Nejezchleb a Marcel Šípka) tu přitom poukázala na jeden významný aspekt, platný pro celou Českou republiku. Naše města nabízí více než dostatek bytů, které ale zdaleka nedostačují svými parametry a provedením nárokům na moderní bydlení. Pro aktivní jednotlivce, natožpak pro celou rodinu.

Přesto oplývají kvalitami, které jsou k nezaplacení – dostupností, blízkostí centra, obslužností. Řešením nemusí být nutně developerský boom, spojený s demolicí původní stavby. Ale vkusná úprava a rekonstrukce, která kvality zachová a byt posune k současnosti. Byt v Opavě takový je, dokázal to. A jestli bude skutečně tím kýženým bydlením snů? Nu, to ukáže až budoucnost.

Údaje o projektu

Název projektu: Byt pana doktora v Opavě
Typ projektu: rekonstrukce bytu
Architektonické studio: Henkai
Lokalizace: Opava, Česká republika
Vedoucí projektu: Daniel Baroš, Michal Nejezchleb a Marcel Šípka
Klient: soukromá osoba
Návrh: 2014
Realizace: 2015
Využitelná plocha: 91 m2
Odhadované náklady na rekonstrukci: 1,5 mil. Kč

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Foto: Designblok

Designblok 2021 bude o štěstí. Co je štěstí?

Letošní festival se bude z větší části odehrávat stejně jako loni v prostoru zvaném Gabriel Loci na pražském Smíchově a nově též na Starém Městě v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Mimo hlavní prostory jsou otevřena i další neméně zajímavá místa, na instalace mohou návštěvníci narazit takřka po celé Praze. 23. ročník…

Zdroj: Tomáš Kovařík

OBRAZEM: Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2021

Další ročník, letos sedmý, festivalu Open House Praha je za námi. Hlavní víkendový program nabídl k návštěvě nakonec celkem 79 objektů či prostorů, které nejsou obvykle přístupné. Festival otevřel letos celkem 26 novinek a již v sobotu se u několika z nich tvořily ráno fronty zájemců, takže není překvapením, že letos…

Průběh rekonstrukce - bazén hotelu Thermal Karlovy Vary. Zdroj: Hotel Thermal

Jak se změní hotel Thermal? Celý rozhovor s ředitelem

Hotel Thermal prochází v současné době velmi sledovanou rekonstrukcí, modernizací. Nedávno otevřený, byť ne zcela dokončený bazén je jen malá část. Hotel prochází změnami zvenku, je čištěna fasáda, vyměňována okna, obnovován nátěr. Přestavba se týká i interiérů chodeb nebo pokojů.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA